Main Menu

DZIKa zwierzyna w lesie i nie tylko.

Facebooktwitterlinkedin

SONY DSC

Jak się zachować gdy spotkamy w mieście dzikie zwierzę, kogo zawiadomić?Nadleśnictwo? Policję? Straż Miejską? A może Koło Łowieckie? Na pytania odpowiadają pracownicy Nadleśnictwa Drewnica.

Lasem – drzewami, siedliskiem, ochroną lasu przed wieloma niekorzystnymi czynnikami, zajmuje się właściciel lub zarządca lasu. Zwierzyną w stanie wolnym – na terenie lasu i pól, zajmują się dzierżawcy obwodów łowieckich – myśliwi. Tereny miast, obszary w granicach obejmujących zabudowania mieszkalne nie wchodzą w skład obwodów łowieckich. Dlatego w przypadku zwierzyny dzikiej, która znalazła się na terenach zurbanizowanych w pierwszej kolejności należy zapewnić bezpieczeństwo osób postronnych. Gmina w porozumieniu ze służbami: Policja lub Straż Miejska, przedstawiciela Koła Łowieckiego określa stan zwierzyny i możliwości bezpiecznego przemieszczenia zwierzyny na teren lasu. W przypadku konieczności uśpienia zwierzyny na czas transportu, gmina na podstawie umowy zawartej z powiatowym lekarzem weterynarii zleca zabieg oraz transport w miejsce naturalnego bytowania zwierzyny wskazane przez myśliwego.

“Co zrobić?” – takie pytanie bardzo często słyszą pracownicy nadleśnictwa w rozmowach telefonicznych, gdy zwierzęta jak: lis, kuna, sarna, dzik czy łoś zostaną zapędzone na tereny zurbanizowane, miasta, osiedla i ulice. I co wówczas, kto powinien podjąć działania i jakie?

Zacznijmy jednak od odrobiny informacji ogólnych. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zarządzają lasami Skarbu Państwa i powszechnie określane są jako “lasy państwowe”. Nadzór nad lasami, których właścicielami są osoby prywatne – pełni Starosta, a lasy nazywane są powszechnie “lasami prywatnymi”. Ponadto w Polsce mamy również tereny leśne jak Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe, lasy w użytkowaniu wieczystym na mocy odrębnych przepisów. Każdy zarządca lasu dba o uprawy, młodniki, stan siedlisk w celu zachowania trwałości lasu. Niezależnie od formy własności czy zarządcy, w lesie żyją zwierzęta w tym wymienione wcześniej lis, sarna, dzik czy łoś. Naturalnym miejscem bytowania tej zwierzyny jest las, który za nie licznymi wyjątkami jest nieogrodzony dzięki czemu przemieszczanie się zwierząt pomiędzy kompleksami jest niczym nie ograniczone.
Z reguły zwierzyna dzika unika kontaktu z człowiekiem, dlatego rzadko dochodzi podczas wędrówek po lesie do spotkania z sarną czy dzikiem. Wtargnięcie zwierząt szczególnie sarny i łosia na teren osiedla w mieście często spowodowane jest wypłoszeniem ich przez bezpańskie psy, a także przez psy puszczone “luzem” podczas spacerów, co zgodnie z ustawą o lasach jest zakazane. Niewątpliwie wpływ na paniczną ucieczkę zwierzyny z lasu na teren zabudowany mają również nie zgodne z prawem jazdy po lesie pojazdami motorowymi typu “cross”, “enduro” czy “quad”. Nieco inaczej wygląda to w przypadku lisa i dzika, gdyż zwierzęta te chętnie korzystają z “łatwego posiłku” pozostawianego przez ludzi przy osiedlach i gospodarstwach, a czasem wręcz są dokarmiane przez nieświadomych niebezpieczeństwa miłośników przyrody obierkami ziemniaczanymi, jabłkami czy kukurydzą.

Co wówczas, gdy zwierzyna dzika (leśna) znajdzie się poza swoim miejscem naturalnego występowania i zostanie uwięziona na osiedlu lub po prostu spaceruje po ulicach miasta czy ścieżkach miejskiego parku? Kto powinien podjąć działania?

W sposób naturalny wydaje się, że skoro zwierzyna przyszła z lasu to najwłaściwszy do tego będzie pracownik najbliższego nadleśnictwa. Ale czy na pewno przedstawiciel Lasów Państwowych, a może właściciel najbliższego lasu prywatnego lub dyrektor Parku Narodowego jeśli jest jakiś w pobliżu.

Otóż lasem – drzewami, siedliskiem, ochroną lasu przed wieloma niekorzystnymi czynnikami, zajmuje się właściciel lub zarządca lasu.

Zwierzyną w stanie wolnym – na terenie lasu i pól, zajmują się dzierżawcy obwodów łowieckich – właściwe Koła Łowieckie. Podział na obwody łowieckie uchwalany jest przez właściwy sejmik województwa. Obwody wydzierżawiane są kołom łowieckim Polskiego Związku Łowieckiego. Obowiązki myśliwych określa szereg uregulowań prawnych, w tym najważniejsza ustawa z dnia 13 października 1995 roku – Prawo łowieckie. Na podstawie tej ustawy właściwe terytorialnie koło łowieckie prowadzi gospodarkę zwierzyną łowną poprzez jej ochronę, hodowlę, utrzymanie odpowiedniej struktury wiekowej i płciowej oraz liczebności zwierzyny, dokarmianie i jej pozyskanie. Jednak zwierzyna dzika pozostaje wolna, z nieograniczoną możliwością przemieszczania się pomiędzy lasami wszystkich własności.

Tereny miast, obszary w granicach obejmujących zabudowania mieszkalne oraz szereg innych terenów wykorzystywanych społecznie nie wchodzi w skład obwodów łowieckich. Utrzymanie czystości i porządku na terenie miasta należy do obowiązku zadań własnych gmin, a za bezpieczeństwo odpowiada Policja. Dlatego w przypadku zwierzyny dzikiej, która znalazła się na terenach zurbanizowanych w pierwszej kolejności należy zapewnić bezpieczeństwo osób postronnych. Wskazane jest wezwanie Policji lub Straży Miejskiej. Jednocześnie należy powiadomić właściwy wydział Urzędu Gminy, Miasta o zaistniałej sytuacji. Gmina w porozumieniu ze służbami: Policja lub Straż Miejska, przedstawiciela Koła Łowieckiego określa stan zdrowotny zwierzyny i możliwości bezpiecznego przemieszczenia się jej na teren lasu. W przypadku konieczności uśpienia zwierzyny na czas transportu, co ma miejsce często na terenach ogrodzonych, zamkniętych osiedli, gmina na podstawie umowy zawartej z powiatowym lekarzem weterynarii zleca zabieg i ochronę weterynaryjną zwierzyny oraz transport w miejsce naturalnego bytowania zwierzyny wskazane przez myśliwego z koła łowieckiego lub inne miejsce zapewniające bezpieczny powrót zwierzyny do siedliska naturalnego.

Nadleśnictwo, poza nielicznymi Ośrodkami Hodowli Zwierzyny, nadzoruje działalność kół łowieckich, zatwierdza roczne plany łowieckie lecz nie prowadzi bezpośrednio gospodarki zwierzyną.

Ze względu na stały rozwój gmin i terenów zabudowanych wokół lasów wszelkiej własności, coraz częściej będzie dochodziło do kontaktów z dziką zwierzyną. Dlatego konieczna jest współpraca w tym zakresie wszystkich służb zapewniających bezpieczeństwo ludzi i samych dzikich zwierząt. Jednocześnie niezmiernie ważne jest podjęcie działań edukacyjnych i informacyjnych wśród mieszkańców o podstawowych zasadach współżycia ludzi z otaczającą nas dziką przyrodą.

Nadleśnictwo Drewnica jako Leśny Kompleks Promocyjny “Lasy Warszawskie” prowadzi bezpłatne zajęcia edukacyjne w tym także o tematyce związanej z bezpiecznym przebywaniem w lesie i występującej w nim dzikiej zwierzyny. Serdecznie zapraszamy przedszkola i szkoły oraz wszystkie osoby, również osoby dorosłe zainteresowane przyrodą w lesie, na zajęcia edukacyjne.

Zapraszamy również na naszą stronę internetową: www.warszawa.lasy.gov.pl/drewnica

 

(mat. prasowy Nadleśnictwa Drewnica)

Facebooktwitterlinkedin