Main Menu

Nasz pierwszy portal ma już rok i 1 dzień!

Facebooktwitterlinkedin

[Artykuł Redaktora Naczelnego Portalu brwinow24.pl, Michała Bańki, z okazji pierwszej rocznicy działalności]

12 miesięcy ciężkiej pracy jest już za nami, gdyż rok temu, czyli 21 czerwca 2010 roku, został oficjalnie otwarty portal brwinow24.pl. Przez ten czas udało nam się stać najczęściej odwiedzaną witryną internetową gminy Brwinów. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, gdyż oznacza to, iż nasza praca nie idzie na marne i interesuje Państwa to, co zamieszczamy każdego dnia.

Początki były jak zwykle dość męczące. Wiadomo, wybór logo, nazwy, sloganu itd. Przez pierwsze próbne tygodnie, gdy jeszcze niewiele kto wiedział o tym, ze taki serwis „wisi” w przestrzeni wirtualnej nad portalem widniało inne logo, próbne. Po raz pierwszy ośmielamy się je Państwu pokazać. Oto ono:

Niestety nie przyjęło się i redakcja postanowiła je zmienić na obecne. Mając drobne doświadczenie z prowadzenia stron internetowych pamiętam jak marzyłem, by brwinow24.pl odwiedzało chociaż 1.000 ludzi miesięcznie. To była dla mnie liczba, której nigdy nie mogłem przebić. Gdy tylko zawisły banery w Brwinowie zaczęło nas regularnie odwiedzać 200 użytkowników dziennie. Wiedzieliśmy, że trafiliśmy w dziesiątkę. Już nie było odwrotu.

Jeszcze przed otwarciem portalu zastanawialiśmy się ile informacji możemy dziennie zamieszczać. Ile to w tym Brwinowie się dzieje? Jedna dziennie może. Maksymalnie dwie. Ale na pewno są dni gdy nie dzieje się nic. Otóż, Drodzy Czytelnicy, nie mogliśmy się bardziej mylić. Gmina Brwinów jest bardzo aktywna. Regularnie każdego dnia przedstawiamy Państwu po 4, czasem więcej, wiadomości z gminy oraz najbliższych okolic (Podkowa Leśna, Milanówek, Pruszków). Przez rok nie słyszałem od nikogo zwrotu „w Brwinowie nic się nie dzieje”, który zdarzało mi się napotykać bardzo często.

Wakacje roku 2010 były najtrudniejsze. Pierwsze kroki, a właściwie raczkowanie. Musieliśmy dać się poznać, ale i poznać lepiej gminę. Ale co najważniejsze musieliśmy wdrożyć się w strukturę systemu, który obsługuje nasz dziennik. Pamiętam, że wstawianie pierwszych wiadomości zajęło mi 7 godzin. Wiele rzeczy nie działało poprawnie, brakowało wielu przydatnych aplikacji. Samo stworzenie galerii zdjęć było bardzo wysoką przeszkodą. Lecz udało się się przebrnąć przez te pierwsze tygodnie, a ciężka praca przyniosła efekty. Przez pierwszy tydzień odwiedziło nas prawie 2.000 osób, czyli więcej niż oczekiwałem miesięcznie. W lipcu mimo że był miesiącem urlopowym, odwiedziło nas już ponad 8.000 unikalnych użytkowników. Z miesiąca na miesiąc czytelników przybywało. Sierpień to już 12.000. Wrzesień 16.000. Czułem, że już osiągnęliśmy granice możliwości. Nawet założyłem się z kolegą z redakcji, że nie ma szans byśmy dobili do 20.000. Przegrałem. Wraz z końcem października dane z serwera wykazały 22.000 odwiedzających. A nadchodzący gorący klimat wyborów tylko jeszcze wzmocnił ilość czytelników.

Gdy tylko portal stał się na tyle stabilny, aby zamieszczanie informacji zajmowało tylko parę godzin dziennie, postanowiliśmy zrobić krok naprzód i zaoferować naszej gminie kolejne narzędzie informacyjne – radio. 1 października zostało uruchomione Radio Bryff, które obecnie oferuje już codzienną kilkugodzinną dawkę audycji prowadzonych głównie przez naszych mieszkańców. Słuchając krytyki, postanowiliśmy zmienić logo oraz stronę internetową. Wielu z Państwa mówiło nam, że logo jest mało czytelne, a strona zbyt mroczna. Przedstawiam poniżej nowe logo Radia Bryff. Nowy wygląd strony ruszy już za kilka tygodni.

 

Zarówno w portalu jak i w radio udało się stworzyć dwie redakcje, które świetnie się uzupełniały. Do portalu dołączyli dziennikarze, fotografowie, felietoniści. Wiele razy artykuły przysyłali nam mieszkańcy nie powiązani nawet z żadną organizacją. Tylko po to, by zwrócić uwagę innych na jakieś wydarzenie. Do współpracy udało nam się zachęcić młodzież, która szlifowała swoje zdolności pisarskie czy fotograficzne ze świetnymi skutkami. Dzięki pracy w naszych redakcjach udało się młodym ludziom bardziej określić co chcą robić w przyszłości lub utrwalić w swoim wyborze. Jeden z młodych redaktorów radia, po kilku miesiącach prowadzenia własnej audycji, postanowił nawet pójść na studia radiofoniczne. Drzwi redakcji są otwarte dla wszystkich, szczególnie młodych. Praca jest ciężka, ale przynosząca wiele przyjemności i satysfakcji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nikt w redakcji portalu czy radia nie otrzymuje wynagrodzenia finansowego za swoją pracę. Nie ma znaczenia czy jest to jednorazowy dziennikarz, stały fotoreporter, administrator, wydawca, właściciel czy redaktor naczelny. Każdy wykonuje swoją pracę społecznie dla dobra gminy i dla pracy dziennikarskiej samej w sobie. Łączy nas wszystkich pasja oraz przyjemność tworzenia. Środki na utrzymanie serwera, domeny oraz na inne wydatki otrzymujemy od reklamodawców, którym bardzo dziękujemy.

Nadszedł czas na lekkie przedstawienie liczb. Przez rok udało nam się zamieścić tysiąc artykułów, a Państwo zamieścili do nich prawie 800 komentarzy. Artykuły zdobi 180 galerii zdjęć oraz prawie 1.600 grafik. A ile opublikowaliśmy zdjęć? Szacujemy, że jest ich około 4.000. Nasi Czytelnicy kliknęli w naszym serwisie ponad 26 milionów razy. A to na zdjęcie, a to na link. Przy tym ściągnęliście od nas ponad 0,6 Terabajta danych, co jest mniej więcej równowartością 850 płyt CD pełnych artykułów, zdjęć, filmów. Mnóstwo informacji prawda?

Bardzo dziękuję Państwu za regularne odwiedzanie naszego dziennika. Z rozmów z Państwem wiem, że chwalicie sobie naszą gazetę internetową, a w szczególności jej przejrzystość oraz felietony. Uważnie bierzemy pod uwagę wszystkie słowa krytyki i staramy się na nie odpowiednio reagować, gdyż to Państwa głos jest najważniejszy. Bardzo za to dziękujemy. Mamy nadzieję, że pozostaną Państwo z nami dalej.

Pragnę także podziękować moim współpracownikom, kolegom i koleżankom z obu redakcji, fotografom, felietonistom, redaktorom, grafikom, dziennikarzom, radiowcom, prawnikowi oraz administratorowi. Bez Was portal i radio by nie istniały.

Na zakończenie tej dawki historii pragnę przedstawić co przyniesie niedaleka przyszłość. Przecież nie mogliśmy spocząć na laurach i nie rozwijać się dalej. Z pewnością znają Państwo p. Adama Lelonka, felietonistę oraz organizatora konkursu felietonowego, który w kwietniu miał u nas swój finał. Pan Adam, jako mieszkaniec miasta Ząbki i nasz redaktor, stworzył nową redakcję i prowadzi nasz kolejny portal informacyjny, lecz tym razem dla swojej miejscowości. Portal zabki24.pl jest następnym portalem naszego zespołu i bardzo się cieszymy, że już ten kolejny dziennik cieszy się rosnącą popularnością. Odwiedzając domenę zabki24.pl z pewnością dostrzegą Państwo bliźniacze podobieństwo do swojego ulubionego portalu. Życzymy Panu Adamowi oraz jego redakcji samych sukcesów.

W połowie lipca ruszy nasz kolejny portal informacyjny. Tym razem dla powiatu przysuskiego. Miasto Przysucha jest oddalona od Brwinowa o około 110 km na południe, lecz wciąż stanowi część województwa mazowieckiego. Na chwilę obecną strona jest praktycznie pusta, lecz gotowa do obsługi. Zostanie na miejscu stworzona oddzielna redakcja, która będzie sprawowała opiekę nad nową gazetą internetową. Miejmy nadzieję, że będą pracowali równie ciężko jak my. Tego także już teraz im życzymy.

Zachęcam do korzystania z naszych usług informacyjnych, czytania naszych dzienników, słuchania radia oraz współpracowania z nami. Robimy to wszystko dla Was.

Michał Bańka, Redaktor Naczelny portalu bwinow24.pl

Facebooktwitterlinkedin