Main Menu

Dni IPN w Ząbkach już niedługo

Facebooktwitterlinkedin

DSCN6647Gry planszowe Instytutu Pamięci Narodowej „111” i „303” w formie turnieju dla trzecich klas gimnazjalnych oraz dla klas szóstych szkół podstawowych, to oferta skierowana do uczniów ząbkowskich szkół. W ten sposób pracownicy IPN zajmujący się edukacją historii będą uczyć ząbkowską młodzież, począwszy od 15 stycznia przyszłego roku, podczas „Dni IPN w Ząbkach”.

W dniu 14 listopada na sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się w tej sprawie spotkanie organizacyjne przedstawicieli IPN z dyrektorami ząbkowskich szkół, przedszkoli, miejskiego ośrodka kultury i biblioteki. W spotkaniu uczestniczył także prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół i Placówek Edukacyjno – Wychowawczych Miasta Ząbki, radny miejski Paweł Poboży. IPN reprezentowali: Jacek Pawłowicz kierownik Referatu Edukacji Historii, Anna Otrębska, zajmująca się edukacją przedszkolną i szkół podstawowych, Magdalena Pietrzak specjalizująca się w wykładach historycznych oraz dr Dariusz Gołaszewski, którego specjalnością jest temat żołnierzy wyklętych, który poprowadzi warsztaty dla gimnazjalistów. Gościem spotkania był Marek Rogusz z Fundacji Historii Lotnictwa Polskiego, współtwórca gry “111”, który również poprowadzi żywe lekcje historii w ząbkowskich szkołach. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Mirka Sobieckiego, pasjonata historii, twórcy portalu hisotoriaZabek.pl.

Przybyłych przywitali z-ca burmistrza Artur Murawski oraz sekretarz Patrycja Żołnierzak.

Podczas spotkania goście przedstawili szeroką ofertę edukacyjną IPN-u z której częścią są wspomniane gry, ale także prelekcje, warsztaty, pokazy filmów dokumentalnych związanych tematycznie z wojną obronną 1939 roku, udziałem Polaków w oporze zbrojnym w czasie drugiej wojny światowej oraz bohaterstwem polskich pilotów w bitwie o Warszawę w 1939 roku i w bitwie o Anglię w 1940 roku, które towarzyszyć będą organizowanym w ząbkowskich szkołach turniejom.

Bogaty program, przygotowany dla ząbkowskiej młodzieży oraz dla przedszkolaków, zaprezentowany przez przedstawicieli IPN będzie realizowany w ząbkowskich placówkach w kilku terminach i zakończy się dopiero przed wakacjami.

Zaproponowane lekcje historii poprzez zabawę powinny przypaść do gustu nie tylko zapalonym pasjonatom historii ale również miłośnikom gier, których wśród dzieci i młodzieży obecnie nie brakuje.

Iwona Potęga
UM Ząbki

Facebooktwitterlinkedin