Main Menu

0:2 Dolcan Ząbki – Chrobry Głogów! Ukraiński front!

Facebooktwitterlinkedin

Dolcan Ząbki, w meczu 29. kolejki I ligi, przegrał u siebie z Chrobry Głogów 0:2. Bramki dla Głogowian strzelili Stepan Hirśkyj i Wołodymyr Hudyma. Festiwal kartek – pięć żółtych i trzy czerwone. Piesio nie wykorzystał karnego.

W przedmeczowych ocenach większość stawiała na Dolcan. Podkreślano, że drużyna z Ząbek przegrała tylko jeden mecz na swoim stadionie i jest w bezpiecznej, środkowej strefie tabeli. Pozwoli jej to zagrać swobodnie i bez presji. Dodatkowym dopingiem miała być chęć rewanżu za jesienną przegraną 0:3.

Chrobry Głogów miał kiepską sytuację. Był na miejscu barażowym i łaknął wygranej jak kania dżdżu. Od kilku tygodni rozpaczliwie walczył o utrzymanie się w pierwszej lidze. Tylko zwycięstwo zadowalało Głogowian, a to zakrawało na cud.

Okazało się, że wystarczyła dobra gra i szczęście. Chrobry powtórzył jesienne zwycięstwo i przesunął się w górę tabeli. Dolcanowi szczęścia zabrakło, a i z dobrą grą było różnie. Odsunął się od wyczekiwanego, czwartego miejsca na koniec rozgrywek.

Już od pierwszego gwizdka oba zespoły ruszyły do ataku. Dolcan w fioletowo-białych strojach. Chrobry na pomarańczowo-czarno.

W 2. minucie dobrej okazji nie wykorzystał Rafał Grzelak. Posłał piłkę wysoko nad bramkę. Chrobry zrewanżował się w 10. minucie. Rafał Leszczyński wyszedł daleko z bramki i Damian Piotrowski celnie strzelił do pustej bramki. W ostatniej chwili od utraty gola uratował Dolcan Piotr Klepczarek, wybijając piłkę z linii bramkowej. Dalsze minuty to okazje dla obu stron W 16. minucie mocny strzał Damiana Świerblewskiego instynktownie broni Sławomir Janicki. W 19. minucie ma swoje sam na sam z Leszczyńskim Michał Bednarski, lecz nie udaje mu się tego wykorzystać. 21. minuta – Leszczyński wychodzi poza pole karne. Łapie piłkę i natychmiast zagrywa do Szymona Matuszka. Piłkę przejmuje Stepan Hirskyj i przerzuca nad bramkarzem. Jest 1:0 dla Głogowian.

Chrobry broni wyniku i liczy tylko na kontry. W 25. minucie Dolcan przełamuje obronę i umieszcza piłkę w siatce. Sędzia odgwizduje faul Matuszka na bramkarzu Chrobrego i nie uznaje bramki. Dolcan nadal naciska. Chrobry się broni i co jakiś czas groźnie kontruje, lecz strzały mijają bramkę. W 39. minucie Damian Kądzior nie wykorzystuje bramkowego pewniaka. Strzela koło bramki. To była najlepsza sytuacja Dolcanu. Pierwsza połowa kończy się wynikiem 1:0 dla Głogowa.

Początek drugiej połowy przynosi wiele ekscytujących sytuacji. Dwie dobre akcje Damiana Piotrowskiego lewą stroną. Niestety nie ma kto ich zakończyć pod bramką Dolcanu.

Następne minuty zmieniają mecz. W 50. minucie Krzysztof Ziemniak podcina wychodzącego na czystą pozycję Damiana Świerblewskiego. Sędzia pokazuje „jedenastkę” i czerwoną kartkę. Ziemniak opuszcza boisko. Chrobry gra w dziesiątkę. Trybuny zamarły. Grzegorz Piesio uderza mocno i pewnie. Jednak bramkarz Chrobrego wybija piłkę. Zdenerwowany Piesio przy próbie dobitki fauluje brutalnie Łukasza Bogusławskiego i.. dostaje czerwoną kartkę. Opuszcza boisko. Siły się wyrównały, a Chrobry utrzymał prowadzenie.

Kolejne 15 minut napór zawodników Dolcanu na bramkę Chrobrego. Rafał Grzelak strzela w poprzeczkę. Michał Bajdur nie dochodzi do piłki po podaniu Świerblewskiego, a bramka była pusta. Szczęście sprzyja Chrobremu. Głogowianie bronią się dzielnie i czyhają na kontry.

Okazja nadarzyła się w 72. minucie. Nie pilnowany Wołodymyr Hudyma dostaje piłkę. Biegnie z nią ponad 30 metrów i staje sam na sam z bramkarzem Dolcanu. „Kładzie” go na ziemie i nad nim strzela do pustej bramki. Jest 2:0 dla Chrobrego.

73. minuta – piłka drugi razu znajduje się w siatce Chrobrego, ale tym razem sędzia dopatrzył się spalonego.

Drugi gol podłamał drużynę z Ząbek. Niestrudzenie, ale bez powodzenia, atakowali bramkę gości. Chrobry dalej szukał szczęścia w kontrach i był bliski powodzenia. O mało co powtórzyłby wynik z 3:0 z jesieni.

Pomimo doliczenia przez sędziego 5 minut, mecz praktycznie „skończył” się w 90. minucie. Wtedy po faulu „wyleciał” z boiska Damian Świerblewski. Grający w dziewiątkę Dolcan próbował zaskoczyć obronę Głogowa długimi piłkami, ale nie dał rady. Mecz skończył się przegraną Dolcanu 0:2. Powtórzył się wynik sprzed tygodnia.

Ukraińska dwójka, Hiśkyj i Hudyma, dała Chrobremu zwycięstwo w meczu, który uchodził za najtrudniejszy. Po ich bramkach głogowianie wygrali 2:0 i spokojnie mogą przygotowywać się do ważnego meczu z Sandecją Nowy Sącz w przyszłym tygodniu.

Za tydzień Dolcan zagra w Grudziądzu z Olimpią.

Trener Dolcanu Dariusz Dźwigała tak podsumował mecz: Myślę, że kluczowym momentem była strata pierwszej bramki. Podarowaliśmy w prezencie przeciwnikowi pierwszą bramkę i tutaj muszę pochwalić zespół za kontynuowanie i dążenie do wyrównania. Zespół prowadził grę, a Chrobry dobrze zorganizowany w średnim pressingu dobrze odbierał piłkę. Miał dobrych środkowych piłkarzy, którzy nie panikowali i potrafili [grać] prostopadłym podaniem, stąd też sytuacje w pierwszej połowie, w tym sam na sam. Myślę też, że kluczowym momentem była też 50. minuta, gdzie mieliśmy rzut karny, którego nie wykorzystaliśmy i sędzia zdecydował się pokazać czerwoną kartkę Grześkowi [Piesio]. Sam faulowany piłkarz – Bogusławki – mówił, że nie było kontaktu Grześka z nim. Tak mówił po meczu, tak doszło do mnie. Sędzia jak pokazał [kartkę], to nie można było tego odwrócić. Myślę, że strzeliliśmy prawidłową bramkę na 1:2. też mówię na podstawie człowieka, który siedział na wysokości. Brakowało nam niuansów, bo w drugiej połowie zamknęliśmy w ataku pozycyjnym na połowie przeciwnika. Brakowało jakości przede wszystkim w tych bocznych strefach, dośrodkowań. Było dużo dośrodkowań, ale były albo zblokowane, albo przechodziły światło bramki. Na pewno boli taka porażka, bo mamy cel zajęcia czwartego miejsca i na pewno dzisiejszym wynikiem oddaliliśmy się od tego miejsca.

Dolcan Ząbki – Chrobry Głogów 0:2 (0:1)

0:1 – Stepan Hirśkyj 21′

0:2 – Wołodymyr Hudyma 72′

Składy:

Dolcan Ząbki: Rafał Leszczyński, Paweł Tarnowski (80′ Daniel Gołębiewski), Piotr Klepczarek, Mateusz Cichocki, Rafał Grzelak, Adrian Łuszkiewicz (62′ Patryk Mikita), Szymon Matuszek, Michał Bajdur (65′ Sebastian Bartlewski), Damian Kądzior, Damian Świerblewski, Grzegorz Piesio.

Chrobry Głogów: Sławomir Janicki, Krzysztof Ziemniak, Michał Michalec, Damian Byrtek, Adam Samiec, Michał Bednarski (61′ Igor Szopa), Damian Piotrowski (82′ Jakub Kiełb), Mateusz Hałambiec, Stepan Hirśkyj (78′ Marcel Gąsior), Wołodymyr Hudyma, Łukasz Bogusławski.

Żółte kartki: Daniel Gołębiewski, Rafał Grzelak (Dolcan), Adam Samiec, Michał Michalec, Damian Byrtek (Chrobry).

Czerwone kartki: Grzegorz Piesio (51′ brutalny faul), Damian Świerblewski (90′ faul taktyczny) oraz Krzysztof Ziemniak (50′ faul taktyczny).

Sędzia: Marcin Szczerbowicz (Olsztyn).