Na planie filmowym ,,Siewba – fenomen XX wieku”



Film opowiada historię powstania pierwszej chłopskiej gazety na Mazowszu. Role drugoplanowe i epizody odtwarza blisko 100 mieszkańców powiatu wołomińskiego. Obraz jest realizowany przez Stowarzyszenie Rodu Kielaków – ,,Siewba”, które otrzymało w konkursie dla organizacji pozarządowych dofinansowanie Gminy Tłuszcz i z Powiatu Wołomińskiego.
Część fabularna filmu przenosi nas w lata 1906-1908 , część dokumentalna odzwierciedla ,,nasze dziś”. Jego realizacją zajęli się profesjonalni twórcy: autorem scenariusza jest Aurelia Sobczak, reżyserem Ewa Pytka i Aurelia Sobczak, operatorem Andrzej Wojciechowski , asystentem kamery Magdalena Karpowicz, operatorem dźwięku Stanisław Kolenda, a charakteryzatorką Marta Furtyna. Główne role grają zawodowi aktorzy : Kazimierz Mazur, Przemysław Wasilkowski i Jan Kozaczuk .
Dwutygodnik, a później tygodnik „Siewba” ukazywał się od jesieni 1906 r. do wiosny 1908 i to w języku polskim. To pierwsze pismo chłopskie w Królestwie Polskim. Pismo zostało zamknięte decyzją władz carskich. Czytano ją głównie w powiecie radzymińskim ale najważniejsze jest to, że dosłownie trafiała pod strzechy. Redaktorem pisma był Jan Kielak z Chrzęsnego, a redakcja mieściła się w Tłuszczu. Wydano łącznie 58 numerów (w tym jeden podwójny). Oryginały znajdują się w Bibliotece Uniwersytetu.
Piotr Kaczorek
Rzecznik Prasowy starostwa
Wyk. mat. foto nadesł. przez Aurelię Sobczak


