Main Menu

„Ida” uhonorowana znaczkiem Poczty Polskiej

Facebooktwitterlinkedin
Znaczek "Ida" w arkusiku

Znaczek “Ida” w arkusiku

Dobra pasa „Idy” trwa. Film została uhonorowany kolejną nagrodą. Tym razem znaczkiem Poczty Polskiej.

W dniu 31 marca Polska Poczta wprowadziła do obiegu znaczek „Ida”, upamiętniający pierwszego Oscara dla polskiego filmu fabularnego w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Znaczek „Ida” jest wydany w 8-znaczkowym arkusiku z przywieszką w środku. Sam znaczek zawiera tylko napis „Ida”, natomiast przywieszka w środku arkusika pokazuje wielokrotnie publikowany kadr z filmu z dwiema głównymi bohaterkami obrazu. Kolorystyką nawiązuje do wspaniałych czarno-białych zdjęć Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego. Oprócz znaczka wydano również kopertę FDC (tzn. pierwszego dnia obiegu). Znaczek o wartości 2,35 zł wydrukowano w nakładzie 400 tys. sztuk na papierze fluorescencyjnym, techniką offsetową, w formacie 43 x 31,25 mm. Autorką znaczka jest Aleksandra Pietrzak.

Znaczek "Ida"

Znaczek “Ida”

„Ida” oprócz Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. otrzymała na gali Europejskich Nagród Filmowych w Rydze nagrody w kategoriach: najlepszy film europejski, najlepsza reżyseria oraz najlepszy scenariusz i zdjęcia. Obraz uhonorowała również publiczność. Wśród licznych laurów są także: nagroda brytyjskiego przemysłu filmowego BAFTA oraz Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W Gdyni wyróżniono także Agatę Kuleszę – grającą postać krewnej głównej bohaterki – za najlepszą rolę kobiecą oraz Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego za zdjęcia.

„Ida” to polski (a właściwie polsko-duński) czarno-biały dramat psychologiczny z 2013 roku, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który wraz z Rebeką Lenkiewicz napisał scenariusz filmu. Akcja filmu rozgrywa się w gomułkowskiej Polsce. Początek lat 60. XX wieku. Młoda sierota Anna, wychowywana w klasztorze, zgodnie z życzeniem matki przełożonej przed złożeniem ślubów zakonnych, musi odwiedzić jedyną swoją krewną, siostrę matki – Wandę Gruz (w jej roli Agata Kulesza). Kobieta, stalinowska prokurator i sędzia, najpierw niechętnie poznaje siostrzenicę. Odsłania prawdę o rodzinie i wyjaśnia dziewczynie, iż ta jest Żydówką o imieniu Ida. Obie kobiety udają się w podróż w rodzinne strony, aby dowiedzieć się o losach rodziny. Teraźniejszość w dramatyczny sposób łączy się z przeszłością. Splata się z konsekwencjami wydarzeń z okresu okupacji hitlerowskiej.

„Ida” nawiązuje do tematyki Zagłady Żydów w sposób odmienny od innych filmów, które zostały zrealizowane w ostatnich dziesięcioleciach, a istota tej różnicy polega na pokazaniu pustki pozostałej po niemal całkowitym zlikwidowaniu istniejącej niegdyś w Polsce społeczności żydowskiej z jej religią i kulturą.

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »