Main Menu

Bolszewicy pokonani pod Ossowem – Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej

Facebooktwitterlinkedin

Bolszewicy pokonani pod Ossowem – Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej

Powiat Wołomiński uczcił bohaterów przełomowej w dziejach świata Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie. Centralnym punktem obchodów rocznicy 92. rocznicy „Cudu nad Wisłą” była dynamiczna inscenizacja walk polsko-bolszewickich – bój kilkuset rekonstruktorów w umundurowaniu z epoki, ułańskie szarże i pojedynki, efekty pirotechniczne, bohaterska śmierć księdza Ignacego Skorupki – żołnierza w sutannie. Patriotyczny charakter rocznicy Cudu nad Wisłą podkreśliła uroczysta Msza Święta w kaplicy na Cmentarzu Poległych.

Głównym organizatorem rekonstrukcji było Starostwo Powiatowe w Wołominie przy współpracy z gminami Wołomin, Kobyłka, Zielonka oraz Parafią p.w. Św. Trójcy w Kobyłce i Stowarzyszeniem Miłośników Kawalerii im. I Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce.

„W tym roku (obchody w Ossowie) z(są) lepiej zorganizowane niż w latach poprzednich – widzimy, że te uroczystości dojrzewają, nabierają znaczenia i wagi” – powiedział Radiu Fama ks. Arcybiskupa Henryk Hoser . „Jednocześnie całe zaplecze techniczne i logistyczne jest bliskie ideału. Ułatwia to wszystkim uczestnikom aktywne uczestniczenie w tych wydarzeniach, które są wielowątkowe – Liturgia, która nas wszystkich skupia, składanie wieńców, przemówienia i wreszcie cała oprawa, w postaci m.in. inscenizacji Bitwy warszawskiej czy też artystycznych występów związanych tematycznie z rocznicą „Cudu nad Wisłą” – podkreślił ks. Arcybiskup Henryk Hoser.

„To był historyczny majstersztyk. Warto pielęgnować i przekazywać wiedzę o wielkich narodowych zwycięstwach. – mówi Starosta Uściński. „Scenariusz napisała historia – a my pokazaliśmy widzom jak i dlaczego Polacy potrafili wznieść się na wyżyny męstwa i dowódczej mądrości.” –podkreśla Starosta.

Tegoroczny scenariusz inscenizacji, w której wzięło udział ok. 200 członków grup rekonstrukcyjnych z całego kraju, zakładał wykorzystanie do naturalnych uwarunkowań terenu, rzeki płynącej wzdłuż pola bitwy.

Wielotysięczna publiczność obejrzała m.in. natarcia i walki piechoty, wymianę ognia ciężkich karabinów maszynowych, szarże i pojedynki kawaleryjskie, efektowne – głośne i widowiskowe wystrzały artyleryjskie , replikę polskiego pojazdu pancernego, który wsławił się w bojach pod Warszawą w 1920 r., ruską taczankę uzbrojoną w ckm ciągniętą przez zaprzęg konny. Jeszcze przed rekonstrukcją organizatorzy przybliżyli bardzo licznie przybyłym widzom (szacunkowo nawet do 20 tys. osób) genezę konfliktu.

W kulminacyjnym momencie widowiska bohaterską śmierć poniósł ks. mjr Ignacy Skorupka, kapelan 1. batalionu 236. pułku piechoty Armii Ochotniczej. Odtwórcą roli duchownego Kamil Kiełpikowski.

Rekonstrukcję zwieńczyła scena zwycięskiego szturmu wojsk polskich na pozycje bolszewickie.

Po chwili wojska obu walczących stron można było podziwiać w defiladzie na najsłynniejszym amfiteatrze wojny polsko-radzieckiej, na terenach na których miała miejsce jedna z najważniejszych bitew w historii świata.

Patriotyczny charakter rocznicy Cudu nad Wisłą podkreśliła uroczysta Msza Święta w kaplicy na Cmentarzu Poległych.

„Stajemy w tym miejscu nie tylko dlatego, że kochamy Ojczyznę, czy otaczamy szacunkiem i czcią bohaterskich obrońców, którzy przed 92 laty, niejednokrotnie za cenę ziemskiego życia, wywalczyli nam to, co dziś nazywamy wolnością czy niepodległością. Robimy to przede wszystkim aby otworzyć nasze serca na moc Boga a przyjmując ją, aby budować to, co nas jednoczy” – powiedział w homilii bp Marek Solarczyk.

Po Mszy Św. Starosta Piotr Uściński dziękował wszystkim organizatorom. Szczególnie gorące słowa uznania wszelkie znakomite inicjatywy Starosta skierował do ks. dziekana Jana Andrzejewskiego.

– W tym szczególnym miejscu, lasku dębów smoleńskich, historia pokazuje jak zatacza swoje kręgi – mówił Starosta Uściński. – Ofiary tej tragedii leciały do Katynia aby oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, a wiemy, że wśród nich byli też bohaterowie 1920 roku. Dwadzieścia lat po tych zwycięskich wydarzeniach oddali swoje życie w Katyniu, w Miednoje, w Ostaszkowie – podkreślił Piotr Uściński.

Później w Panteonie Bohaterów w Ossowie odsłonięty został pomnik śp. ks. bp. Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Inicjatorem budowy panteonu jest ks. Jan Andrzejewski i Radny Powiatu Wołomińskiego Ryszard Walczak. Do Ossowa przyjechała rodzina ks. biskupa Płoskiego, wśród nich jego matka. Pomnik poświęcił ks. Arcybiskup Henryk Hoser.

Następnie przy cmentarzu obok kaplicy odbył się apel poległych, złożono wieńce, zagrzmiała salwa honorowa. Przedstawiciele władz państwowych, kościelnych, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy ziemi wołomińskiej oddali hołd bohaterom sierpnia 1920 roku. Wśród nich byli m.in. posłowie na Sejm RP Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin, Antoni Maciarewicz, Tomasz Kaczmarek.

Dla odwiedzających Ossów starostwo i harcerze przygotowali ponad 1000 porcji darmowej świetnej wojskowej grochówki – szybko nie było po niej śladu. W przygotowaniu i w zaopatrzeniu w wodę widzów i rekonstruktorów służyła, dzięki przychylności Pawła Solisa – przewodniczącego rady powiatu i zarazem jej prezesa – wołomińska spółka PWiK. W biegu dziecięcym nadspodziewana frekwencja – nagród i upominków jednak wystarczyło dla wszystkich. Główne nagrody to znakomite rowery, aparat, tablet.

Po festynie i koncertach Pawła Piekarczyka oraz gwiazdy wieczoru Ani Wyszkoni, starostwo wołomińskie i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce zaprosili na mega-pokaz sztucznych ogni na najwyższym poziomie. To zupełnie nowa atrakcją dla naszych mieszkańców i zwieńczenie obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły:

Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie, TVP Historia, Radio Fama 94,7 FM, Radio Kolor, Dobry Znak, Idziemy, Moja Gazeta Regionalna, fakty.wwl, Patria, portal My Wołomin – Moje Miasto, netKonkret, portal TKM24.pl, portal Radzymin24.info, portal Ząbki24.pl.

W organizację uroczystości, w ufundowanie nagród w biegu dziecięcym i półmaratonie włączyło się wiele firm i instytucji. Po prostu przychylnych dobrych ludzi.  Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Piotr Kaczorek
Rzecznik Starostwa Wołomińskiego

Facebooktwitterlinkedin(Następne wiadomości) »