Main Menu

Lekcja historii na ząbkowskim cmentarzu

Facebooktwitterlinkedin

cmentarz - lekcja historii

Czy jesteście dumni z tego że jesteście mieszkańcami Ząbek ? – zapytał Mirosław Sobiecki – twórca strony internetowej historiazabek.pl . – Tak – odpowiedziały dzieci. – A z czego najbardziej ? Z „Dolcanu” – krzyczały dzieciaki. A jak „Dolcan przegrywa ?. – to się nie przyznajemy – odpowiedziały dzieci. Tak zaczęła się lekcja historii na ząbkowskim cmentarzu w dniu 19 kwietnia.

Klasa IV C ze Szkoły Podstawowej nr 1wraz ze swoimi nauczycielkami – Elżbietą Jabłońską i Renatą Boryką przyszła na cmentarz, aby posprzątać mogiły żołnierzy poległych na tym terenie podczas walk w czasie II wojny światowej w latach 1939 – 1945. Dzieci uprzątnęły groby żołnierzy i zapaliły znicz na każdej z 81 mogił. Posprzątały także pomnik „Poległych w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r.” oraz groby sióstr Biendarzewskich, tam także zapaliły znicze. Część zniczy przyniosły ze sobą, ale aż trzy zgrzewki zniczy otrzymały od firmy, która chce pozostać anonimowa. Przy tej okazji uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy o Ząbkach.

Mirosław Sobiecki opowiedział dzieciom o historii Ząbek. Powiedział, że pierwsze wzmianki o tym terenie pojawiły się na piśmie już w 1565 roku. Czyli wtedy kiedy powstało Rio de Janeiro. Sobiecki opowiadał o Drewnickim, o Forcie Carskim oraz o kolei wąskotorowej na tym terenie. A także o czasach II wojny światowej. O tym gdzie Niemcy mieli artylerię i jak wyglądały działania wojenne na terenie Ząbek oraz skąd wzięły się mogiły żołnierzy na ząbkowskim cmentarzu. Podczas tej lekcji historii obecny był także Prezes Związku Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych – Stefan Załęski. I on także opowiedział zgromadzonym swoją historię w której była mowa o wywiezieniu na Syberię i tułaczce, która trwała 8 lat i zakończyła się powrotem do Polski. Kombatant serdecznie podziękował dzieciom i nauczycielkom za posprzątanie mogił.

Dzieci były pod ogromnym wrażeniem zarówno zamierzchłej historii Ząbek jak i przeżyć kombatanta.

Uczniowie wyrazili chęć uczestniczenia w tego rodzaju lekcjach historii. Kolejna mogiła jaką planują posprzątać to grób żołnierza Wojska Polskiego rozstrzelanego w 1944 roku, znajdująca się w lesie przy ul. Gajowej w Ząbkach.

Po tej lekcji historii młodzi ząbkowiacy już wiedzą że mogą być dumni nie tylko z wygranych pierwszoligowej ząbkowskiej drużyny, ale przede wszystkim z przeszłości Ząbek.

Iwona Potęga

Źródło: UM Ząbki
Fot. UM Ząbki

Facebooktwitterlinkedin