Main Menu

Pejzaże w MOKu

Facebooktwitterlinkedin

W ostatnią sobotę 19 listopada br w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul Orlej odbył się wernisaż znakomitej malarki Ewy Dworzańskiej, która zaprezentowała licznie zgromadzonej publiczności naszego miasta kilkanaście obrazów przedstawiających piękne i urzekające krajobrazy Mazowsza.

Pejzaż (fr. paysage) czyli malarstwo krajobrazowe ma swoją długowieczną historię. Ten gatunek malarstwa znany był już w starożytności, chociaż wtedy występował jako tło do przedstawianych zdarzeń. W okresie renesansu, kiedy wzrosło zainteresowanie światem przyrody pejzaż usamodzielnił się i nabrał pełnych praw jako nowy nurt w malarstwie.

Rozkwit pejzażu nastąpił w XVII wieku i wyodrębniły się jego odmiany: topograficzny, fantastyczny, komponowany, heroiczny i pastoralny. W sztuce XX wieku pejzaż stał się popularnym tematem podejmowanym przez artystów różnych kierunków: fowistów, kubistów, ekspresjonistów czy surrealistów. W Polsce malarstwo krajobrazowe rozwinęło się w połowie XIX wieku. Jako najwybitniejszych pejzażystów należy wymienić: Józefa Chełmońskiego, Władysława Podkowińskiego, Leona Wyczółkowskiego, braci Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Jana Stanisławskiego i Jana Wołka.

Jak powiedziała artystka „ malarstwo jest jej sposobem na życie, patrzeniem na życie i rozumieniem świata”. I świat w oczach pani Ewy Dworzańskiej tętni ogromem barw, porywa światłem i perfekcyjnym cieniem, uderza optymizmem i wielką mądrością formy. Wielki to był zaszczyt gościć w Galerii przy Orlej tak znakomitą artystkę jaką jest bez wątpienia Ewa Dworzańska – prezes Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Warszawie, członkinię Krajowego Związku Artystów Plastyków i Towarzystwa Przyjaciół Mazowsza.

Po tradycyjnej lampce wina i drobnym poczęstunku publiczność zasiadła w sali koncertowej, aby wysłuchać recitalu „jesiennych piosenek” w wykonaniu Beaty Kurdy – wokalistki, aktorki, tancerki, pedagoga. Pani Beata jest absolwentką Szkoły Aktorskiej H. i J. Machulskich oraz wydziału pedagogicznego Wyższej Szkoły Społeczno -Ekonomicznej w Warszawie, laureatką wielu konkursów wokalnych i tanecznych w kraju i za granicą . Występowała m. in. u boku Kayah i Krzysztofa Kolbergera w musicalu BAJLANDIA. Śpiewała w wielu prestiżowych koncertach m.in. w Berlinie, we Włoszech w Bellaria Igea Marina oraz w chórku zespołu Ha-Dwa-O w koncercie Premiery Opole 2005. Jest również współzałożycielką i aktorką teatru off’owego – Z.O.O. Pani Beata przypomniała widzom znane piosenki kojarzące się z jesienią, wywołujące nostalgię i tęsknoty kierowane miłością, złożoną przecież jak życie z różnych barw emocji.

Z zadumą publiczność przyjęła „Koncert jesienny” z repertuaru Magdy Umer, słynne „Kasztany”, czy „Pamiętasz, była jesień”, piosenkę, którą przed laty czarowała widownię Joanna Rawik. W połowie swego recitalu artystka zaprosiła na scenę swoje uczennice: trzy niezwykle uzdolnione wokalistki młodego pokolenia, uczennice ząbkowskich szkół: Julię ,Anię i Karolinę, które publiczność przyjęła z ogromnym entuzjazmem. Sobotni wieczór bez wątpienia należy wpisać w chlubne karty kroniki Galerii przy Orlej, a na ręce dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury pana Sławomira Skotnickiego złożyć serdeczne podziękowania za znakomity pomysł połączenia wernisaży z tematycznie związanymi koncertami. Z niecierpliwością czekamy na kontynuowanie cyklu spotkań ze sztuką.

Joanna Wysocka

Informacja prasowa: UM Ząbki
Źródło: zabki.pl

Facebooktwitterlinkedin