Main Menu

Ul. Powstańców już prawie gotowa

Facebooktwitterlinkedin

Mieszkańcy i użytkownicy ulicy Powstańców na odcinku od ulicy Reymonta do ulicy Dzikiej w Ząbkach już niebawem będą mogli odetchnąć z ulgą, gdyż prace remontowo-budowlane prowadzone od kilku miesięcy mają się ku końcowi.

Remont tej ulicy, który wyjątkowo dał się we znaki nie tylko osobom, które każdego dnia miały ograniczony dostęp do posesji, ale także wszystkim, dla których ulica Powstańców stanowiła wygodną przeprawę między ulicą Żołnierską i Chełmżyńską. Od kilku miesięcy drogowcy przeprowadzali skomplikowane prace rozbiórkowo-remontowo-budowlane. Najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym etapem prac jak zwykle okazało się wybudowanie kanalizacji deszczowej. Ten element infrastruktury jest również najbardziej uciążliwym dla użytkowników.

Niemałym utrudnieniem okazał się fakt, iż ulica Powstańców jest główną osią komunikacji Ząbek południowych. Kolejnym, było notoryczne łamanie zakazu wjazdu na teren budowy i nie korzystanie z wyznaczonych objazdów przez osoby nie będące mieszkańcami ulicy, co skutecznie wydłużało czas realizacji inwestycji.

Po długim okresie oczekiwania mieszkańcy jeszcze w lipcu będą mogli się cieszyć nową jezdnią. Wczorajsze testy i pomiary podłoża wykazały, że spełniają one wszystkie wyznaczone normy. Dzięki temu, już w przyszłym tygodniu zaczną się prace związane wykonaniem ostatniej warstwy jezdni. Te prace mają potrwać do końca przyszłego tygodnia. W ramach inwestycji mają zostać wykonane:

  • jezdnia o szerokości 7 metrów (2×3,5m pas ruchu),
  • azyle dla pieszych,
  • zatoki autobusowe,
  • przejścia dla pieszych z azylami,
  • chodniki i ścieżki rowerowe – po południowej stronie ulicy zaprojektowano 2,5m chodnik, a po stronie północnej przewidziano 2m chodnik oraz 2m ścieżkę rowerową,
  • miejsca postojowe – 61 miejsc postojowych w tym 4 dla osób niepełnosprawnych,
  • kanalizacja ściekowa,
  • stała organizacja ruchu

Na szczególną uwagę zasługuje technologia, w której została wykonana jezdnia. Spełnia ona wymogi kategorii ruchu KR4, która przewiduje przejazd od 336 do 1000 osi o nacisku 10 ton. Dla porównania, powiatowa ulica Batorego gdzie do obliczeń grubości konstrukcji jezdni przyjęto ruch kategorii KR-2, przewiduje przejazd od 13 do 70 osi o nacisku 10 ton.

Pomimo utrudnień prace wykonywane są zgodnie z harmonogramem i zostną zakończone na czas.

Tekst: Piotr Strzałkowski

[nggallery id=22]

Zdjęcia: Piotr Strzałkowski

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »