Main Menu

Radio Ząbki: Wywiad z Markiem Wysockim

Facebooktwitterlinkedin

 

Radio Ząbki posiada już własne studio nagraniowe!

Z Markiem Wysockim rozmawia Kamil Smogorzewski

Ta prężnie rozwijająca się inicjatywa w naszym mieście właśnie otrzymała do dyspozycji jedno z pomieszczeń Miejskiego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu dyrektora szkoły, Karola Małolepszego, stworzono w pełni wyposażone, profesjonalne studio nagraniowe, nad którym opiekę sprawuje Marek Wysocki – dyrektor Radia Ząbki, aktor, reżyser, dyrektor Teatru Equus oraz dziekan Wydziału Aktorskiego jednej z warszawskich Uczelni Wyższych. Na co dzień nieuchwytny artysta, znalazł jednak czas na krótką rozmowę o celach, funkcjonowaniu i planach radia.

Kto był inicjatorem powstania Radia Ząbki i jaka przyświecała temu idea?

Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był burmistrz Ząbek, Robert Perkowski, który pragnął stworzyć kolejny projekt edukacyjny, dla najzdolniejszej młodzieży w naszym mieście. Z prawdziwą przyjemnością przyjąłem propozycję współpracy. Z racji tego, iż jestem tzw. „aktorem nagrywającym”, a Ząbki nie dysponowały odpowiednim miejscem na studio nagraniowe, pierwsze audycje, które miały zachęcić radiosłuchaczy, realizowane były w jednym studiów warszawskich. Nie ustawaliśmy jednak w staraniach stworzenia odpowiedniego zaplecza nagraniowego na miejscu. Udało nam się przy ogromnym szczęściu pozyskać kilku sponsorów oraz sponsora strategicznego, którym została firma Dolcan. Dzięki nieocenionej pomocy i zaangażowaniu Pana Sławomira Dolińskiego i  Karola Małolepszego, dyrektora Gimnazjum nr 1, który zaadaptował w bardzo profesjonalny sposób pomieszczenia w budynku szkoły, można śmiało powiedzieć, że Radio Ząbki ma w pełni profesjonalne studio lektorskie.

Kto obecnie tworzy radio? 

W głównej mierze ja oraz moi zaprzyjaźnieni dziennikarze z Polskiego Radia, którzy zgodzili się  udostępnić serwisy informacyjne czy ciekawe reportaże, głownie dlatego, że Radio Ząbki nie ma jeszcze swojego sprzętu do przeprowadzania reportaży radiowych, choć jestem pewien, że już niedługo i takie narzędzia będą dostępne. Gdy urośnie nam „ekipa zapaleńców”, to z całą pewnością wyjdą oni w teren i będziemy mogli tworzyć reportaże lokalne.

Pozwoli Pan, że zdradzimy kilku znanych i szanowanych dziennikarzy, którzy włączyli się w ten projekt?

Oczywiście, są to m.in. red. Maria Szabłowska, niezwykle utalentowana, lubiana  i doświadczona dziennikarka, którą chcę zaprosić do Radia Ząbki na stałe, żeby prowadziła swoje cykle radiowe,  Kazimierz Zarzycki, czy redaktor Barbara Okulicz-Sługocka. Są to ludzie, którzy dla radia, poświęcili całe swoje życie.

Jest Pan aktorem, reżyserem, dziekanem, dyrektorem teatru i nagle pojawiła się propozycja projektu Radia Ząbki, jak pan godzi te obowiązki?

Na wszystko można znaleźć czas, to nieprawda, że jest się zajętym od rana do wieczora, przez cały tydzień. Oczywiście są okresy bardzo intensywnej pracy, czy wyjazdów, tak jak na przykład teraz, gdzie już w piątek wyjeżdżam na kilka koncertów na drugi kraniec Polski,  ale są też takie okresy, w których można spokojnie i z przyjemnością takie radio stworzyć. Tak naprawdę, w przeciwieństwie od pracy w studiu telewizyjnym, praca w studiu radiowym jest wypoczynkiem, ponieważ nikt pana nie kontroluje, nikt na pana nie patrzy, nie musi pan wyglądać, wystarczy ze ma pan coś mądrego do powiedzenia.

Jestem przekonany, że młodzież zainteresuje się i chętnie przyłączy do tworzenia radia, proszę więc powiedzieć jaki charakter będzie miała ta praca?

Dopóki nie będzie to radio zawodowe, na pewno, jest to praca nad sobą, nad rozwijaniem swoich umiejętności i przygotowywaniem się do przyszłej pracy dziennikarza. Uczniowie nauczą się pracy z mikrofonem, łatwości, staranności i płynności wypowiadania się, czy też poznania zasad funkcjonowania radia. Takie praktyki na pewno ułatwią im dalszy start, choćby na studiach dziennikarskich. Projekt edukacyjny może być wdrożony w życie dopiero od nowego roku szkolnego, a ponieważ zbliżają się wakacje, na etapie rozmów znajduje się pomysł  uruchomienia warsztatów wakacyjnych dla młodzieży zainteresowanej dziennikarstwem. Wraz z dyrektorem Małolepszym moglibyśmy już wtedy stworzyć pierwszą grupę, młodych dziennikarzy.

Dlaczego tak mało mówiło się do tej pory o Radiu Ząbki?

Nie chciałem o tym głośno mówić, dlatego że nie było do tej pory studia w Ząbkach. Trudno byłoby kazać młodym ludziom jeździć aż do Warszawy, skoro celem radia jest edukacja młodzieży w ich własnych szkołach. Obecne studio powstało dosłownie kilkanaście dni temu, w związku z tym możemy już teraz mówić ze radio jest, że jest blisko i tak naprawdę jest otwarte dla wszystkich. W tym tygodniu zaplanowane mam już spotkanie z dyrektorem Małolepszym, w sprawie zorganizowania spotkania dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcą to radio w przyszłości tworzyć,  oczywiście ja również będę na nim obecny i postaramy się podczas wspólnej rozmowy zastanowić nad pomysłami nowych bloków programowych, o sprawach bliskich młodzieży, ponieważ tak naprawdę to oni mają w tym temacie najwięcej do powiedzenia. Zamysłem burmistrza było przede wszystkich to, by zbliżać młodzież, poprzez emisję konkretnych bloków programowych tworzonych przez nich w ich szkołach, w których oni mówią o swoich własnych sprawach, Chcę, by było jasno powiedziane, że to są właśnie szkolne warsztaty radiowe. Mogłyby być emitowane w radiu, na przykład w porach dużych przerw, po to, by mogli spokojnie tego posłuchać. Chodzi o to, żeby młodzież dbała o kulturę żywego słowa, bo w studiu radiowym nie „dowyglądamy”, trzeba dotrzeć do słuchacza operując tylko głosem.

Dlatego ważne jest, by od najmłodszych lat uczyć tego dzieci…

To jest bardzo ważna forma edukacji, ponieważ obserwując młodzież, która ma za sobą pewien proces edukacyjny języka polskiego,  zauważyłem, że poziom ich wiedzy chociażby o historii polski, czy o historii literatury i teatru jest znacznie poniżej moich oczekiwań i proces ten bardzo szybko przebiega w bardzo niewłaściwym kierunku. Jestem głęboko przekonany, że warsztaty te dadzą nadzieję na poprawę obecnej sytuacji.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

 

 

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)