Main Menu

Po feriach ruszy nowa linia autobusowa ZTM

Facebooktwitterlinkedin

345

Już 11 lutego z przystanku na ul. Maczka odjedzie pierwszy autobus nowej linii ZTM o numerze 345. Dodanie przymiotnika „nowej” jest uzasadnione ponieważ linia o takim samym numerze już kursowała przez Ząbki w latach 2002-2007 pomiędzy Wolą, a Marysinem Wawerskim i została zlikwidowana na wniosek ZTM w celu zwiększenia częstotliwości linii podstawowej tj. 145.

Uruchomienie nowej linii to efekt licznych postulatów mieszkańców Ząbek wpływających do Urzędu Miasta, aby utworzyć połączenie rejonu ul. Powstańców z rejonem skrzyżowania ulic Radzymińskiej i Młodzieńczej. Jest to również pomysł ZTMu na rozwiązanie problemu wiecznie niepunktualnej linii 145, która na swojej długiej trasie w kilku miejscach utyka w korkach, a autobusy kursują w oderwaniu od rozkładu jazdy tzw. „stadami”. Największe zaburzenia punktualności kursowania linii 145 występują na jej południowym odcinku czemu winny jest przejazd kolejowy na ul. Chełmżyńskiej i korki na ul Marsa. W związku z tym ZTM i miasto Ząbki od kilku miesięcy przygotowywały uruchomienie nowej linii która ma szanse jeździć punktualnie i będzie uzupełniać linię 145 na północnym odcinku jej trasy. Autobusy nowej linii 345 z Ząbek będą wyruszały z ulicy Maczka, a kończył na pętli Bródno Podgrodzie. Przez Ząbki autobus pojedzie ulicami: Powstańców, Piłsudskiego, Warszawską, a na terenie Warszawy ulicami Łodygową, Młodzieńczą, Kondratowicza, Chodecką.

Nowe połączenie umożliwi dojazd i przesiadkę na linie autobusowe kursujące ulicami Radzymińską i Kondratowicza (np. 190, 512 i 527) oraz zapewni bezpośredni dojazd do Szpitala Bródnowskiego. Linia będzie kursować w dni robocze w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego co 20 minut. 345 będzie linią miejską, a więc będą w niej obowiązywać bilety ZTM ważne w pierwszej strefie biletowej ZTM. 

W Ząbkach autobus będzie zawracał na rondzie przy ul. Sosnowej i w ramach wykonywania nawrotu obsłuż również istniejące przystanki na ulicach Gajowej i Kosynierów. Aby nie wykonywać postoju wyrównawczego z pasażerami, którzy rano wsiedli w rejonie ulic Gajowej i Kosynierów lub popołudniu chcą tam wysiąść wracając z Warszawy – postój wyrównawczy rano będzie odbywał się w zatoce wschodniej na ul. Maczka (obecnie nieużywana) – przystanek Maczka 04, a popołudniu w długiej zatoce zachodniej – przystanek Maczka 03 (obecnie Powstańców) gdzie zatrzymuje się linia „Ząbki-1” już po wykonaniu nawrotu i wysadzeniu pasażerów jadących z Warszawy. 

Linia będzie korzystać z już istniejących przystanków z których korzystają już linie 145, „Ząbki-1” i „Ząbki-2”. W związku z uruchomieniem linii 345 konieczne były drobne korekty nazw i numeracji części przystanków tak, aby uniknąć powtarzania się ich w systemie ZTMu. Od 11 lutego zostaną również wprowadzone poprawione rozkłady linii „Ząbki-1” i „Ząbki-2” .

Rozkład jazdy linii 345: //www.zabki.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=1250&menu_id=0

Tomasz Kret
doradca Burmistrza Miasta Ząbki
ds. transportu i komunikacji

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)