Main Menu

Wspólny bilet – fiasko nowej propozycji

Facebooktwitterlinkedin

pkp-ząbkiWe wtorek 15 października 2013 r. w siedzibie ZTM doszło w końcu do spotkania, którego tematem miała być alternatywna propozycja emisji wspólnego biletu na kolej i 1. strefę ZTM. Okazało się, że oferta jest już nieaktualna.

Obecni na spotkaniu w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, burmistrzowie Zielonki, Ząbek, Kobyłki i Wołomina, określili efekt spotkania jako wielkie rozczarowanie, bo nim dyskusja się rozpoczęła, przedstawiciel Kolei Mazowieckich oznajmił, że przedstawiona przez ZTM przed kilkoma tygodniami propozycja, jest nieaktualna.

Przypomnijmy, z prośbą o przygotowanie alternatywnej oferty, w związku z rozwiązaniem umowy starego Wspólnego Biletu, wystąpił do ZTM burmistrz Grzegorz Dudzik. W odpowiedzi ZTM zaproponował w piśmie przesłanym do urzędów w Zielonce, Ząbkach, Kobyłce i Wołominie, rozważenie porozumienia o emisji nowego typu biletów emitowanych przez Koleje Mazowieckie, które uprawniałyby do przejazdu pociągami KM na trasie Zagościniec-Zielonka-Warszawa Zacisze-Wilno lub Warszawa Rembertów oraz we wszystkich środkach transportu ZTM w 1. strefie.

Włodarze miast na tzw. linii wołomińskiej zareagowali na ofertę bardzo entuzjastycznie, ponieważ w końcu uwzględniała ona wnioski zgłaszane od dawna przez gminy. Miała opierać się na sprawiedliwej formule rozliczania dofinansowania biletu przez gminy, na podstawie liczby mieszkańców korzystających z przejazdów, a nie na podstawie rozliczenia tzw. „pociagokilometrów”. Cena biletu miała uwzględniać koszt biletu KM oraz ZTM, pomniejszony o kwotę uzależnioną od wysokości dotacji finansowej każdej z gmin. Rozliczenia pomiędzy stronami miały być dokonywane na podstawie rejestru sprzedaży prowadzonego przez Koleje Mazowieckie.

Długo oczekiwane spotkanie, umówione na 15 października, miało być pierwszym omawiającym pełne szczegóły nowej propozycji. Przedstawiciele samorządów stawili się w komplecie, z dużymi nadziejami na sfinalizowanie nowego porozumienia już od początku przyszłego roku. Tymczasem Koleje Mazowieckie w pierwszych wypowiedzianych na spotkaniu zdaniach wycofały się z propozycji, mimo iż jeszcze przed kilkoma tygodniami ZTM oficjalnie informował o takiej możliwości.

Źródło: UM Zielonka

Facebooktwitterlinkedin