Main Menu

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Wołominie

Facebooktwitterlinkedin

Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Świętą, która zostanie odprawiona z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w dniu 1 marca 2012 roku o godz. 14.00 w Kościele Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie przy ulicy Kurkowej.

O  godzinie 15.30 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przy ulicy Przejazd.

Tego samego dnia zostaną również złożone kwiaty przy pomniku na ulicy Piaskowej w miejscu wołomińskiej kaźni NKWD.

„Bohaterowie antykomunistycznego podziemia przez wiele powojennych lat nie istnieli w zbiorowej pamięci Polaków. Była to kara ówczesnych władz za obronę niepodległego bytu Państwa Polskiego. Za przeciwstawianie się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu wielu z nich złożyło najwyższą ofiarę” – mówi Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zaplanowano również autorską projekcję roboczej wersji filmu fabularnego „Historia Roja czyli w ziemi słychać lepiej”, którą poprzedzi rozmowa z reżyserem i scenarzystą filmu Jerzym Zalewskim. Projekcja odbędzie się 25 marca o godzinie 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Wołominie.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca. Jest to Święto Państwowe ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Ustanowienie narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest efektem projektu z dnia 26 lutego 2010 roku, przygotowanej przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który 5 marca 2010 roku wpłynął do Sejmowej Komisji Kultury i Środków Masowego Przekazu. Projekt Prezydenta Kaczyńskiego dopiero rok później został przegłosowany przez Parlament. Za jej przyjęciem głosowało 406 z 417  posłów. Senat przyjął ustawę bez poprawek.

Informacja prasowa: UM Wołomin
Źródło: um.wolomin.pl

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)