Main Menu

Relacja z IV Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Ząbkach

Facebooktwitterlinkedin

29 stycznia w Sali widowiskowej parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach odbył się uroczysty koncert IV Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Młodzież Mazowsza u wrót stajenki”. Występ laureatów Festiwalu oraz Ząbkowskiego Studia Piosenki  uświetniła Izabela Trojanowska. Więcej….

Gromadzi nas tutaj niezwykła tajemnica Bożego Narodzenia. W tę tajemnicę wpisują się piękne polskie tradycyjne kolędy i pastorałki. Śpiewano je w wolnej Rzeczpospolitej, pod zaborami, podczas okupacji. Śpiewano je w domu, w gronie rodzinnym, wśród przyjaciół i w kościołach. – Tymi słowami powitał publiczność Janusz Dąbrowski, dyrektor Praskiej Giełdy Spożywczej i inicjator Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Młodzież Mazowsza u wrót stajenki.

Festiwal został zorganizowany przez Urząd Miasta Ząbki przy współpracy Diecezji Warszawsko-Praskiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i Praskiej Giełdy Spożywczej pod patronatem Abp Henryka Hosera – Biskupa Warszawsko-Praskiego i Pana Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Kolędą „Jezus malusieńki” w atmosferę koncertu wprowadził zebranych nagrodzony zespół AVETKI  z parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny na warszawskich Płudach.

Gośćmi koncertu byli kanclerz Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Wojciech Lipka i wicedyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego Bożena Żelazowska, którzy w towarzystwie burmistrza Ząbek Roberta Perkowskiego wręczyli nagrodzonym i wyróżnionym dyplomy i cenne nagrody, ufundowane przy wsparciu: SKOK Wołomin, SK Bank i Music Expert.

Po wręczeniu nagród nadszedł czas na występy najlepszych wykonawców czwartej edycji festiwalu wyłonionych przez jury pod przewodnictwem znakomitego wokalisty i kompozytora Tadeusza Woźniaka. Zespół AVETKI wykonał na trzy głosy kolędę „Mizerna cicha”. Następnie wystąpiły laureatki trzech równorzędnych nagród. Alicja Bieńkowska z Otwocka zaśpiewała „Witaj gwiazdko złota” i „Kolędę dla nieobecnych”, Magda Janicka ze Słupna wykonała „Coraz bliżej święta” i „Przekażmy sobie znak pokoju” natomiast Sylwia Jurek z Iłowa „Kocham Cię Jezu” oraz „Cudowną noc”. Warto dodać, że Alicja Bieńkowska i Magda Janicka to także laureatki poprzedniej edycji festiwalu.

Przed rokiem w koncercie laureatów wystąpiła laureatka pierwszej edycji festiwalu, mieszkanka Ząbek Ewa Jarząbek. Towarzyszył jej zespół złożony z ząbkowskich muzyków pod kierownictwem Krzysztofa Narbuta. Ten występ dał impuls nowej inicjatywie kulturalnej w Ząbkach. Tak powstało Ząbkowskie Studio Piosenki otwarte dla utalentowanej ząbkowskiej młodzieży. Podstawą Studia Piosenki jest zespół którym dowodzi gitarzysta Krzysztof Narbut. Na instrumentach klawiszowych gra Mateusz Sawicki, na perkusji Karol Majek i na gitarze basowej Piotr Majek. Wokalistkami Studia są wychowanki ząbkowskich szkół, z głosem wykształconym przez nauczycieli śpiewu w ząbkowskich szkołach.

Jako pierwsza z kolędą „Gdzie jest nasze Betlejem” wystąpiła Karolina Kujawska. Następnie Magda Sikora zaśpiewała „O gwiazdo Betlejemska”, a po niej jej siostra Olga „W żłobie leży”. Prezentację Ząbkowskiego Studia Piosenki  zakończyła Ewa Jarząbek z „Kołysanką dla Jezusa”.

Widzowie byli pod wrażeniem poziomu artystycznego wszystkich młodych wykonawców,  ich pięknych i czystych głosów, zarówno tych nagrodzonych, jak i tych z Ząbkowskiego Studia Piosenki. W dowód uznania, każdy z wykonawców – po swoim występie – został nagrodzony gorącymi brawami.

Główną atrakcją wieczoru był występ Izabeli Trojanowskiej znakomitej wokalistki, wykonawczyni wielu przebojów i aktorki. Warto dodać, że pierwszy sukces odniosła w 1971 roku jako członkini chóru na Festiwalu Pieśni Sakralnej „Sakrosong”, a nagrodę, o czym mało kto wie wręczał jej osobiście przyszły Papież kardynał Karol Wojtyła. Jej kariera to – liczne nagrody, setki koncertów w kraju i zagranicą  oraz kilkanaście płyt, a także współpraca z zespołami Budka Suflera, Stalowy Bagaż i Mafia.

Występ Trojanowskiej poprzedził solowy krótki występ Darka Tokarzewskiego z gitarą, na co dzień wokalisty zespołu VOX. Zaśpiewał on „Mija rok” z repertuaru Czerwonych Gitar, „Bądźmy wszyscy dobrej myśli” z repertuaru Tadeusza Woźniaka i własna kompozycję „Bóg się rodzi w ubogiej stajence”. Następnie już z Izabela Trojanowska wspólnie zaśpiewali kolędy;

„Gdy się Chrystus rodzi”, „Jezus malusieńki”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i „Przybieżeli do Betlejem”. Izabela Trojanowska wykonała także dwie nowe piosenki ze swej ostatniej płyty „Życia zawsze mało” – „Nie od razu” (muzyka Zdzisław Zioło, słowa Wojciech Byrski) oraz „Taki świat” (muzyka Tomasz Bracichowicz, słowa Wojciech Byrski). Na koniec Izabela Trojanowska zaprosiła na estradę laureatów festiwalu: Alicje Bieńkowska, Magdę Janicką, Sylwię Jurek i Joannę Rolewską. Wspólnie wykonali przepiękną kolędę „Gdy śliczna Panna”. Wykonaniu ze sceny towarzyszył udział publiczności.

Organizatorzy już teraz zapraszają śpiewającą i muzykującą młodzież na kolejną, piątą edycję Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który ma szanse stać się kulturalną wizytówką Ząbek.

Janusza Dąbrowskiego
Dyrektor Marketingu Praskiej Giełdy SpożywczeJ
Fot.: PGS

Facebooktwitterlinkedin« (Poprzednia wiadomość)