Dąbrówka: Pomoc poszkodowanym przez wichurę
Eksperci po kolei odwiedzają uszkodzone przez nawałnicę gospodarstwa w gminie Dąbrówka – oceniane są zniszczenia budynków mieszkalnych. Wszystko po to, aby jak najszybciej można było wypłacać pierwsze zasiłki. Zabezpieczono zerwane dachy, usuwane są uszkodzenia linii energetycznych, udostępniono agregaty prądotwórcze, podstawiono beczkowozy.
W niedzielę, 29.07, około godziny 13:00 przez część gminy Dąbrówka przeszła nawałnica w wyniku której najbardziej ucierpiały miejscowości Lasków, Kołaków, Małopole, Trojany oraz Dąbrówka. Zostały uszkodzone m.in. dachy na kilkunastu budynkach mieszkalnych. Zniszczenia dotknęły także wiele budynków gospodarczych (w sumie mniejszym lub większym uszkodzeniom uległo 75 budynków, w tym 36 mieszkalnych). Powalonych bądź uszkodzonych zostało około kilkanaście drzew. Uszkodzone zostały stacje transformatorowe i energetyczne linie napowietrzne. Trwają prace przy usuwaniu tych awarii. Możliwe, że jeszcze dzisiaj zostanie przywrócona ich sprawność.
Starosta wołomiński Piotr Uściński jeszcze tego samego dnia zwołał posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego. Na posiedzeniu sztabu podjęto decyzje o sprowadzeniu na miejsce psychologa dla potrzebujących rodzin, beczkowozów z wodą do picia dla zwierząt i ludzi oraz z wodą gospodarczą. Z magazynu OC Województwa pobraliśmy10 agregatów prądotwórczych dwufazowych , które przekazaliśmy najbardziej poszkodowanym i potrzebującym mieszkańcom gminy.
Stopień uszkodzenia budynków jest oceniany przez pracowników gminy i powiatowego nadzoru budowlanego. Powołana przez Wójta Gminy Dąbrówka Tadeusza Bulika komisja do spraw szacowania skutków wichury, już o 9.00 rozpoczęła prace w terenie. Eksperci po kolei odwiedzają zniszczone gospodarstwa. Najpierw oceniane są zniszczenia budynków mieszkalnych. Wszystko po to, aby jak najszybciej można było wypłacać pierwsze zasiłki.. Mieszkańcy gminy, których domy zniszczyła wczorajsza wichura mogą otrzymać do 6 tysięcy złotych bezzwrotnej pomocy. W zakresie szkód w uprawach polowych oraz budynków gospodarczych zostanie dzisiaj przez Wójta skierowany wniosek do Wojewody Mazowieckiego w sprawie powołania komisji szacującej te zniszczenia. Na miejscu pracują też pierwsi rzeczoznawcy z firm ubezpieczeniowych.
W działaniach brali udział strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Wołominie oraz dziewięć zastępów OSP z terenu gminy, policjanci. Do usuwania strat wykorzystano m.in. podnośniki koszowe. Użyto setki metrów specjalnej foli do zabezpieczenia dachów, aby uchronić domy przed ewentualnymi kolejnymi opadami deszczu. Będziemy rozpatrywać możliwości i potrzeby udzielenia dalszej niezbędnej pomocy poszkodowanym.
Piotr Kaczorek
Rzecznik Prasowy Starostwa Wołomińskiego