Main Menu

Bezpieczeństwo pasażerów w pociągu

Facebooktwitterlinkedin

PKP - bezpieczeństwo

Zatłoczony pociąg jest ulubionym obszarem działania złodziei. Z pozoru przyjazny współpasażer może okazać się potencjalnym przestępcą. Jak zatem ochronić się przed kradzieżą? Co zrobić, by podróżować bezpiecznie?

Przebywając na dworcach kolejowych i w pociągach zachowujmy ostrożność i przestrzegajmy prostych zasad:

 • Zachowujmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np. na dworcach kolejowych, przystankach, w środkach komunikacji publicznej, itp. oraz podczas wsiadania i wysiadaniu z zatłoczonego pociągu. Miejsca takie w szczególności upodobali sobie kieszonkowcy. Nie działają oni na ogół w pojedynkę. Stosują różne wypróbowane metody i tricki. Jednym z nich jest tworzenie tzw. sztucznego tłoku. Obserwujmy, czy otaczający nas ludzie nie naciskają na naszą osobę – może to mieć miejsce podczas wsiadania do pociągu, na korytarzu w pociągu. Pamiętajmy, że osoba, która opróżni nasze kieszenie czy torebkę będzie bardzo krótko w posiadaniu naszego portfela – szybko przekaże go swojemu kompanowi, który szybko oddali się z miejsca kradzieży. Złodzieje kieszonkowi często posługują się „parawanem”, który służy za zasłonę do dokonania kradzieży. Może to być pusta reklamówka czy przerzucona przez rękę kurtka, marynarka.
 • W czasie podróży nie pozostawiać bagażu bez opieki, zwłaszcza torebek i neseserów. Na dworcu nie odstawiajmy swoich torebek i teczek obok. Jeżeli musimy je odstawić, połóżmy je przed sobą, tak, aby móc przez cały czas je obserwować. Nie pozostawiajmy także bagażu bez nadzoru na peronie. Ryzykowne jest także pozostawianie go pod opieką osób obcych. i. Nie pozostawiajmy także bagażu bez nadzoru na peronie. Ryzykowne jest także pozostawianie go pod opieką osób obcych.
 • Zwracać uwagę na drobne, choć często wartościowe przedmioty takie, jak aparaty fotograficzne czy odtwarzacze mp3. Wychodząc na chwilę z przedziału sprawdźmy czy odruchowo nie zostawiliśmy ich na stoliku.
 • Inne cenne przedmioty oraz czeki podróżne, dokumenty mieć cały czas przy sobie.
 • Zwracać baczną uwagą na bagaż podręczny, w szczególności podczas podróży nocą.
 • Mieć przy sobie w podróży tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Resztę zostawmy na koncie, weźmy ze sobą kartę płatniczą. Jeżeli już musimy mieć więcej gotówki, to pamiętajmy by podzielić ją i rozłożyć w różnych miejscach bagażu.
 • Wsiadając do pociągu należy unikać przedziałów pustych, gdzie wyłączone jest światło lub siedzą osoby nietrzeźwe. Najbezpieczniej podróżować w towarzystwie osób starszych i małżeństw z dziećmi. Starajmy się nie spać w przedziale.
 • Poinformować obsługę pociągu o podejrzanie zachowujących się osobach.
 • Ostrożność należy zachować zawsze. Nigdy nie wolno przyjmować od nieznajomych żadnych napojów, słodyczy. Może znajdować się w nich środek nasenny lub odurzający. Nawet na krótko opuszczając przedział nie pozostawiajmy w nim dokumentów i pieniędzy w kieszeniach odzieży wiszącej.
 • Bądźmy ostrożni wobec nowo poznanych osób. Złodzieje potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi. strony.
 • Jak najszybciej poinformować policję, gdy zostaniemy napadnięci, gdy zostaną nam skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty.

Źródło: KPP Wołomin

Facebooktwitterlinkedin