Main Menu

Budowa węzła „Wołomin” – coraz bliżej – umowa podpisana

Facebooktwitterlinkedin

Węzeł Wołomin

Tak jak zapowiadaliśmy – dzisiaj starosta Piotr Uściński i Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar podpisali umowę dotycząca realizacji nowego ok. 2,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 635 – dojazdu do węzła Wołomin i tzw. obwodnicy Marek. Druga stronę umowy reprezentował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz wicemarszałkowie.

– Wreszcie mamy pewność, że węzeł Wołomin powstanie. To wspaniała wiadomość dla mieszkańców Wołomina. Bedą mogli dobrą drogą dojechać do Warszawy. Spełniamy obietnice – mówi Starosta Piotr Uściński.

– Ta inwestycja ma znaczenie strategiczne dla rozwoju Wołomina. Wiedzą o tym mieszkańcy i nasz biznes, o czym przypominają przy okazji każdych wyborów. Dobrze, że naszej gminie i staroście w końcu udało się przekonać Marszałka, że dłużej na węzeł Wołomin czekać nie można – podkreśla Burmistrz Wołomina, Ryszard Madziar.

W imieniu Powiatu wołomińskiego umowę podpisał także wicestarosta Konrad Rytel oraz Skarbnik Jadwiga Tomasiewicz. Burmistrzowi w siedzibie Marszałka towarzyszył jego zastępca Grzegorz Mickiewicz, odpowiedzialny za strategiczny pion wołomińskiego urzędu i rozwój inwestycyjny gminy.

W pierwszym kwartale 2013 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi przetarg w systemie Projektuj i Buduj na drogę S8. Do realizacji węzła Wołomin niezbędne będzie wykonanie nowego ok. 2,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 635. Właśnie tego odcinka dotyczy podpisana dzisiaj umowa.

Tym sposobem rozwiązana została kwestia wykonania przez powiat wołomiński i gminę Wołomin projektu nowej drogi. Zawarcie stosownego porozumienia zapowiadaliśmy i dotrzymujemy obietnic. Dlatego zaplanowaliśmy już wcześniej środki w przyszłorocznym budżecie z przeznaczeniem na tą budowę.

Udało się nam – powstanie proste połączenie ułatwiające dojazd do Warszawy i na wschód – choć jeszcze niedawno ta budowa strategicznego połączenia dla Wołomina stała pod znakiem zapytania.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest na etapie projektowania przebiegu obwodnicy. Okazało się, że projektant nosił się z zamiarem rekomendowania rozwiązania nieuwzględniającego węzła komunikacyjnego „Wołomin”, ponieważ nie prowadziłaby do niego droga wojewódzka 635 i węzeł zostałby „zawieszony”, bez dojazdów.

Dopiero w połowie listopada, na spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Starostwa w Warszawie, zapadły konkretne decyzje. Marszałek Adam Struzik deklarował, że zarząd województwa potraktuje tę inwestycję jako priorytetową i dołoży starań, aby została ona zrealizowana.

Efekty tego spotkania i naszych starań widać właśnie dzisiaj.

Jeszcze w październiku Rada Powiatu Wołomińskiego podjęła ważne stanowiska w sprawie budowy węzła komunikacyjnego WOŁOMIN w przebiegu tzw. obwodnicy Marek. Te apele i deklaracje o naszej pomocy finansowej trafiły do Dyrektora GDDKiA, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Sejmiku Województwa. Znacznie wcześniej Starostwo Wołomińskie, po ogłoszeniu decyzji środowiskowej, wystąpiło do władz wojewódzkich o formalne przekazanie zadania projektowania deklarując pokrycie kosztów projektu. (więcej informacji m.in. na www.powiat-wolominski.pl – “Powiat interweniuje ws. budowy węzła komunikacyjnego WOŁOMIN” “TAK dla węzła WOŁOMIN na obwodnicy S8”).

Piotr Kaczorek
Rzecznik Prasowy Starostwa

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)