Main Menu

Pomysł na weekend: kino plenerowe i warsztaty dla dzieci

Facebooktwitterlinkedin

 

“Wakacyjna historia” – weekendowe kino plenerowe i warsztaty dla dzieci

Zapraszamy na spotkania w nowym letnim cyklu DSH  „Wakacyjna historia”. Do końca sierpnia na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego (róg Karowej i Krakowskiego Przedmieścia) prezentować będziemy znakomite filmy fabularne i dokumentalne, m.in. Rewers Borysa Lankosza, Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł Antoniego Krauze, Wenecja Jana Jakuba Kolskiego oraz Jeden dzień w PRL Macieja Drygasa.
W ramach cyklu odbywać się będą również warsztaty dla dzieci poświęcone m.in. przedwojennej Warszawie i prezentowanej w DSH wystawie Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945–1952.

Wszystkie seanse oraz warsztaty dla dzieci odbywają się na skwerze im. księdza Jana Twardowskiego (u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej).  W przypadku złej pogody zapraszamy do DSH (Karowa 20).

PROGRAM

6.08 (sobota)

15.00–18.00: W co się dawniej bawiono? Lata 20., lata 30. – warsztaty dla dzieci

Czy pradziadek zbierał resoraki a babcia lepiła z ciastoliny? W co się bawiono jak nie było klocków lego, pet shopów ani lalek Barbie? Na warsztatach dowiemy się, jak wyglądały niegdyś zabawki, na czym polegały gry podwórkowe, jakie wyliczanki były popularne. Pobawimy się w toczenie fajerki i zagramy w zośkę.

21.00: Kroniki  odbudowy Warszawy, montaż kronik z odbudowy stolicy, 20’

21.20: Moja Warszawa, scen. i reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, film dokumentalny, Polska 2003, 53’

Portret stolicy nakreślony na podstawie wypowiedzi jej mieszkańców: przedstawicieli artystycznej bohemy (Grzegorz Jarzyna, Tadeusz Sobolewski, muzycy z grup Hemp Gru i Molesta Ewenement), ale też „zwykłych ludzi”. Każdy z nich dzieli się z widzem własnym, subiektywnym obrazem miasta, który nosi w sobie. Składają się nań miejsca kameralne, prywatne i te najbardziej znane, uwielbiane i znienawidzone. Za muzyczną oprawę filmu posłużyły zarówno utwory hip-hopowe, jak i te starsze, doskonale ilustrujące Warszawę sprzed lat.

22.15: Przygoda na Mariensztacie, reż. Leonard Buczkowski, scen. Ludwik Starski, film fabularny, Polska 1953, 93’

Pierwszy pełnometrażowy, kolorowy polski film. Komedia obyczajowa o życiu i pracy odbudowujących stolicę murarzy. Hanka Ruczajówna przyjeżdża z wycieczką do Warszawy. Zakochuje się w stolicy i murarzu Janku, z którym spędza wieczór podczas zabawy na Mariensztacie.

07.08 (niedziela)

15.0018.00: Poszukiwacze źródeł. Skąd czerpiemy wiedzę o historii? warsztaty dla dzieci

Na warsztatach pobawimy się w detektywów historii. Będziemy oglądali stare fotografie, zastanawiając się, czy któreś z nich nie zostały sfałszowane. Będziemy oglądali dawne  przedmioty, wymyślając historie, do czego mogły służyć, kto ich używał i jak przetrwały do dziś.

Czytaj więcej: tutaj.

Informacje: Dom Spotkań z Historią
http://www.dsh.waw.pl/pl

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »