Main Menu

Ząbki uczciły 93 rocznicę Bitwy Warszawskiej

Facebooktwitterlinkedin

235d2bbaa3f148608dbc9b977297f033

Obchody Bitwy Warszawskiej 1920 r. rozpoczęły się w kościele Św. Trójcy w Ząbkach uroczystym koncertem Warszawskiego Chóru „Polonia” im. Ignacego Jana Paderewskiego pod dyrekcją Emilii Melon. Zgromadzeni usłyszeli w wykonaniu chóru m.in. Warszawiankę 1831 r., Pierwsza kadrowa, Masz Pierwszej Brygady, Marsz Hallera, Rozkwitają pąki białych róż, Zostały tylko ślady podków, Pokolenia.

O godzinie 18.00 w dniu 13 sierpnia rozpoczęła się masz św. w intencji żołnierzy poległych w sierpniu 1920 r., którą celebrował Ks. Biskup Kazimierz Romaniuk z Kurii Biskupiej Warszawsko – Praskiej. Msza odbyła się w oprawie muzycznej przygotowanej przez orkiestrę wojskową z Siedlec.

Przed rozpoczęciem mszy, ks. proboszcz Edward Kowara powitał przybyłych na uroczystość, a wśród nich: duchownych, Posła na Sejm RP Jacka Sasina, Wojewodę Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, Mazowiecką Wicekurator Oświaty Katarzynę Góralską, kapitana Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Warszawy Wesołej Sebastiana Kosteckiego wraz z kompanią honorową i Orkiestrę Wojskową z Siedlec pod dowództwem porucznika Dariusza Kaczmarskiego, Starostę Powiatu Wołomińskiego Piotra Uścińskiego, Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Wołominie nadkomisarza Mirosława Górnickiego, Komendanta Policji w Ząbkach Mariusza Barańskiego, Komendanta Straży Miejskiej Zbigniewa Forysiaka oraz przedstawicieli władz miasta: przewodniczącego rady Krzysztofa Bławdziewicza, burmistrza Roberta Perkowskiego i zastępcę burmistrza Artura Murawskiego. Ksiądz proboszcz powitał także radnych gminnych, powiatowych, kombatantów koła w Ząbkach, burmistrzów z okolicznych miejscowości, dyrektorów szkół i pozostałych placówek ząbkowskich, poczty sztandarowe oraz zebranych gości w tym przedstawicieli lokalnego biznesu i mieszkańców.

Po mszy nastąpił przemarsz ulicą Piłsudskiego na lokalny cmentarz, gdzie pod pomnikiem „Poległych w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r.”odbyła się kolejna część uroczystości, którą poprowadził Karol Małolepszy – Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II.

Hymn narodowy odegrała orkiestra wojskowa z Siedlec.

Przemawiali Poseł na Sejm Jacek Sasin, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Wicekurator Oświaty Katarzyna Góralska i Starosta Wołomiński Piotr Uściński.

Poseł Jacek Sasin w swoim przemówieniu wspominał o zdanym przez Polaków egzaminie z wolności, czego efektem jest uroczyste obchodzenie rocznic historycznych, które pozwalają pamiętać o przeszłości.

Wojewoda Jacek Kozłowski mówił m.in. o tym, że samorządy zadbały o pomniki pamięci 1920 r. Przypomniał, że to właśnie w Ząbkach był szpital polowy do którego trafiali żołnierze walczący w tym rejonie w wojnie 1920 roku. Nawiązując do wypowiedzi posła podkreślił, że wolność nie jest dana narodowi na zawsze i że trzeba na nią pracować.

Wicekurator Katarzyna Góralska m.in.,wyraziła radość, że mimo okresu wakacyjnego młodzież uczestniczy w uroczystości i poprosiła, aby zawsze na uroczystościach udział był liczny, gdyż „chwałę bohaterom trzeba nieść z dumą”.

Starosta Piotr Uściński wspomniał m.in. o tym, że na przedpolach walk, w rejonie Ząbek, tuż przed bitwą pod Ossowem, została odprawiona ostatnia msza przez ks. Ignacego Skorupkę.

Po sygnale odegranym na werblu, był Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Następnie zgromadzeni usłyszeli utwór „Śpij kolego” w wykonaniu trębacza.

Na koniec uroczystości burmistrz podziękował przybyłym i przypomniał, że uroczystość pod pomnikiem „Poległych w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 roku w Ząbkach, jest obchodzona co roku, aby upamiętnić żołnierzy – uczestników bitwy pod Ossowem.

Przypomniał, że na terenie Ząbek miały miejsce ważne dla Polski, a nawet dla Europy wydarzania historyczne. W tamtym czasie przemaszerowało przez Ząbki wiele jednostek polskich. W Ząbkach także stacjonowała 8 Dywizja Piechoty pod dowództwem gen. Józefa Hallera, która walczyła pod Ossowem. To właśnie do wojsk stacjonujących w Ząbkach przyłączyli się także mieszkańcy Ząbek: Karol Książek, Czesław Bąk i Aleksander Grotman, którzy zgłosili się do wojsk stacjonujących w Ząbkach.

Lista delegacji, które złożyły kwiaty pod pomnikiem w Ząbkach

Iwona Potęga
foto. Mirosław Oleksiak

Facebooktwitterlinkedin