Main Menu

Bezpieczny przejazd – akcja w Zielonce

Facebooktwitterlinkedin

Bezpieczny przejazd – akcja w Zielonce

W poniedziałek 25 lipca 2011 od wczesnych godzin rannych na przejeździe  kolejowym w Zielonce trwała akcja: Bezpieczny przejazd – “Zatrzymaj się i  żyj!”. Przedstawiciele PKP, Straży Ochrony Kolei, Straży Miejskiej i  Policji przekonywali przechodniów i kierowców, o zagrożeniach na  przejeździe kolejowym. Nie tak dawno na przejeździe w Zielonce zginął  młody chłopiec. Zasada jest prosta – Zamknięty przejazd oznacza zakaz  przekraczania zapór!

Bezpieczny  przejazd – “Zatrzymaj się i żyj!” – to społeczna akcja mająca na celu uświadomienie użytkownikom dróg (kierowcom, pieszym, rowerzystom) oraz uczniom szkół podstawowych i gimnazjów, jak wielkie znaczenie ma zachowanie ostrożności podczas pokonywania przejazdów kolejowych. Organizatorem kampanii jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Celem kampanii jest zmiana postawy społecznej oraz eliminowanie niewłaściwych zachowań wśród wszystkich użytkowników przejazdów, takich jak: lekceważenie znaku STOP, przejazd slalomem pomiędzy zamkniętymi półrogatkami, niezachowanie ostrożności itp. Osiągnięcie tego celu wymaga ciągłych działań i przypominania o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach, dlatego też PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamierza działać nieprzerwanie w kolejnych latach.

Fotografia: KPP Wołomin

Pracownicy PKP Koleje Mazowieckie oraz funkcjonariusze SOK rozdawali kierowcom ulotki informujące o prowadzonej kampanii, oraz przestrzegali przed skutkami wypadków kolejowych spowodowanych przez kierowców nie przestrzegających przepisów drogowych. Funkcjonariusze Policji sprawdzali przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w rejonie przejazdów kolejowych. Nie obyło się niestety bez mandatów. Tym razem najczęściej, to piesi pomimo nadawanego sygnału dźwiękowego, czarownego sygnału świetlnego i zamykających się zapór, próbowali jeszcze przejść przez przejazd kolejowy mimo zbliżającego się pociągu. Tak było aż w trzech przypadkach. Mundurowi ukarali osoby łamiące przepisy ruchu drogowego i pieszego mandatami na łączną kwotę 300 złotych.

Pamiętajmy, chwila nieuwagi, ignorowanie przepisów drogowych i o wypadek nie trudno. Wypadki drogowe z udziałem pociągu nie zajmują dominującej pozycji w statystyce zdarzeń na drogach, jednak charakteryzują się z reguły bardzo tragicznymi skutkami. Pociąg to masa rzędu kilkuset ton, a jego droga hamowania nawet przy niewielkich prędkościach jest kilkunastokrotnie dłuższa niż zwykłego samochodu i wynosi blisko 1000 metrów. Wypadki na torach są przede wszystkim skutkiem niewłaściwego zachowania się kierowców samochodów, lecz również  pośpiechem i nieuwagą osób pieszych. Wielu można byłoby uniknąć, gdyby górę wzięła rozwaga i wyobraźnia.

Informacja prasowa: Urząd Miasta Zielonka i KPP Wołomin
//www.zielonka.pl
//kppwolomin.policja.waw.pl/portal/pw/

 

 

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »