Main Menu

Interpretacje podatkowe! Nowe zasady!

Facebooktwitterlinkedin

Podatnicy swoje wątpliwości z zakresu prawa podatkowego od 1 lipca 2015 roku mogą kierować tylko do kilku izb. Weszła w życie specjalizacja izb skarbowych. Jest nowy wzór wniosku o interpretację indywidualną. Opłaty za wnioski wyłącznie przelewem.

Zmieniły się właściwości miejscowe i przedmiotowe izb skarbowych, które wydają interpretacje podatkowe. Każda z pięciu izb od 1 lipca 2015 roku specjalizuje się w wydawaniu interpretacji konkretnych ustaw. Konsekwencją przetasowania zadań i nadania izbom specjalizacji są przesunięcia we właściwościach miejscowych poszczególnych izb.

Do 30 czerwca pięć izb skarbowych załatwiało wszystkie sprawy „swoich” podatników. Od lipca wątpliwości dotyczących CIT-u nie przyjmie już izba łódzka. W przypadku VAT-u obowiązki np. Izby Skarbowej w Łodzi, dotyczące wniosków podatników z województwa opolskiego przejmie izba poznańska. Z kolei podatnikami PIT-u z województwa podkarpackiego zamiast izby katowickiej zacznie się opiekować Izba Skarbowa w Bydgoszczy.

Zmiany „nie dotknęły” podatników z województwa mazowieckiego. Ich izba skarbowa dalej przyjmuje zapytania „swoich” o interpretacje w sprawach VAT, PIT, CIT i innych, np. podatku od spadków i darowizn. Adresatem wniosków jest właściwy Dyrektor Izby Skarbowej.

Podatnicy z Mazowsza kierują wnioski do Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Jednak specjalizacji izb skarbowych nie trzeba się uczyć na pamięć. W szybkim znalezieniu adresata wniosku pomaga jego nowy wzór ORD-IN. W części A.2. wniosku znajduje się odwołanie do jego ostatniej strony, na której zamieszczone jest zestawienie izb skarbowych ze specjalizacją. Nowy wzór stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Finansów z 22 kwietnia 2015 roku w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz sposobu uiszczania opłaty od wniosku (Dz.U. z 2015 r. poz. 644).

40 złotych należne za każdy przedstawiony we wniosku o interpretacje indywidualną stan faktyczny od 1 lipca podatnicy mogą regulować wyłącznie elektronicznie – przelewem na rachunek odpowiedniego urzędu skarbowego. Jeszcze do końca czerwca można było to robić w kasie urzędu. Numery kont fiskusa pozostają te, co do tej pory. Dla podatników z Mazowsza jest to numer Izby Skarbowej w Warszawie: 31 1010 1010 0166 4922 3100 0000. Nie zmienia się również termin dokonania opłaty. Przelew trzeba zrobić najpóźniej 7. dnia od dnia złożenia wniosku.

Interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są w imieniu Ministra Finansów. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może złożyć każdy zainteresowany: podatnik, płatnik lub inny podmiot, w tym także osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podmioty te mogą wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej, jeżeli mają wątpliwości co do zaistniałego u nich stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje w sferze prawa podatkowego.

Wnioski można składać osobiście we właściwym Biurze Krajowej Informacji Podatkowej lub wysłać je pocztą pod adres właściwego Biura.

Wniosek o wydanie interpretacji można złożyć na formularzu ORD-IN i załączniku ORD-IN/A.

Zgodnie z ustawą Ordynacja Podatkowa interpretację indywidualną wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Do trzymiesięcznego terminu nie są wliczane terminy przewidziane dla dokonania określonych czynności np. wezwania do uzupełnienia.

Formularz ORD-IN – (obowiązuje od 01.07.2015 r.) – plik PDF 199 KB

Załącznik ORD-IN/A – (obowiązuje od 01.07.2015 r.) – plik PDF 103 KB

Facebooktwitterlinkedin