Main Menu

Waleczny Dolcan, skuteczna Miedź

Facebooktwitterlinkedin

W zaległym spotkaniu transmitowanym przez stację telewizyjną Orange Sport, Dolcan Ząbki przegrał z Miedzią Legnica 2:3. Obie bramki dla naszego zespołu zdobył Mateusz Piątkowski.

Pierwsza połowa składała się tylko z dwóch wymienionych powyżej elementów. Przewaga optyczna należała do legniczan, jednak było to poniekąd złudzeniem, ponieważ Dolcan grał otwartą piłkę, nie cofał się do głębokiej defensywy, a raczej starał się dotrzymać pola “Miedziance”, stwarzając kilka sytuacji pod bramką Aleksandra Ptaka. Najlepszą miał Mateusz Piątkowski, który w 26. minucie otrzymał dobrą piłkę od Grzegorza Piesio. Napastnik Dolcanu mocno uderzył, a bramkarz gospodarzy instynktownie obronił stopą. Miedź raczej kontrolowała przebieg spotkania w pierwszej jego odsłonie, ale klarownych sytuacji było jak na lekarstwo. Tuż przed przerwą swoją Piotr Madejski mógł strzelić bramkę “do szatni”, ale piłka po jego uderzeniu z ok. 15 metrów minimalnie minęła spojenie bramki ze słupkiem.

Początek drugich 45 minut zdecydowanie należał do naszej drużyny. Podopieczni Roberta Podolińskiego zepchnęli wyżej notowanego przeciwnika do defensywy, jednak nie zdołali skutecznie wykończyć żadnej akcji, choćby tej z 49. minuty, kiedy pod pole karne Miedzi zapędził się obrońca Dolcanu, Damian Jakubik. Ze skraju “szesnastki” zagrał piłkę do Macieja Tataja. Ten odegrał mu piętą na wolne pole, a uderzenie zostało z trudem sparowane przez Ptaka. Dziesięć minut później odpowiedzieli gospodarze. Madejski mocnym strzałem próbował zmusić Rafała Leszczyńskiego do kapitulacji, jednak ten wykazał się nietuzinkowym refleksem, odbijając piłkę po jego strzale na rzut rożny. Niestety 180 sekund później był już bezradny. A wszystko za sprawą fatalnego błędu Rafała Grzelaka, który zbyt lekko odegrał do niego futbolówkę i przejął ją Jakub Grzegorzewski, by wpakować ją do niemal pustej bramki.

Reakcja trenera Podolińskiego była natychmiastowa – zdjął nieefektywnego Tataja i wprowadził na plac gry Patryka Koziarę, który miał zagęścić środek boiska w celu jego opanowania, co było koniecznością by myśleć o jakiejś zdobyczy punktowej. Cały zaś zespół Dolcanu nieustannie wyprowadzał szybkie kontry, angażując w nie co najmniej 5-6 zawodników. Bardzo aktywni byli skrzydłowi – Dariusz Zjawiński i Damian Świerblewski. Nieco gorzej ze skutecznością dośrodkowań w pole karne. Tymczasem Miedź konsekwetnie dążyła do powiększenia dorobku bramkowego. W 66. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego piłkę do bramki skierował zupełnie niepilnowany w polu karnym Daniel Tanżyna, który w pierwszej połowie musiał zastąpić kontuzjowanego Adriana Woźniczkę. Nawet dwubramkowa strata nie zdeprymowała ząbkowian. Wierząc w odwrócenie losów tego spotkania, nękali obronę podopiecznych Bogusława Baniaka. Szczęścia z dystansu próbował Zjawiński, a Świerblewski dwukrotnie stawał przed dużo większą szansą na zdobycie bramki, niż jego kolega. W 75. minucie trener Podoliński, zresztą całkiem słusznie, zdjął wychowanka Zawiszy Bydgoszcz i wprowadził równie szybkiego skrzydłowego – Roberta Chwastka. Choć pełen ambicji do gry na jak najwyższym poziomie, popularny “Chwasti” nie wykorzystał swojej szansy na pokazanie trenerowi, że zasługuje na miejsce w wyjściowym składzie.

W ostatnim kwadransie działo się zdecydowanie najwięcej zarówno pod bramką gospodarzy, jak i gości. W 79. minucie Rafał Leszczyński brawurowo wygarnął piłkę spod nóg napastnika Miedzi, choć była wówczas sytuacja “trzech na jednego”. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Dwie minuty później Wojciech Łobodziński podwyższył na 3:0 strzałem pod poprzeczkę i zdawało się, że jest już po meczu. Jakie więc zdziwienie ogarnęło kibiców gospodarzy, jak i samą drużynę “Miedzianki”, gdy w doliczonym czasie gry Mateusz Piątkowski dwukrotnie pokonał Aleksandra Ptaka. W 91. minucie Grzegorz Piesio miękko wrzucił piłkę w pole karne. Tam Koziara zgrał ją głową do napastnika Dolcanu a ten przy odrobinie szczęścia zdobył bramkę. Trzy minuty później akcję z lewej strony przeprowadził Dariusz Zjawiński. Zgrał ją do Piesia, a ten świetnie znalazł Piątkowskiego w obrębie “szesnastki” i w tym samym stylu jak Ricardinho w meczu przeciwko Widzewowi Łódź, zmusił Ptaka do kapitulacji. Chwilę później, sędzia Mariusz Złotek zakończył to emocjonujące spotkanie.

Takie zakończenie rundy jesiennej rozgrywek I-ligi w sezonie 2012/13 na pewno wzmoże apetyty kibiców przed wznowieniem rywalizacji w marcu przyszłego roku. Ponadto ten mecz był świetną reklamą dla Dolcanu i Miasta Ząbki. Dobra i ambitna gra naszego zespołu na pewno nie pozostanie bez echa w krajowych mediach. Co do samego wyniku, to oczywiście można odczuwać niedosyt, jednak zawsze jest tak, że zwycięża ta drużyna, która po prostu potrafi wykorzystywać swoje sytuacje. Jednak styl, jaki zaprezentowali podopieczni trenera Podolińskiego daje nadzieję na pomyślną wiosnę i (oby) brak nerwowej końcówki sezonu, jak to bywało w poprzednich latach.

Niebawem na łamach naszego portalu ukaże się podsumowanie rundy jesiennej sezonu 2012/13. A najbliższe spotkanie na stadionie przy ul. Słowackiego 21 w Ząbkach odbędzie się 9 lub 10 marca przyszłego roku.

Miedź Legnica – Dolcan Ząbki 3:2 (0:0)

1:0 – Jakub Grzegorzewski (61.)
2:0 – Daniel Tanżyna (67.)
3:0 – Wojciech Łobodziński (82.)
3:1 – Mateusz Piątkowski (90.)
3:2 – Mateusz Piątkowski (90.)

Miedź Legnica: Aleksander Ptak – Krzysztof Wołczek, Mateusz Bany, Adrian Woźniczka (39. Daniel Tanżyna), Mariusz Zasada – Wojciech Łobodziński (88. Arkadiusz Kuciński), Adrian Łuszkiewicz, Marcin Nowacki, Jakub Grzegorzewski, Piotr Madejski – Zbigniew Zakrzewski (78. Alexandre).

Dolcan Ząbki: Rafał Leszczyński – Damian Jakubik, Piotr Klepczarek, Rafał Grzelak – Dariusz Zjawiński, Bartosz Osoliński, Szymon Matuszek (79. Rafał Wiśniowski), Grzegorz Piesio, Damian Świerblewski (71. Robert Chwastek) – Mateusz Piątkowski, Maciej Tataj (62. Patryk Koziara).

Żółte kartki: Marcin Nowacki – Piotr Klepczarek.