Main Menu

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – relacja

Facebooktwitterlinkedin

Po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy drugiej konspiracji, którzy od roku 1944 walczyli o wolną Polskę z okupantem sowieckim i reżimem komunistycznym. Uroczystości w Wołominie rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji poległych i zamordowanych żołnierzy.

Inicjatorem proklamowania Dnia Żołnierzy Wyklętych był śp. dr hab. Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Prezydent Lech Kaczyński jeszcze w 2010r. podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta. Po jego tragicznej śmierci projekt podtrzymał obecny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, a następnie 9 lutego 2011r. podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Święto Żołnierzy Wyklętych przypada na dzień 1 marca. To data symboliczna. W tym dniu w roku 1951 po brutalnym śledztwie zamordowani zostali „w majestacie komunistycznego prawa” członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”, największej niepodległościowej struktury poakowskiej o zasięgu ogólnopolskim.

Wołomińskie uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji żołnierzy odprawiona w Kościele Matki Bożej Królowej Polski. Poruszające kazanie do licznie tu zgromadzonych mieszkańców powiatu wołomińskiego wygłosił ksiądz Grzegorz Dudzik – kapelan Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Po mszy Starosta Wołomiński Piotr Uściński oraz Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar pod pomnikiem żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oddali hołd bohaterom powojennej konspiracji. Odegrano hymn państwowy i złożono wieńce. Modlono się także pod pomnikiem na ul. Piaskowej, w miejscu kaźni NKWD.

Uroczystej oprawy uroczystościom dodały liczne poczty sztandarowe oraz młodzież ze Związku Strzeleckiego.

Piotr Kaczorek
Rzecznik Prasowy Starostwa

Fot.: Powiat Wołomiński

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »