Main Menu

Przedstawiciele prowincji Izmir w naszym mieście

Facebooktwitterlinkedin

Izmir - Ząbki

14 stycznia 2013 roku przedstawiciele tureckiej prowincji Izmir odwiedzili Ząbki w ramach współpracy samorządowej i gospodarczej. Spotkanie odbyło się w gmachu Urzędu Miasta.

W spotkaniu wzięli udział m.in: Aziz Sahin – prezes organizacji ATIK-DEIK, która zajmuje się wspieraniem kontaktów polsko-tureckich, głównie w zakresie gospodarczym i handlowym oraz Cevat Durak – burmistrz miasta Karsiyaka, które jest jednym z trzydziestu dystryktów prowincji Izmir. Podczas tej kurtuazyjnej wizyty burmistrz Robert Perkowski wraz ze swoim zastępcą Arturem Murawskim przybliżyli gościom historię naszego miasta, przedstawili plany dynamicznych inwestycji, a także opowiedzieli o zrealizowanych przedsięwzięciach.

Polska i Turcja nie są dla siebie głównymi partnerami gospodarczymi, jednak Turcja jest podstawowym partnerem handlowym Polski z regionu Bliskiego Wschodu. Wymiana handlowa między obu krajami wykazuje tendencję rosnącą. Dla przykładu w roku 2002 obroty wyniosły 884,6 mln USD, w 2005 już 2026,6 mln USD[, a w 2008 ok. 4,3 mld USD.Natomiast traktatową podstawę wymiany kulturalnej stanowią przede wszystkim dwa akty prawne: Umowa o współpracy w dziedzinach nauki, oświaty i kultury z 1990 i program realizacji jej wykonania z 2003 roku. Nie dziwi zatem nikogo zainteresowanie Turcji naszym krajem i poszukiwanie możliwości współpracy na różnych płaszczyznach. Wizyta gości w naszym mieście wskazuje wyraźnie,ze dynamiczny rozwój Ząbek jest magnesem dla innych rozwijających się krajów a także szansą na nawiązanie przyjacielskich relacji.

Joanna Wysocka

Źródło: UM Ząbki

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)