Main Menu

Ekologia na Targówku – Projekt ReFUN

Facebooktwitterlinkedin

Ekologia na Targówku – Projekt ReFUN

W sobotę 15 października miało miejsce otwarcie recyklingowej przestrzeni ReFUN, która zlokalizowana została przy ul. Św. Wincentego, tuż przy Urzędzie Dzielnicy Targówek. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, przygotowany przez międzynarodowy zespół projektantów i architektów, który pomimo niskiej temperatury, przyciągnął wielu mieszkańców Targówka, ale nie tylko.

Zanim oddamy głos koordynatorce całego przedsięwzięcia, Pani Annie Ławrynowicz, chciałbym tylko powiedzieć, że bardzo cieszymy się, że udało się nam zainteresować Panią Anię naszymi Ząbkami i że wkrótce uda się nam, wraz z Towarzystem Przyjaciół Ząbek i Burmistrzem Miasta Ząbki przyciągnąć tego typu ekologiczne przedsięwzięcia do naszego miasta.

Projekt rewitalizacji tzw. „blokowisk”, szczególnie budownictwa wielkopłytowego w Dzielnicy Targówek ma zachęcić do dyskusji oraz podjęcia działań w tym obszarze w aspekcie społecznokulturowym. Ma przede wszystkim zaangażować władze, samorządy, instytucje pozarządowe,  artystów, przedsiębiorców oraz samych mieszkańców dzielnicy do wspólnego włączenia się w proces rewitalizacji powierzchni miejskiej znajdującej się na obszarze dzielnicy.

Organizatorem projektu jest Urząd Dzielnicy Targówek. Projekt ten w kreatywny sposób podchodzi do tematu jakim jest rewitalizacja „blokowisk”. Angażując wiele grup społecznych Targówek pragnie wypracować długookresową strategię rewitalizacji społecznej dla dzielnicy.

reFUN jest instalacją artystyczną zbudowaną z materiałów wtórnie odzyskanych, ktorej głównym założeniem jest praktyczne pokazanie związku recyklingu i natury. Nowatorsko zaprojektowana i wykonana w sposób bardzo estetyczny – pokazuje zabawki recyklingowe, ciekawostki ekologiczne, zachęca do zabawy i poszukiwania przygód.

Założeniem projektu było zbudowanie tymczasowej, recyklingowej instalacji edukacyjnej dla dzieci na terenie dzielnicy Targówek w Warszawie, w dniach 01-15 października 2011 roku, otwierającej festiwal REBLOK. Artyści zaproszeni do współpracy to profesjonalni dizajnerzy recyklingowi z wieloletnią praktyką i doświadczeniem w pracy z dziećmi, ilustratorzy, muraliści, projektanci.

Zachęcamy też do odwiedzenia strony projektu: http://re-blok.pl/

Uczestnicy:
Refunc: Jan Körbes / Boris Duijneveld / Holandia / http://refunc.nl/
Axel Void / Berlin / http://axelvoid.com/
Kasia i Karol Przestrzelscy / http://www.art-tools.pl/
PGR_Art / Sylwester Gałuszka i Robert Mikołaj Jurkowski / http://www.pgr.art.pl/alfabet/
Gabrysia Kowalska / http://www.gabukow.pl/
Magda Major
Anna Ławrynowicz
60 bag / www.60bag.com

Koordynatorzy: Anna Ławrynowicz i Marcin Brzózka

[nggallery id=48]

 Zdjęcia: Adam Lelonek

 

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »