Main Menu

Przestępczość w Ząbkach – reportaż

Facebooktwitterlinkedin

Przestępczość w Ząbkach – reportaż

Od czasu do czasu słyszymy od sąsiadów czy od znajomych o kradzieży lub włamaniu. Coraz więcej osób decyduje się na rolety antywłamaniowe, montowanie kamer, nawet we własnym zakresie, instalowanie systemów alarmowych i dzieje się to nie tylko aspekcie zabezpieczeń indywidualnych, ale i w ramach zapewniania bezpieczeństwa w skali wspólnot mieszkaniowych.

Ząbki są jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w powiecie. Ciągły przyrost mieszkańców ma bez wątpienia związek z liczbą przestępstw – coraz więcej nowych osiedli, rosnący poziom anonimowości, zamieszanie na placach budowy i zaraz po oddawaniu nowych osiedli do użytku.

Pomimo postępu technologicznego i wielu możliwości odnośnie zabezpieczenia swojego mieszkania i dobytku, wciąż proste rozwiązania pozostają najlepsze, gdyż, jak mówi asp. szt. Tomasz Sitek, Rzecznik KPP Wołomin, „nawet najlepszy system zabezpieczeń, agencja ochrony czy ustawienie policjanta przy wejściu na każde osiedle nie będzie miało tak skutecznego rezultatu – jak czujny sąsiad i dobry kontakt pomiędzy mieszkańcami”.

Redakcja Portalu zabki24.pl zadała wyżej wspomnianemu Oficerowi Prasowemu z Wołomina bardzo wiele pytań, odnośnie przestępczości w naszym mieście, więc może oddamy głos Panu Rzecznikowi.

Policja nie prowadzi statystyk dotyczących włamań i kradzieży z rozbiciem na włamania do samochodów, domów i mieszkań w konkretnych rejonach miasta lub na poszczególnych ulicach. W roku 2010 na terenie całego miasta Ząbki stwierdzono 81 przestępstw kradzieży z włamaniem (art. 279KK), w roku 2009 – 82 przestępstwa kradzieży w włamaniem. Obecnie w roku 2011 w okresie od stycznia do sierpnia na terenie m. Ząbki stwierdzono 56 takich przestępstw.

W roku 2009 na terenie m. Ząbki stwierdzono 39, w roku 2010 – 47 kradzieży samochodów. W okresie od stycznia do sierpnia 2011r – 31.

W przypadku odnotowania przez policjantów danej jednostki zwiększonej liczby włamań i kradzieży w ramach potrzeby wykonuje się analizę zdarzeń z wyszczególnieniem miejsc, gdzie do takich zdarzeń doszło. Analizę taką wykonuje policjant prowadzący czynności w sprawach np. dotyczących włamań i kradzieży, nie prowadzi się natomiast statystyk.

Powstanie nowych osiedli mieszkaniowych wiąże się zazwyczaj ze wzrostem liczby kradzieży czy włamań. Sytuacja taka wynika m.in. z anonimowości brakiem znajomości wśród mieszkańców, co z kolei przekłada się na większe możliwości dokonywania przestępstw. Zazwyczaj nawet profesjonalna agencja ochrony nie jest w stanie zweryfikować, czy na teren nowych osiedli mieszkaniowych wjeżdżają lub wchodzą nowi mieszkańcy, czy też pracownicy wykonujący prace remontowo-budowlane czy też potencjalni przestępcy. Warto więc z chwilą nabycia nowego mieszkania czy lokalu zapoznać się z nowym sąsiadem, nawiązać z nim kontakt, udać się do administracji czy ochrony informując o prowadzonych pracach remontowych czy już samym zamieszkaniu w nowym lokalu.

Wszelkiego rodzaju zabezpieczenia techniczne, elektroniczne czy też monitoring z pewnością odstraszą potencjalnych amatorów cudziej rzeczy, a w przypadku monitoringu pomogą nie tylko ochronie lecz i Policji w przypadku, gdy dojdzie do zdarzenia. Taka sama sytuacja tyczy się również naszego mienia, jakim są nasze samochody, motocykle i rowery. Zawsze należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu naszych rzeczy, zamykaniu zamków w drzwiach, alarmie, wszelkiego rodzaju blokadach itp., nie zostawiajmy w samochodach żadnych przedmiotów wartościowych,które mogą kusić złodzieja.

Komisariat Policji w Ząbkach liczy 34 etaty, chwili obecnej służbę w tej jednostce pełni 31 funkcjonariuszy. Cała Komenda Powiatowa Policji z podległymi jednostkami posiada 395 etatów z czego w służbie na dzień 01.09.2011r jest 378 policjantów.

Funkcjonariusze KP Ząbki, przy współudziale funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego KPP Wołomin, przez cały czas rozpracowują środowisko przestępcze, czego efektem są liczne zatrzymania osób podejrzewanych o kradzieże i włamania, chociażby ostatnie zatrzymanie dwóch osób podejrzewanych o włamanie do budynku mieszkalnego w Ząbkach przy ul. Paderewskiego w dniu 24 sierpnia 2011, wobec których prokuratura rejonowa w Wołominie zastosowała policyjne dozory.

Z uwagi na charakter miasta Ząbki w tym infrastrukturę i licznie powstające osiedla, a co za tym idzie wzrost liczby mieszkańców, wzrasta również przestępczość, niemniej jednak policjanci starają się zapewnić maksymalna ochronę mieszkańcom.

asp. szt. Tomasz Sitek Rzecznik KPP Wołomin

 

 

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »