Main Menu

Bezpiecznie nad wodą

Facebooktwitterlinkedin

Policja: Bezpiecznie nad wodą

Wakacje w pełni. Coraz cieplejsze dni zachęcają do wypoczynku nad wodą. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę jak powinien wyglądać taki wypoczynek. Pamiętajmy zatem zawsze o zachowaniu zdrowego rozsądku i niezwykłej ostrożności podczas letniego wypoczynku nad wodą.

Dotychczas w okresie letnim (od 15 czerwca do 18 lipca) na terenie podległym KWP Radom doszło do 9 przypadków utonięć. W tym samym okresie w roku 2010 doszło do 26, a w 2009 do 25 utonięć. W tym roku wśród ofiar nie było dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Żadne z tych tragicznych zdarzeń nie miało miejsca na kąpieliskach strzeżonych, a ofiary utonięć nie były uczestnikami zorganizowanego wypoczynku (obóz, kolonia). Niestety w zdecydowanej większości przypadków utonięć pośrednią przyczyną był spożywany wcześniej alkohol, który przyczynia się do ryzykownych zachowań potencjalnych ofiar. Inną, równie istotną przyczyną utonięć jest kąpiel w miejscach do tego nie przeznaczonych bądź w miejscach niezorganizowanych jako kąpielisko.

Każdego roku, by poprawić bezpieczeństwo kąpiących, policjanci organizują kampanie informacyjne, festyny i pokazy „Bezpieczna kąpiel”, podczas których informują o niebezpieczeństwie jakie niesie za sobą kąpiel w miejscach niestrzeżonych czy też spożywanie alkoholu przed kąpielą. Policjanci nadzorują też miejsca nie będące wyznaczonymi i zorganizowanymi miejscami do kąpieli.

W tym roku dzięki współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego na terenie wojewdztwa wybrano i oznaczono kolejne niebezpieczne dla kąpiących się miejsca tzw. „Czarne punkty nad wodą”. W sumie na Mazowszu stanęły już 63 tablice informujące i ostrzegające o niebezpieczeństwie.

Wielu tragedii można byłoby uniknąć gdybyśmy pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, więc o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

Przypominamy zasady, których należy przestrzegać w trakcie kąpieli:

1. Pamiętaj, że najbezpieczniejsza kąpiel to ta w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników, czy funkcjonariuszy Policji Wodnej,
2. Nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza położonych przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, mostach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach,
3. Zapoznaj się i przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska, na którym się znajdujesz,
4. Zawsze stosuj się do zaleceń ratowników WOPR, którzy pełnią dyżur na kąpielisku,
5. Pamiętaj! Dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich – NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI,
6. Nie wchodź do wody wbrew zakazowi ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona,
7. Nie wchodź do wody bezpośrednio po spożytym posiłku,
8. Nie wskakuj gwałtownie do wody rozgrzany dłuższym opalaniem,
9. Nigdy nie skacz (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody – zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna,
10. Nie wrzucaj przedmiotów do wody (śmieci, szkła),
11. W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna – natychmiast wyjdź z wody,
12. Pływając nie oddalaj się od wyznaczonego, strzeżonego miejsca na kąpielisku,
13. Jeżeli jesteś początkującym pływakiem – pływaj tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami,
14. Czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają dobrzy pływacy,
15. Staraj się nie pływać sam – możesz poprosić kogoś, aby Cię obserwował w trakcie pływania,
16. Zwracaj uwagę na innych kąpiących się – ktoś może potrzebować Twojej pomocy,
17. Jeśli zauważysz przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą natychmiast wezwij pomoc – powiadom ratownika WOPR,
18. Stale doskonal swoje umiejętności pływackie,
19. Jeśli dzieci są w wodzie miej nad nimi ciągły nadzór, również gdy umieją pływać.

 

Zespół Prasowy
KWP Radom

 

 

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »