Main Menu

Dobry czas na refleksję…

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Dobry czas na refleksję…

Dzień Wszystkich Świętych, w okresie komunizmu zwany często “Świętem Zmarłych” i następujący zaraz po nim Dzień Zaduszny, to dni wspominania tych, których już z nami nie ma. Jest to czas odwiedzania grobów naszych bliskich, często również wyjazd w rodzinne strony.

W tych dniach, jak co roku, wszyscy mamy wiele na głowie, a bardzo mało czasu. Trzeba przecież kupić wieńce i znicze, wszystko zaplanować. Wiadomo, praca zawodowa nie każdemu pozwala na dłuższą kontemplację czy poszukiwanie jakiegoś większego sensu tego szczególnego dla nas wszystkich czasu.

Jesienna aura, tłumy ludzi, cmentarze. Zapalenie zniczy, wymiana uprzejmości ze znajomymi, których spotykamy. Może jednak warto, chociaż w tym okresie zastanowić się nad tym wszystkim, o czym usilnie staramy się nie myśleć na co dzień? Spróbować chociaż na chwilę przywołać wspomnienia naszych zmaryłych. Bo może zwyczajnie poza tym, co jest widoczne na zewnątrz, poza całą oprawą, ważne jest również to, czego tak naprawdę nie widać… Może od drogiego wieńca, dla zmarłych ważniejsza będzie nawet krótka modlitwa?

Te pierwsze dni listopada mogą być właściwym momentem na refleksję. Nad życiem i jego przemijaniem. Nad tym, co dzieje się teraz i gdzie tak właściwie zmierzamy. Może to być właściwy czas na zadanie sobie najtrudniejszych pytań. Bo wiedząc, że kiedyś też odejdziemy z tego świata, czy faktycznie żyjemy tak, jakbyśmy tego chcieli? Czy podejmujemy właściwe decyzje? Czy jesteśmy zadowoleni z tego, co robimy? Czy nie odkładamy zbyt wiele na tzw. “później”?

Pamiętając o naszych najbliższych, nie zapominajmy również o żołnierzach, których nie zawsze ma już kto odwiedzać, bo nasza obecność na cmentarzach w niepodległym państwie jest przede wszystkim ich pośmiertnym sukcesem. Nasza historia i nasz stosunek do niej, a także nasze zachowanie względem zmarłych służą za przykład dla naszych dzieci. Kiedyś przecież one odwiedzać będą nasze groby.

Pamięć o przeszłości jest bardzo ważna. Z niej wynika przecież tak wiele dla naszej codzienności. Dobrze byłoby jeszcze tylko znaleźć chwilę na refleksję nad sobą, swoim życiem i czymś więcej nieco częściej, niż raz do roku, bo z naszych obecnych decyzji kształtowana jest nasza przyszłość, a dla osób, które w to wierzą – także cała wieczność po śmierci.

 

Czytelnik

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin


(Następne wiadomości) »