Main Menu

Półmetek wakacji w policyjnych statystykach

Facebooktwitterlinkedin

Mniej wypadków drogowych, a co za tym idzie mniej osób zabitych i rannych, mniej zdarzeń o charakterze kryminalnym lecz niestety – wręcz rekordowa liczba utonięć – tak w skrócie można podsumować pierwszy miesiąc tegorocznych wakacji.

W 204 wypadkach drogowych, do których doszło w lipcu 2012 roku, zginęło 25 osób, a rannych zostało 254. Pierwszy miesiąc zeszłorocznych wakacji, to dla porównania 42 zabitych i 355 rannych w 269 wypadkach. Kolizji również było mniej w porównaniu z zeszłorocznym lipcem i to aż o 410. Wbrew pozorom, to właśnie latem, kiedy warunki na drodze teoretycznie są najlepsze, dochodzi do największej ich liczby. Słoneczna pogoda osłabia czujność kierowców – przekraczają oni dozwoloną prędkość, co skutkować może spowodowaniem tragedii. Policjanci apelują o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

W analizowanym okresie funkcjonariusze odnotowali także mniejszą liczbę przestępstw o charakterze kryminalnym. Niestety rekordowy był lipiec pod względem utonięć – życie w wodzie straciło aż 16 osób. Okres wakacji i letnie upały ściągają na kąpieliska coraz więcej urlopowiczów. Wypoczynkowi często towarzyszy alkohol, przez co wielu amatorom wody nie brakuje ułańskiej fantazji. Brawurowe zachowania, takie jak skoki do wody i kąpiel w miejscach zabronionych – to tylko niektóre przyczyny tragedii. Wielu plażowiczów nie pamięta także o szoku termicznym wywołanym nagłym wejściem do zimnej wody.

W ramach akcji „Wakacje 2012” policjanci oraz przedstawiciele Stacji Sanitarno– Epidemiologicznej i Kuratorium Oświaty kontrolują kolonie i półkolonie. Celem tych działań jest wyeliminowanie zagrożeń związanych z wypoczynkiem dzieci i młodzieży. Podczas takich odwiedzin policjanci rozmawiają z dziećmi i młodzieżą o bezpiecznym zachowaniu się w czasie wolnym. Funkcjonariusze poruszają tematykę bezpieczeństwa m.in. w domu, na podwórku, nad wodą czy w lesie. Przekazywane są informacje tym, jak postępować, aby nie stać się ofiarą przestępstwa oraz co robić, aby samemu nie spowodować zagrożenia dla siebie i innych osób podczas letniego wypoczynku. Dzieci dowiadują się o odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo. Czas letniego wypoczynku to także okazja do pierwszego kontaktu młodzieży z alkoholem oraz narkotykami, dlatego także pod tym względem prowadzone są wzmożone kontrole, szczególnie miejsc gromadzenia się młodzieży tj. parków, miejsca do biwakowania. Stałej kontroli poddawane są punkty sprzedaży alkoholu. Wszystko po to, aby letni wypoczynek był dla młodzieży bezpieczny.

Policja w ramach działań prewencyjnych, zarówno na drogach jak i nad akwenami, zwiększyła liczbę patroli. Funkcjonariusze kontrolują kierowców w czasie „Trzeźwych poranków”. Z kolei do wypoczywających nad jeziorami i rzekami kierują akcję „Bezpieczna woda”. Służby ratownicze i mundurowe apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek – wakacje to czas odpoczynku, ale zadbajmy o to, by nie skończyły się dla nas tragicznie.

Okres wakacji sprzyja odpoczynkowi i zabawie przez co wiele osób rozumie także picie alkoholu. Niestety niektórzy kierowcy decydują się, by usiąść „za kółkiem” po jego spożyciu. Tylko w ciągu jednej doby patrole na drogach garnizonu mazowieckiego zatrzymują średnio 30 – 40 kierujących w stanie nietrzeźwym.

Apelujemy do wszystkich o rozwagę i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa – przed nami druga połowa wakacji !

Informacja prasowa: KWP Radom

Facebooktwitterlinkedin