Main Menu

Narodziny współczesnej fantastyki

Facebooktwitterlinkedin

Narodziny współczesnej fantastyki

Większość ludzi zna lub kojarzy autora J.R.R. Tolkiena oraz najsławniejsze jego dzieło „Władca Pierścieni”. Jednak niewielu wie, jaki był jego debiut w świecie literackim. Zaczęło się od publikowania w angielskich czasopismach fantastycznych rozdziałów jego pierwszej powieści pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.

Opowiada ona o losach pewnego ułożonego i szanowanego hobbita – Bilbo Baginsa. Pewnego dnia spotyka on znajomego swego ojca, Czarownika Gandalfa, który postanawia zabrać niziołka na przygodę. Następnego dnia do domu Bilba przybywa trzynaście krasnoludów, które chcą odebrać skarb straszliwemu smokowi Smugowi. Są przekonane iż hobbit jest włamywaczem, który jest im
potrzebny do wykonania swej niebezpiecznej misji. Od tego momentu pan Bagins zostaje porwany w wir przygody, jakiej żaden hobbit przed nim nie przeżył.

Tolkien wykreował w tym dziele charakterystyczne cechy baśniowych postaci. Od tego czasu elfy kojarzą się z mądrością, a miejsce skąd przybyły owiane jest tajemnicą. Ludzie są najbardziej zmiennym gatunkiem, który zawiera, a zaraz łamie przymierza. Trafiają się jednak szlachetni przedstawiciele tej rasy. Są również dzielne i szlachetne krasnoludy, których pasją są góry, ogromne piece hutnicze oraz świecące klejnoty z wnętrza ziemi.

Stworzoną przez Tolkiena „rasą” charakterystyczną dla jego twórczości i wykreowaną przez niego są hobbity, które pojawiają się po raz pierwszy w jego debiutanckich powieściach. Do stworzeń z książek tego autora nawiązuje np. polski pisarz Andrzej Sapkowski w swojej wiedźmińskiej sadze.

Po sukcesie „Hobbita” Tolkien stworzył trylogię „Władcy Pierścieni”, która to przyniosła mu właściwą sławę. Na podstawie tego działa powstała adaptacja filmowa dostosowana do realiów kina m.in. pozbawiając film melancholii oraz zastępując barwne opisy autora wyrazistym pokazaniem cech charakterystycznych bohaterów oraz przenosząc widzów w przepiękne zakątki Nowej Zelandii.

Za rok w kinach ma się pojawić film na podstawie pierwszej powieści Tolkiena, pt. ”Hobbit, Niespodziewana podróż”. Adaptacja ta podzielona została na dwie części by pokazać całą historię. Druga część filmu nosi tytuł „Hobbit, Czyli tam i z powrotem” i będzie miała premierę za dwa lata.

Obydwa filmy są kręcone tak jak Trylogia na Nowej Zelandii, a reżyserem filmów o przygodach hobbitów pozostaje Peter Jackson, a pomaga mu Guillermo del Toro.

Na oficjalnej stronie filmu pojawiają się regularnie materiały dotyczące obsady filmu, zdjęcia prezentujące wygląd postaci oraz
filmy z planu zawierające wypowiedi aktorów na temat swoich ról.

Link do oficjalnej strony filmy „Hobbit” http://www.thehobbitblog.com/.

 

Marek Brynda

 

Facebooktwitterlinkedin