Main Menu

Superniania w “Skrzacie”

Facebooktwitterlinkedin

W dniu wczorajszym, w Publicznym Przedszkolu nr 3 w Ząbkach przy ulicy Westerplatte, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Dyrekcja “Skrzata”, wychodząc na przeciw oczekiwaniom rodziców oraz trosce o lepszy rozwój przedszkolaków, uruchomiła “Akademię Rodziców”. Jest to cykl dwugodzinnych, comiesięcznych spotkań, na których swoją wiedzą i doświadczeniem będą dzielić się znaczące autorytety i eksperci w dziedzinie wychowania i rozwoju małego dziecka. Gościem, w roli eksperta na inauguracyjnym spotkaniu była Pani Dorota Zawadzka, znana m.in. z programów telewizyjnych jako “Super niania”.

Pierwsze spotkanie zawsze niesie ze sobą wiele niewiadomych. Pojawiają się pytania; jaka będzie frekwencja, czy pomysł przypadnie do gustu rodzicom i w końcu, jak spisze się prelegent. W tym przypadku wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, a efekt końcowy przysporzył jedynie powody do dumy dla organizatorów, czyli Dyrekcji “Skrzata”.

Tuż przed godziną 18:00, niemal wszystkie miejsca były zajęte. Na sali można było wyczuć atmosferę oczekiwania i niecierpliwości. W końcu nie co dzień, zjawia się w naszym mieście tak znany autorytet w sprawach wychowywani dzieci. Kiedy Pani Dorota przybyła na miejsce, nie było sensu dłużej trzymać w napięciu zgromadzonych rodziców.

Dyrektor placówki, Pani mgr Jolanta Salak na wstępie przywitała gości oraz przybliżyła cel “Akademii Rodziców”. Jest to inicjatywa mająca na celu, przybliżenie i zaprezentowanie rodzicom tajników świadomego wychowania  dzieci. Jest`to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach.

Na spotkanie przybył również Burmistrz Perkowski, który w czasie krótkiego przemówienia zapewnił, że takie inicjatywy są bardzo mile widziane w Ząbkach i że mogą liczyć na pełne poparcie Urzędu Miasta.

Po wstępie, przyszedł czas na gwóźdź programu, czyli wykład “Super niani”. Pani Dorota głównie kojarzona jest właśnie z programem telewizyjnym, w którym radzi, jak postępować z małymi dziećmi. Trzeba jednak podkreślić, że jej obecność tam, nie jest przypadkowa. Pani Dorota jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale psychologii, gdzie po ukończeniu studiów pracowała jako wykładowca w katedrze psychologii rozwoju, a następnie psychologii wychowawczej. Jej aktywność w sferze wychowawczej i na rzecz dzieci objawiała się m.in. przez udział w takich projektach jak akcja “Cała Polska Czyta Dzieciom”, kampaniach “Kocham, nie biję” i “Kocham, reaguję”. Współpracuje z Komitetem Ochrony Praw Dziecka oraz Rzecznikiem Praw Dziecka. Spodziewać się zatem można było merytorycznej dawki wiedzy na temat, jak wychować dziecko. Oczywiście przekazanie całej wiedzy w tak krótkim czasie, jest niemożliwe, dlatego Pani Dorota skupiła się na najważniejszych kwestiach.

Najważniejszą z nich był fakt tego, jak postrzegamy nasze dzieci. Wiadomo, że każdy rodzic widzi swoje dziecko w innym świetle. Jedni widzą w pociechach geniuszy, drudzy niesforne rozrabiaki, inni jeszcze w ogóle mało powiedzieć mogą o swoich dzieciach. Pani Dorota wykazała, że jedynie pełne i świadome, poparte fachową wiedzą poznanie dziecka, jest kluczem do sukcesu w wychowaniu dziecka. Sposób w jaki opowiadała i przekazywała rady, nie tylko budził zainteresowania, ale wręcz wywoływał salwy śmiechu na sali. Dzięki temu, spotkanie nie było kolejną, nudną pogadanką, ale świetnie zorganizowanym panelem, na którym nie tylko można było się czegoś nauczyć, ale również miło spędzić czas.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że kolejne spotkanie będą na podobnym poziomie. Pani Dorota postawiła poprzeczkę naprawdę wysoko. Wierzymy również, że nie jest to jej ostatnia wizyta w naszym mieście.

Kolejna “Akademia Rodziców” już za miesiąc.

[nggallery id=109]

Fot. P.Strzałkowski

 

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »