Main Menu

Opieka Zdrowotna w roku 2012 – co warto wiedzieć

Facebooktwitterlinkedin

Zasady korzystania z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej

NFZ zawarł umowę na NPL dla Powiatu Wołomińskiego (gminy Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka) z niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej “Na Powstańców” sp. jawna Ząbki ul. Powstańców 70a, tel. 22 100-58-60, 22 100-58-61.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do  8.00 dnia następnego.

Pomoc świadczona jest punktach nocnej opieki i nie jest związana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotne, do którego jesteśmy zapisani.  Ubezpieczeni  w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia mogą korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki. Informację o tym, gdzie w danym rejonie sprawowana jest nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska, pacjent może uzyskać u swojego lekarza POZ, we właściwym oddziale wojewódzkim NFZ lub jego delegaturze.

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne ( dla osób ubezpieczonych) i udzielane bez skierowania.

Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad:

  •         w warunkach ambulatoryjnych,
  •         w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych)
  •         telefonicznie.

W dni ustawowo wolne od pracy, po godzinie 18.00 pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

Pogotowie ratunkowe – numer alarmowy – 999 – zawsze, kiedy wydaje nam się, że nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy bezwzględnie telefonować pod numer alarmowy pogotowia ratunkowego.

Karetka wyposażona w specjalistyczny sprzęt ma fachowy zespół ratowniczy, który szybko dojedzie pod wskazany adres. Przyjmujący zgłoszenie dyspozytor potrafi ocenić czy stan zdrowia pacjenta wymaga wysłania karetki, czy też odesłania do nocnej opieki wyjazdowej lub ambulatoryjnej.

Rejestracja pacjentów do poradni specjalistycznych

Odbywa się na podstawie wystawionego skierowania  – nie ma możliwości zarejestrowania pacjenta, który nie ma jeszcze skierowania.

Ta zasada nie dotyczy pacjentów, którzy są pod opieką danej poradni. W sytuacji gdy pacjent np. zgłaszał się do laryngologa z bólami gardła, to wizyty z tym schorzeniem związane nie wymagają skierowania. Jeśli pacjent leczył się na „gardło”, a obecnie ma problem z uchem to już w/g zasad jest wymagane nowe skierowanie.

Zasady realizacji świadczeń w zakresie poradni specjalistycznych formułują następującą tezę :

Skierowanie jest ważne do chwili gdy problem zdrowotny, który był podstawą skierowania nie został rozwiązany – nie ma znaczenia kiedy skierowanie zostało wystawione. Również według tej zasady nie ma określenia czasowego ważności skierowania. Żaden przepis nie określa, że po roku czy dwóch należy okazać kolejne skierowanie.

Lista leków refundowanych

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie uzupełnienia wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2012 r.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć listę leków refundowanych.

Informacja prasowa: UM Zielonka
Źródło: zielonka.pl

Facebooktwitterlinkedin



« (Poprzednia wiadomość)