Main Menu

Ząbkowskie kolędowanie

Facebooktwitterlinkedin

koledowanie

6 stycznia 2013 roku w dzień Święta Trzech Króli w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Ząbkach odbył się koncert kolęd polskich pod nazwą “Ząbkowskie kolędowanie”.

W repertuarze znalazły się najpiękniejsze polskie pieśni bożonarodzeniowe od wieków śpiewane przez Polaków. Za serce chwyciły “Lulajże Jezuniu”, “Gdy śliczna panna”, “Bóg się rodzi”, które pomimo sakralnej wymowy stały się lekcją polskiego patriotyzmu, bo przecież śpiewane były na przestrzeni dziejów podczas zaborów, czy okupacji hitlerowskiej.

W tym niesamowitym wydarzeniu pod batutą Elżbiety Tarasewicz udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wraz z burmistrzem miasta Robertem Perkowskim i zaproszonym do wspólnego kolędowania starostą powiatu wołomińskiego Piotrem Uścińskim.

Organizatorami wydarzenia byli Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach oraz Parafia Miłosierdzia Bożego, a także ząbkowskie szkoły podstawowe i gimnazja oraz Urząd Miasta.

Tradycja wspólnego śpiewania przy stole wigilijnym zanika niestety w społeczeństwie. Wygodniej jest przecież posłuchać kolęd w telewizji, radio, czy włączając płytę CD. Kultywowanie zatem pięknej polskiej tradycji kolędowania jest potrzebne przede wszystkim przyszłym pokoleniom, które kiedyś stanowić będą o naszej tożsamości narodowej.

Joanna Wysocka
fot. Bogdan Śladowski

Facebooktwitterlinkedin