Main Menu

Starostwo zachęca do powoływania spółek wodnych

Facebooktwitterlinkedin

spolkawodna

Powiat Wołomiński udzielił dotacji celowej spółkom wodnym, działającym na terenie powiatu na realizację prac związanych z utrzymaniem urządzeń wodnych.

• Spółka Wodna Jadów – dotacja w wysokości 40 000 zł na realizację zadań w następujących miejscowościach Gminy Jadów: Dębe Duże, Adampol, Wyglądały i Wujówka.

• Spółka Wodna Tłuszcz – dotacja w wysokości 20 000 zł na realizację zadań w następujących miejscowościach Gminy Tłuszcz: Jasienica, Białki, Miąse, Grabów, Franciszków i Pawłów.

Na przyszły rok także zaplanowaliśmy na taki cel środki w budżecie Powiatu. 

Zachęcamy zatem mieszkańców i podmioty prowadzące działalność  na terenie naszego powiatu do powoływania lub reaktywacji spółek wodnych.  To dobry sposób samopomocy sąsiedzkiej i jednocześnie możliwość pozyskania zewnętrznych środków finansowych.

Dobrym, praktycznym i polecanym zaczątkiem sposobu rozwiązania nękających nas problemów z wodą jest utworzenie spółki wodnej działającej na sprecyzowanym terenie. Taka spółka będzie się zajmowała utrzymaniem, czyli konserwacją istniejących na terenie jej działania rowów, przepustów, drenaży – wszelkich urządzeń wodnych niezbędnych do prawidłowego odprowadzania nadmiaru wód opadowych. Chodzi o to, aby zapewnić należytą drożność i parametry danego rowu na całej jego długości, poczynając od ujścia. Uzyskanie takiego efektu jest trudne jeśli każdy „kopie” tylko na swojej działce.

Spółka może także budować nowe urządzenia oraz podejmować prowadzenie działalności umożliwiającej osiągnięcie zysku netto z przeznaczeniem na cele statutowe.

Do utworzenia spółki wodnej wystarczy porozumienie zaledwie trzech osób, które postanowią zająć się np. utrzymaniem jednego rowu. Pozostali właściciele gruntów, nawet ci nie należący do spółki, są zobowiązani do wnoszenia świadczeń na rzecz spółki. To, jakie mają być to świadczenia, czego mają dotyczyć, określi Starosta na wniosek spółki wodnej. Czyli, można powiedzieć, że w takim przypadku po prostu „nie opłaca się” nie należeć do spółki wodnej.

Ważną zachętą do wspólnego działania mieszkańców jest możliwość pozyskania przez spółkę wodną dotacji z gminy, powiatu, województwa lub też z wielu działających funduszy ekologicznych. Takich możliwości są w praktyce pozbawieni mieszkańcy występujący z osobna. Spółkom wodnym będzie też użyczana ta nowoczesna koparka zakupiona przez Starostwo. Powiat udziela dotacji w wysokości aż do 65% kosztów zadania.

Kolejna ważna informacja – tam gdzie takich spółek nie ma, obowiązki dotyczące utrzymania rowów melioracyjnych i odwodnieniowych spoczywają na konkretnych właścicielach gruntów odnoszących korzyści z funkcjonowania rowu, czyli na właścicielu rowu i właścicielach gruntów odwadnianych przez ten rów.

Mieszkańców, oprócz szeregu zachęt, powinna też do działań „zachęcić” informacja, iż Starostwo Powiatowe w Wołominie prowadzi sukcesywne kontrole stanu utrzymania urządzeń wodnych.

Ze strony www.powiat-wolominski.pl można pozyskać wiedzę dot. tworzenia spółek wodnych. Informacji i pomocy w tym zakresie udziela także Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wołominie. Opracowaliśmy i udostępniamy projekt statutu  i niezbędnej dokumentacji.

Piotr Kaczorek
Rzecznik Prasowy Starostwa Wołomińskiego

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)