Main Menu

II spotkanie ząbkowskich przedsiębiorców z “Kanapą Forbesa” w tle

Facebooktwitterlinkedin

Kanapa Forbesa

Kanapa „Forbsa”, wręczenie statuetek „Ząbkowska Firma Roku” oraz uhonorowanie firm, które dołączyły do akcji „Zniżka za dowód” – wszystko to można było zobaczyć podczas II spotkania ząbkowskich przedsiębiorców, które odbyło się w dniu 18 lutego w budynku Trybuny Głównej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ząbkach.

Na spotkanie licznie przybyli przedstawiciele ząbkowskich przedsiębiorców, firm uczestniczących w akcji „Zniżka za dowód”, prowadzonej od 2010 roku przez Ząbki, przedstawiciele pięciu najdynamiczniej rozwijających się firm w Ząbkach, a także osoby sprzyjające rodzimej przedsiębiorczości, wśród nich Piotr Uściński Starosta Wołomiński. Spotkanie poprowadził aktor Marek Wysocki.

Wchodzących, obok gospodarzy: burmistrza miasta Ząbki Roberta Perkowskiego i z-cy burmistrza Artura Murawskiego, witała muzyka, przyćmione światła oraz herb miasta Ząbki, wyświetlony na ledowych ekranach, na scenie kanapa Forbesa.

W klimacie lat dwudziestych rozpoczęła się część artystyczna, podczas której utalentowana młodzież z sekcji Miejskiego Ośrodka Kultury, przedstawiła humorystyczne scenki z życia kupieckiego, przygotowane pod kierunkiem Anny Kozioł.

Na scenie burmistrz Robert Perkowski wraz z zastępcą Arturem Murawskim powitali nowe firmy w akcji „Zniżka za dowód” ,które uhonorowano grawertonami z podziękowaniami za udział, a tym samym promowanie idei rozwoju Miasta Ząbki w 2012 roku.

Grawertony przyznano 16 firmom: AUTO DOCTOR, – Wioletta Walęcka, MAMMALIS – Mariusz Moniewski, POMOC DROGOWA – Adam Młynarkiewicz, HERBACIARNIA „SOWA” S.C.- Sylwia Zych, WIĘCEJ NIŻ SPA – Iwona Pasternak, MONO S.C.- Państwo Elżbieta Nowicka i Kazimierz Nowicki, AGENT UBEZPIECZENIOWY- Artur Orłowski, CENTRUM SERWISOWE WASH MASTER – Piotr Adamczuk,BODZIO – Bogdan Reński, KONSTRUKTOR – Agata Kowalik, EKOWASCH MASTER – Mariusz Gidelski, „FACHOWIEC”- RÓWNY I SYN S.C.- Henryk Równy i Michał Równy, EMBRAM – Przemysław Kamiński, BHP DLA BIZNESU Niepubliczna Placówka Oświatowa Kształcenia Ustawicznego – Marcin Krawczyk, FLORMA – Malwina Micherdzińska, FOTOGRAFIA – Radosław Drochliński

Następnie Kapituła w składzie Przewodniczący Rady Nadzorczej Firmy Agrotechnika S.A i jednocześnie Przewodniczący Kapituły Zenon Daniłowski, Prezes SK Banku Jan Bajno – wybitny mecenas nauki, kultury i sztuki oraz Burmistrz Ząbek Robert Perkowski, wręczyła wyróżnienia „Ząbkowska Firma Roku 2012” – statuetki dla najdynamiczniej rozwijających się firm w naszym mieście, są to:

  1. Firma SEPTOMA Farmaceutyczno Chemiczna Spółdzielnia Pracy – statuetkę odebrała Elżbieta Podbielska,
  2. Firma ART REKO Sp. zo.o.- statuetkę odebrał Witold Zarzecki,
  3. Firma FAIR PLAY PLUS Marek Krzemieniewski Spółka Jawna,
  4. Firma EURO TRANS Szlubowski Kłopotowski Spółka Jawna- statuetkę odebrał Mirosław Szlubowski,
  5. Firma BETA-MED Sp. zo.o.- statuetkę odebrała Hanna Prywata.

Przewodniczący Kapituły Zenon Daniłowski pogratulował uhonorowanym firmom. W swojej wypowiedzi docenił rolę małych i średnich przedsiębiorstw, które zatrudniają ponad 60% zatrudnionych oraz wypracowują połowę PKB. Wspomniał, że dobrze by było aby rynek edukacyjny wpierał rozwój przedsiębiorczości i aby młodzież przejmowała tradycje związane z przedsiębiorczością.

Tego wieczoru na Kanapie Forbesa w Ząbkach zasiedli Ivan Del Vechio – Ambasador Nadzwyczajny Republiki Chorwacji w Polsce oraz prof. Elżbieta Mączyńska – Ziemacka – Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Rozmawiał z nimi zastępca redaktora naczelnego „Forbesa” Jacek Pochłopień. Tematem rozmowy były perspektywy rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce na tle Unii Europejskiej na przykładzie Chorwacji”.

Ambasador podczas dyskusji nawiązał do wypowiedzi przewodniczącego kapituły Zenona Daniłowskiego, dot. rodzinnej przedsiębiorczości. Powiedział m.in, że w Chorwacji wiele już zrobiono w zakresie legislacyjnym, teraz jest potrzeba zrobienia kroku w kierunku dostosowania edukacji. Jako przykład podał model amerykański, gdzie nacisk położony jest na odkrycie i rozwijanie zdolności młodych ludzi. Powiedział, że być bogatym to coś dobrego, bo zamożność to nagroda za rozwijanie własnych umiejętności ukształtowanych w dobrym kierunku, tak aby przyniosły korzyść. Pani profesor odniosła się do słów ambasadora, który wspomniał m.in. o niezwykłych zdolnościach Polaków do przedsiębiorczości. Przyznała, że faktycznie tak jest. Zostało to spowodowane koniecznością radzenia sobie w trudnych okolicznościach poprzedniego systemu. Wspominała m.in.o zaniedbaniu właśnie sfery edukacji, w procesie transformacji w Polsce, oraz o niezgodności zapisów konstytucyjnych z praktyką gospodarczą. Nawiązywała do zrównoważonego modelu skandynawskiego, który w swym założeniu zapewnia tworzenie miejsc pracy i niedopuszczanie do bezrobocia. Model ten kładzie nacisk na szkolnictwo i edukację. Jest to połączenie wolnego rynku ze zrównoważonym rozwojem. Wspominała także o Danii, która ma również dobrze rozwinięty system edukacji, który jest dostosowany do tamtejszego rynku pracy.

W podsumowaniu ambasador powiedział, że Unia Europejska powinna stworzyć warunki aby państwa członkowskie dostosowały swoje prawo do warunków realnej ekonomii. Profesor wspomniała natomiast, że ekonomii nie należy lekceważyć i dlatego warto się w tym kierunku kształcić. Wspomniała o występowaniu asymetrii gospodarczej. Jako lekturę dla polityków gospodarczych poleciła poleciła książkę pt. „Błąd pomiaru” wydaną przez Polskie Towarzystwa Ekonomiczne.

Główną ideą tego spotkania była integracja środowiska biznesowego Ząbek, w celu utworzenia się swoistego lobby, które dzięki stworzeniu sieci lokalnych powiązań biznesowych małych firm, poprzez współpracę i promowanie naszego miasta przyczyni się do rozwoju Ząbek oraz stworzenia korzystnego wizerunku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Taka współpraca już obecnie przynosi pozytywne rezultaty w postaci włączania się firm w bieżące funkcjonowanie miasta na poziomie inwestycyjnym, kulturalnym i sportowym. Dobrym przykładem jest to spotkanie, w którego zorganizowanie chętnie włączyły się ząbkowskie firmy.

Poczęstunek, na który udali się goście, po zakończeniu uroczystości był sponsorowany w całości przez ząbkowskich przedsiębiorców: palarnię kawy Apro – Trade Sp. z o.o,, która ufundowała przepyszną kawę parzoną przez baristę, firmę „Orchidea” Agnieszka Gmitrzuk, która ufundował smakowite ciasta oraz restaurację „Na Skrajnej”, która przygotowała przepyszne bankietowe przekąski.

Kuluarowe rozmowy, z których wynikały plany współpracy, między poznanymi podczas spotkania przedsiębiorcami, wskazywały na potrzebę tego typu spotkań, co jest cenną wskazówką dla organizatorów na przyszłość.

Iwona Potęga

[nggallery id=124]

Źródło: UM Ząbki
Fot. P.Strzałkowski

Facebooktwitterlinkedin