Szkolenie antyterrorystyczne w Ząbkach
W piątek 26 września br. sale Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach odwiedzili uzbrojeni po zęby terroryści. Przerażonych pracowników Urzędu Miasta, dyrektorów i pracowników placówek oświatowych, oraz przedstawicieli ząbkowskiego świata biznesu powalili na podłogę. Harmider i krzyki atakujących bandytów mieszały się z ciszą przestraszonych ludzi. Na szczęście była to tylko inscenizacja zaaranżowana w celu przeprowadzenia edukacji na temat kształtowania umiejętności, techniki i taktyki w zakresie bezpieczeństwa podczas sytuacji kryzysowych przeprowadzona przez specjalistów w zakresie bezpieczeństwa z firmy Grupa DSF.
W czasach kiedy ataki terrorystyczne przestały być porachunkami dotyczącymi tylko wybranych grup ludzi, dotykają coraz częściej zwykłych mieszkańców. Skupiają się na urzędach, szkołach, w metrze, czy w centrach handlowych. Świadomość w jaki sposób należy reagować, jak zachować się w takiej sytuacji, może okazać się niezbędna aby uratować swoje życie, a także innych ludzi.
Wszyscy pamiętamy Brejvika na norweskiej wyspie, który zamordował ponad 70 osób (bezbronnych kobiet i dzieci), czy w USA serię szaleńców strzelających do ludzi w kinie i szkole.
Departament stanu USA podał w corocznym Country Reports on Terrorism, że w 2010 r. na świecie doszło do ponad 11,500 ataków terrorystycznych w ponad 72 państwach, w których rannych zostało ponad 50 tys. osób z czego 13.200 istnień zginęło.
Dane z kolejnych lat są też zatrważające.
Z inicjatywy burmistrza Roberta Perkowskiego, koncesjonowana Agencja Ochrony Osób i Mienia Grupa DSF przeprowadziła akcję, podczas której uczestnicy na własnej skórze poczuli smak zagrożenia. Antyterroryści zachowując się jak prawdziwi bandyci z zimną krwią i wyrachowaniem ukazali prawdziwą mentalność zamachowców. Materiał szkoleniowy został opracowany przez psychologów na podstawie analiz, oraz testów z wielu podobnych sytuacji. Uświadomił uczestnikom jak zachować się w przypadkach:
- podłożenia ładunku wybuchowego,
- sytuacji pojawienia się agresywnego klienta, czyli takiego, który poprzez swoje zachowanie może zagrażać innym,
- ataku aktywnego strzelca ,który pojawia się nagle i strzela do wszystkich wokół siebie.
Szkolenie poprowadzili oficerowie służb specjalnych, doświadczeni w najtrudniejszych akcjach w kraju i poza granicami RP. W przerwie można było obejrzeć broń oraz akcesoria, którymi na co dzień dysponują brygady antyterrorystyczne. Wychodzący uczestnicy szkolenia żywo dyskutowali o akcji, której byli bohaterami, ale spokojnie i bez emocji mijali stojący pod budynkiem ambulans pogotowia ratunkowego, który organizatorzy zamówili na wszelki wypadek. Ważne i potrzebne to było szkolenie. Mamy jednak nadzieję, że nigdy nie dojdzie do sytuacji zaaranżowanych podczas tego spotkania.
Joanna Wysocka
foto: Bogdan Śladowski