Main Menu

Sportowo-rekreacyjnie

Facebooktwitterlinkedin

 

Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie. Mimo iż jesteśmy tego świadomi często zagłuszamy własne sumienie i mówimy sobie…od poniedziałku. Tymczasem mija poniedziałek za poniedziałkiem, a my nadal tłumaczymy się brakiem wolnego czasu, zmęczeniem, spadkiem formy bądź nieposiadaniem odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń. A wystarczy przez chwilę pomyśleć o sobie – zdrowego egoizmu nigdy za wiele!

Zdrowie mamy tylko jedno, a często przypominamy sobie o tym w momencie, kiedy właśnie jego brakuje. Nasze mięśnie, płuca i stawy potrzebują ruchu. Każdy z nas najlepiej to odczuwa, kiedy zaczyna jakikolwiek wysiłek- czasem zwyczajne wejście po schodach,  przeniesienie torby z zakupami lub dłuższy spacer „dają nam się we znaki”. Chcąc uniknąć takiego stanu powinniśmy być aktywni. I nikt nie mówi tu o godzinach spędzonych w fitness clubie czy siłowni. Każdy z nas, zwłaszcza latem może znaleźć coś dla siebie: rower, bieganie, jazda na rolkach, badbinton, gry zespołowe, spacery z psem, nordic walking etc. Chodzi o nasze podejście do tematu zdrowia i rekreacji ruchowej i wyrabianie w sobie odpowiednich nawyków.

Spróbujmy uświadomić sobie, że tylko aktywny tryb życia daje nam nie tylko korzyści zdrowotne, zmniejsza stres i zwiększa energię do działania, ale dostarcza także wiele aspektów psychologicznych m.in. radość i satysfakcję z pokonywania własnych słabości, relaks i odprężenie, kształtowanie osobowości i rozwijanie zainteresowań. Warto o tym przypominać także dzieciom i pozostałym naszym bliskim – to także ich zdrowie i sprawność są dla nas cenne.

Patrząc na nasze miasto i jego ogromny rozwój w ostatnim czasie, możliwy dzięki staraniu władz miasta i dotacjom unijnym, możemy sobie życzyć – oby tak dalej! Widok wydłużających się ścieżek rowerowych, budowa boisk i obiektów sportowych cieszy oko i zwiększa nasze szanse i możliwości w uprawianiu rekreacji ruchowej w naszym mieście. Widzimy coraz więcj biegaczy, rowerzystów, rodzin na wieczornych spacerach oraz fanów coraz bardziej popularnego nordic-walkingu.

Bierzmy z nich przykład i zacznijmy robić coś dla siebie już od dziś – banalnie, ale raz jeszcze – bo sport to zdrowie! Pamiętajmy o tym każdego dnia.

Tekst: Marlena Kołodziejek

[nggallery id=16]

Zdjęcia: Piotr Strzałkowski

 

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »