Main Menu

Himalaje w Zielonce

Facebooktwitterlinkedin

himalaje

POWROTY W HIMALAJE – ZANSKAR
Pokaz slajdów Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów

niedziela, 24 marca 2013 r. godz. 16.00
Sala Widowiskowa OKiS Zielonka

Na świecie jest tyle ciekawych miejsc, że życia nie starczy aby je zobaczyć. Po co więc wracać po  raz kolejny do  trudno  dostępnego, leżącego gdzieś w głębi indyjskich Himalajów – dawnego królestwa Zanskar?

Odcięty przez kilka miesięcy od świata Zanskar to miejsce zamieszkałe przez serdecznych i gościnnych ludzi. Od 1980 r. gdy wybudowano pierwszą i do tej pory jedyną drogę samochodową, zmieniło się tu więcej niż w ciągu kilku ostatnich stuleci. Mimo to, czas wciąż jeszcze płynie w Zanskarze znacznie wolniej niż u nas.

Opowiemy o wędrówkach starymi trasami karawanowymi prowadzącymi przez niełatwe przełęcze. Pokażemy górskie panoramy od pustynnych gór przez ukwiecone doliny aż do ośnieżonych szczytów, pełne przygód przeprawy przez górskie potoki i biwaki w malowniczych miejscach. Odwiedzając wioski będziemy witani serdecznym uśmiechem oraz tutejszym pozdrowieniem „Jullay” i zapraszani na herbatę. Pomożemy przy żniwach,  przenocujemy w klasztorze u mniszek, trafimy na modlitwy i tańce masek w klasztorach buddyjskich, odwiedzimy lokalnego króla, będziemy gośćmi na zanskarskim weselu.  I po powrocie do domu będziemy chcieli znów tam wrócić…

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Gruzję a także Wenezuelę, Tanzanię i Turcję. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita: pilotują wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA.

Informacja prasowa: UM Zielonka

Facebooktwitterlinkedin