Main Menu

Nowoczesny budynek Stacji Dializ – zakończono I etap realizacji inwestycji

Facebooktwitterlinkedin

polcec dial

– Nowa Stacja Dializ to komfortowe warunki dla tych, którym te specjalistyczne zabiegi ratują życie – mówi starosta Piotr Uściński.  – Warto robić dobre inwestycje, które będą pomagały ratować życie i zdrowie mieszkańców,  ale również przynosić określone korzyści dla szpitala – akcentował  przewodniczący rady Paweł Solis. Do końca 2014 r. powstanie 25 specjalnych stanowisk dla wykonywania  zabiegów ratujących życie. Ośrodek będzie czynny dla pacjentów przez 24 h/dobę przez 365 dni w roku.  Powiat finansuje inwestycję

Po 9 miesiącach od wbudowania  kamienia węgielnego pod nowoczesną Stację Dializ Szpitala Powiatowego w Wołominie formalnie odebrano I etapu realizacji inwestycji przez Szpital podpisanym przez strony bezusterkowym protokołem odbioru robót. Prace budowane wykonało  przedsiębiorstwo „MEDMIX L.Krawczyk , E.Szklarczyk Sp. J. Profesjonalne Budownictwo Medyczne” z Radzymina. W zakończonym etapie powstał  już nowy nowoczesny  budynek, parterowy z podpiwniczeniem w stanie surowym zamkniętym

Teraz, w ramach środków przyznanych przez Starostwo Powiatowe, zostaną wykonane  m.in. elewacje z ociepleniem, ścianki działowe i  tynki wewnętrzne, instalacje wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania i elektryczna. Po uruchomieniu Stacji Dializ w nowym budynku zmodernizowany  zostanie przylegający budynek – w jego części znajdzie swą siedzibę Oddział Nefrologii.

Zakładamy, że już z końcem 2014 r. Szpital będzie mógł przyjmować pacjentów w nowej i nowoczesnej, przyjaznej dla pacjentów Stacji Dializ.

Starosta Piotr Uściński, Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Solis, Przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Powiatu Adam Kopczyński oraz Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa Rady Powiatu Janusz Czarnogórski,  Członek Zarządu Powiatu Marek Szafrański zapoznali się  ze  szczegółami inwestycji i dalszymi  konkretnymi planami  przedstawionymi  przez Dyrektora Szpitala Andrzej Gruzę i  zastępcę ds. Administracyjno-Eksploatacyjnych Tomasza Borońskiego.

– Stawiamy na lepszy standard leczenia pacjentów i na lepszy  standard obsługi pacjenta przez personel medyczny. Nowa Stacja Dializ to takie właśnie komfortowe warunki dla tych, którym te specjalistyczne zabiegi ratują życie. Budowa była koniecznością i widać już, że będą to dobrze wydane pieniądze.  Śmiało mogę stwierdzić, że będzie to zarówno zysk dla pacjentów, jak i konkretny zysk dla samego szpitala –   podkreśla Starosta Piotr Uściński.

– Warto robić dobre inwestycje – decyzja podjęta przez starostwo i radę powiatu okazała się słusznym posunięciem. W tej chwili mamy już zamknięty I etap, staramy się jak najszybciej  dokończyć całą inwestycję, aby pomagała ratować życie i zdrowie mieszkańców  ale również przynosić określone korzyści dla szpitala-   zaakcentował  Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Solis

– Widać, że jest to kawał dobrej, solidnej roboty, wykonanej  w nowoczesnych technologiach. Cieszy to, że szpital złożył dofinansowanie do funduszy norweskich  – to co powiat już zainwestował będzie stanowiło wkład własny i podstawę do pozyskania kolejnych dodatkowych środków już na zakończenie  tej inwestycji. – mówił radny Janusz Czarnogórski.

– Bardzo mile jest chodzić po tak dobrze zrealizowanej inwestycji, która jest jednocześnie tak bardzo potrzebna szpitalowi. Przypomnę,  że mówimy o oddziale, który w finansowaniu  rocznym generuje około 1 miliona złotych zysku i tego oddziału nie możemy stracić, powiem więcej –  powinien być rozbudowany i ta inwestycja daje takie perspektywy. Za rok powinniśmy myśleć o tym, aby pojawili się tu już pierwsi pacjenci –  powiedział  po obejrzeniu budowy  radny Adam Kopczyński.

– Nowa stacja dializ po otwarciu powinna spełnić najnowsze standardy krajowe i unijne, wpłynie nie tylko na poprawę warunków życia pacjentów, których codzienne dializy to jedyny ratunek, ale stanie się także zapewne źródłem większych dochodów dla szpitala – kontynuując myśl poprzedników podsumował to spotkanie na budowie Marek Szafrański.

Stacja Dializ Szpitala Powiatowego w Wołominie wykonuje zabiegi ratujące życie. W nowym budynku powstanie oddział dzienny przeznaczony do leczenia hemodializami chorych z niewydolnością nerek – schyłkową i ostrą – czynny przez 24 h/dobę – codziennie bez wyjątku. 

Dla pacjentów zostanie wydzielona poczekalnia i szatnia z osobnymi oznaczonymi szafkami dla pacjentów HBV(+) i HBV(-). W ośrodku dializ usytuowany zostanie m.in. pokój przygotowawczy, wydzielone pomieszczenie dla pacjentów potrzebujących tzw. dializy otrzewnej (pokój CADO) oraz wydzielone pomieszczenia dla stanowisk HBs (+) i HCV (+) – obsługiwane przez personel wyznaczony tylko do tego,  oraz cztery sale dializ, w tym jedna dla tzw. stanów ciężkich. Do dyspozycji pacjentów będzie  25 stanowisk do dializy.

Co ważne –  jest szansa na pozyskanie  dodatkowych  pieniędzy  zewnętrznych. Wołomiński Szpital Powiatowy   złożył w czerwcu br. wniosek na pozyskanie dotacji -grantu z funduszy norweskich, przyznawanych przez Ministerstwo Zdrowia na realizację całej inwestycji pod nazwą „Utworzenie Centrum Leczenia i Chorób Nerek na rzecz zapobiegania schorzeniom nefrologicznym i zaspokajania potrzeb osób chorych”. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić pod koniec 2013 r. roku.

Piotr Kaczorek
Rzecznik Prasowy Starostwa Wołomińskiego

Facebooktwitterlinkedin