Main Menu

Obchody Dnia Niepodległości w Ząbkach

Facebooktwitterlinkedin

„Każde pokolenie musi podjąć trud budowania życia w wolności. Dlaczego wolność jest tak ważna? Bo dopiero w wolności człowiek się rozwija, kształtuje i upadania się do Boga. Wolność jest wielkim darem, który nosimy w sobie, który trzeba pielęgnować i troszczyć się, tak bardzo łatwo ten dar utracić.” – powiedział ks. Andrzej Kopczyński pod pomnikiem Kardynała Wyszyńskiego, podczas uroczystości obchodów 94. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Ząbkach.

W niedzielę 11 listopada uroczystości rozpoczęto mszą św. w kościele Miłosierdzia Bożego, którą celebrował proboszcz parafii Andrzej Kopczyński. We mszy uczestniczyły władze powiatowe i miejskie, radni, przedstawiciele środowisk oświaty i kultury oraz mieszkańcy Ząbek. Dobrej frekwencji sprzyjała piękna, słoneczna pogoda.

Podczas homilii ksiądz proboszcz mówił m.in. o historii narodu Polskiego, która ma być podwaliną do budowania przyszłości. O konieczności zmierzenia się z losem i o oczyszczeniu pamięci, tak by stała się pozytywna. Wspominał o dumie narodowej, która wynika z głębokiego poczucia własnej wartości. Podkreślał także konieczność kultywowania Święta Niepodległości przez Polaków.

Po mszy, pod pomnikiem Kardynała Wyszyńskiego, nastąpiło uroczyste złożenie wieńców przez władze lokalne. Dla spragnionych części artystycznej, w dolnym kościele odbył się montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. J. Popiełuszki, pod kierunkiem nauczycieli: Marty Kamińskiej, Grzegorza Pawluka i Jagody Żaboklickiej. W oddanej przez młodzież atmosferze minionych lat walki o niepodległość ojczyzny, mogliśmy usłyszeć, m.in. pieśni „Pierwsza kadrowa”, „Wojenko, wojenko” czy „Pieśń o Legionach”.

Spod ośrodka zdrowia przy ul. Orlej pod Publiczne Gimnazjum nr 1 przy ul. Harcerskiej ruszył Ząbkowski Bieg Niepodległości. W biegu uczestniczyło 97 osób. W kategorii OPEN najlepsi okazali się, wśród mężczyzn: Robert Ślęzak z numerem 12, który zajął I miejsce, Wojciech Sobierajski z numerem 23 – II miejsce, Dariusz Król z numerem 6 – III miejsce. Wśród pań I miejsce zajęła Ewa Chreścionko z numerem 58, II miejsce Patrycja Bereznowska z numerem 50, III miejsce Wiktoria Mizerakowska z numerem 49. Po biegu nastąpiło wręczenie pucharów i nagród.

Także w Publicznym Gimnazjum nr 1 wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Wystąpiła Magdalena Tunkiewicz – sopranistka, Chór Szkolny Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz gość specjalny: baryton Wojciech Bardowski.

Wieczorem, tuż po godzinie 19, spod kościoła Miłosierdzia Bożego wyruszył Marsz Niepodległości z pochodniami i flagami narodowymi. Marsz przeszedł ulicami miasta pod pomnik Bohaterów Ząbek i Drewnicy w Parku Miejskim im. Szuberta. Inicjatorem marszu i wieczornej części obchodów była grupa Ząbkowskich Legionistów ZL’11.

Pod pomnikiem odbyło się spotkanie patriotyczne, które poprowadził Mirosław Sobiecki, twórca strony internetowej „Historia Ząbek”. Pogoda była nadal zachęcająca do spacerów, niezbyt zimo jak na tę porę roku. Pewnie dlatego na tę część uroczystości przybyło ponad 200 mieszkańców, wśród nich poseł na Sejm RP Jacek Sasin, burmistrz Robert Perkowski,zastępca burmistrza Artur Murawski, Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Forysiak oraz radni.

Przybyłym pod pomnik rozdano płonące znicze i śpiewniki patriotyczne. Najpierw wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Następnie władze miejskie i państwowe, pod pomnikiem, wspólnie złożyły kwiaty od mieszkańców i przyjaciół miasta Ząbki, przy wspólnie śpiewanej „Bogurodzicy”. Krótką modlitwę zmówił ksiądz Andrzej Kopczyński. Część artystyczną wykonał Stefan Załęski Prezes Koła Kombatantów w Ząbkach wraz z towarzyszącą mu młodzieżą.

Poseł Jacek Sasin, wystąpił na prośbę burmistrza jako historyk. Powiedział, m.in., że jeśli świętujemy rocznicę Odzyskania Niepodległości 11-go listopada, to musimy mieć świadomość, że niepodległość nie przyszła do Polski nagle. Przypomniał, że 123 lata niewoli, które były wcześniej, to pasmo zrywów niepodległościowych i powstań – walki o to aby Polska uzyskała utraconą pod koniec XVIII wieku niepodległość. Dodał, że 11 listopada 1918 r. .nie był nawet zwieńczeniem tej walki, otwierał okres walk o granicę i kształtowanie się Polskiego państwa. Po wystąpieniu posła odśpiewano wspólnie „Boże coś Polskę”.

We śpiewaniu pomagał chór z Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach pod kierunkiem Anny Kozioł. Do migających o zmroku płomyków zniczy trzymanych przez mieszkańców podczas uroczystości, dołączały także strzelające ogniem biało czerwone race i okrzyki „Cześć i chwała bohaterom”.

Na koniec wieczornej uroczystości, przy pomocy Ząbkowskich Legionistów, ułożono ze zniczy pod pomnikiem biało- czerwoną flagę.

Coraz więcej mieszkańców Ząbek uczestniczy w uroczystościach patriotycznych. Coraz więcej jest wśród nich ludzi młodych, dla których wydarzenia historyczne są zamierzchłą przeszłością. Cieszy chęć poznawania historii, pielęgnowania wartości patriotycznych i symboli narodowych przez wszystkich mieszkańców Ząbek, szczególnie jednak przez ludzi młodych. To oni muszą poczuć w sercach i umysłach potrzebę pielęgnowania Polskości, by pamiętać i przekazać następnym pokoleniom to co naprawdę ważne dla nas Polaków.

Iwona Potęga
foto. B. Śladowski

Facebooktwitterlinkedin