Main Menu

Jak korzystać z „wakacyjnej” komunikacji miejskiej?

Facebooktwitterlinkedin

ZTM

Dwanaście – tyle dni minęło od wprowadzenia zmian w organizacji komunikacji miejskiej związanych z zamknięciem stacji metra Centrum i Świętokrzyska oraz podmiejskiej linii średnicowej. Zebraliśmy najczęściej zadawane w tym okresie pytania i na ich podstawie przygotowaliśmy poradnik Jak korzystać z „wakacyjnej” komunikacji miejskiej?

Pytania najczęściej zadawane konsultantom Infolinii oraz informatorom Zarządu Transportu Miejskiego dotyczyły organizacji komunikacji miejskiej pomiędzy podwarszawskimi miejscowościami – Radzyminem i Markami oraz prawobrzeżnymi dzielnicami – Pragą i Targówkiem a centrum miasta i stacją metra Politechnika. Pasażerowie pytali także o możliwość przejazdu komunikacją miejską pomiędzy przystankami kolejowymi zamkniętej podmiejskiej linii średnicowej. Pojawiały się także wątpliwości dotyczące honorowania biletów ZTM w pociągach Intercity i Przewozów Regionalnych na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia. Poniżej prezentujemy najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami.

  • Jak wygodnie dojechać w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego z Marek, Radzymina, Pragi i Targówka do centrum Warszawy, a następnie do stacji metra Politechnika?

Autobusy linii 527, 718, 738 i 805 – w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego (od około godziny 6.30 do około godziny 9.30) – kursują na trasach wydłużonych do przystanku Centrum. Na placu Bankowym można się przesiąść – bez konieczności przechodzenia przejściem podziemnym – do autobusów linii Z-1, 313 i 520.

  • Jak wygodnie dojechać poza godzinami szczytu komunikacyjnego z Marek, Radzymina, Pragi i Targówka do centrum Warszawy, a następnie do stacji metra Politechnika?

Najlepiej dojechać do przystanku Metro Ratusz Arsenał i – nie schodząc na stację metra – pójść prosto w kierunku przystanków tramwajowych. Z przystanku na ulicy Andersa odjeżdżają tramwaje linii 15, 74 i 75, które docierają do centrum i stacji metra Politechnika.

  • Jak najłatwiej dostać się z osiedla Targówek do centrum, a następnie do stacji metra Politechnika?

Autobusem linii 160 można dojechać do przystanku Stare Miasto i na tym samym przystanku przesiąść się do tramwaju linii 18. Można także kontynuować podróż autobusem 160 do przystanku Metro Ratusz Arsenał i tam przesiąść się do tramwajów linii 15, 74 lub 75.

  • W jaki sposób najwygodniej dotrzeć z Dworca Wschodniego do stacji metra Politechnika?

W dni powszednie, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego, jest uruchamiana specjalna linia autobusowa 313 łącząca Dworzec Wschodni (od strony ulicy Lubelskiej) ze stacją metra Politechnika. Autobusy kursują trasą: DW. WSCHODNI (LUBELSKA) – … – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Waryńskiego – METRO POLITECHNIKA.

  • Jak najszybciej dojechać z Dworca Wschodniego do centrum, a następnie na Dworzec Zachodni?

Z Dworca Wschodniego – od strony ulicy Kijowskiej – kursują tramwaje linii 7, 22 i 77, którymi można dojechać do centrum. Aby dostać się na Dworzec Zachodni proponujemy przesiadkę na przystanku Muzeum Narodowe (wystarczy tylko przejść przez pasy) do autobusów linii 158 lub 517.

  • Jak z przystanku kolejowego Warszawa Powiśle dojechać na Dworzec Wschodni?

Opuszczając perony najlepiej skorzystać z wyjścia w kierunku zachodnim, a następnie udać się na przystanek tramwajowy i wsiąść do tramwaju linii 7, 22 lub 77.

  • Jak najszybciej dojechać z przystanku kolejowego Warszawa Powiśle na Dworzec Zachodni?

W sąsiedztwie stacji PKP Warszawa Powiśle znajduje się przystanek autobusowy (na żądanie), na którym zatrzymują się autobusy linii 158 i 517, jadących na Dworzec Zachodni.

  • Czym można szybko się dostać z przystanku kolejowego Warszawa Ochota na Powiśle i Dworzec Wschodni.

Bezpośredni dojazd zapewniają linie tramwajowe 7, 22 i 77.

  • Jak z centrum Warszawy dojechać w okolice przystanku kolejowego Warszawa Stadion?

Do przystanków Al. Zieleniecka lub Kijowska – znajdujących się w sąsiedztwie przystanku kolejowego Warszawa Stadion – dojeżdżają linie tramwajowe 7, 22 i 77.

W pociągach Intercity i Przewozów Regionalnych z biletem ZTM

Do 1 września br. bilety ZTM będą honorowane w pociągach Intercity i Przewozów Regionalnych, na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia. W przypadku przejazdów łączonych obejmujących skrócone linie SKM, bilet jednorazowy skasowany w pociągu SKM zachowuje ważność w innych środkach transportu, których trasa pokrywa się z przebiegiem linii SKM, w tym w pociągach Intercity i Przewozów Regionalnych. Wsiadając do pociągów Intercity i Przewozów Regionalnych należy mieć przy sobie ważny bilet / aktywowaną WKM. Kasowniki znajdują się m.in. na Dworcu Wschodnim (od strony ulicy Lubelskiej) oraz na Dworcu Zachodnim (przejście podziemne, wyjście na peron 2).

Informacja prasowa: ZTM

Facebooktwitterlinkedin