Main Menu

UM Ząbki o problemach komunikacyjnych

Facebooktwitterlinkedin

Tydzień temu, na łamach portalu zabki24.pl opublikowany został artykuł “Tłok w autobusach linii 199”. Czytelnicy mogli sie w nim zapoznać ze stanowiskiem ZTM Warszawa w sprawie zatłoczonych autobusów linii 199. Dzisiaj prezentujemy stanowisko UM Ząbki.

“Problem tłoku w liniach 199 i 145 jest nam znany i występował jeszcze przed wprowadzeniem II –giej strefy na wspólny bilet ZTM-KM. Linie te są organizowane przez warszawski ZTM z dofinansowaniem Miasta Ząbki. Miasto wielokrotnie występowało do ZTM o zwiększenie częstotliwości i pojemności autobusów obsługujących linię 199, oraz protestowaliśmy przeciwko ograniczaniu ilość autobusów na linii 145. Nasze pisma albo pozostawały bez odpowiedzi, albo przychodziła ta sama odpowiedź, że ZTM nie dysponuje taborem, który mógłby zostać skierowany do obsługi Ząbek, i że obecnie dla ZTM-u priorytetem jest organizacja komunikacji zastępczej związanej z budową II-giej linii metra oraz organizacja komunikacji na moście Marii Skłodowskie Curie. Dostajemy jednak sygnały, że ZTM szuka sposobu rozwiązania problemu tłoku w linii 199 bez zwiększania ilości obsługującego ją taboru.

Ząbki uruchomiły lokalne linie dowozowe, których głównym celem jest dowóz do najbliższych stacji kolejowych. Dla zameldowanego mieszkańca dojazd do stacji kolejowej linią „Ząbki-1” lub „Ząbki-2” i dalsza podróż koleją na bilecie II-giej strefy ZTM wychodzi taniej, niż wcześniejszy dojazd do stacji linią X na bilecie miesięcznym i podróż koleją na bilecie I-szej strefy ZTM.

Wszystkie autobusy kursujące po Ząbkach są finansowane przez miasto, zarówno linie ZTM jak i linie „Ząbki-1” i „Ząbki-2”. Na chwilę obecną jedyną planowaną zmianą trasy będzie objazd związany z przebudową ulicy 3 Maja. Będzie również wprowadzona korekta rozkładu jazdy w celu dostosowania do trudnych warunków ruchu wynikających z przebudowy ulicy Marsa w Warszawie. Trasa linii „Ząbki-2” była projektowana tak, aby odciążyć na południowym odcinku linię 199, oraz obsłużyć obszar ulicy Powstańców, który ze względu na ograniczenia parametrów technicznych ulic nie może być obsługiwany przez autobusy ZTM.

Artur Murawski
Zastępca Burmistrza Miasta Ząbki

 

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)