Main Menu

Ruszył drugi etap przetargu na obwodnicę Marek

Facebooktwitterlinkedin

02111_photo - CopyZostały już ocenione wnioski wykonawców złożone w przetargu na budowę obwodnicy Marek pod kątem spełniania warunków udziału w postępowaniu . W inwestycji podzielonej na dwa zadania. oferty cenowe złoży 18 i 20 wykonawców dla poszczególnych części. W 2014r. planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą na budowę obwodnicy, która ma być ukończona po niecałych trzech latach. Szacunkowy koszt inwestycji ok. miliard złotych. W ciągu drogi powstaną także węzły drogowe: „Zielonka”, „Kobyłka”, „Radzymin Płd” i „Wołomin”.

Przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Marek ogłoszono 29 marca tego roku w podziale na zadania: Zadanie I – Projekt i budowa drogi ekspresowej S8 na odcinku I węzeł “Marki” (bez węzła) – węzeł “Kobyłka” (czas realizacji 32 miesiące) ; Zadanie II – Projekt i budowa drogi ekspresowej S8 na odcinku II węzeł “Kobyłka” (bez węzła) – węzeł “Radzymin Płd.”, w tym węzła Wołomin (czas realizacji 36 miesięcy).

Trasa S8 na odcinku Marki – Radzymin będzie miała dwie jezdnie po trzy pasy ruchu i obustronny pas awaryjny. Dojazd do niej umożliwią cztery węzły drogowe w Zielonce, Kobyłce, Wołominie i Radzyminie. W ciągu obwodnicy wybudowana zostanie także cała niezbędna infrastruktura jak m.in. chodniki, ścieżki rowerowe, elementy bezpieczeństwa ruchu, urządzenia ochrony środowiska takich jak zabezpieczenia akustyczne, przejścia dla zwierząt, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Szacowany koszt inwestycji (wraz z dokumentacją i wykupem gruntów) to ok. 1,1 mld zł.

Do realizacji węzła Wołomin niezbędne będzie wykonanie nowego ok. 2,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 635. – Wreszcie mamy pewność, że węzeł Wołomin powstanie. To wspaniała wiadomość dla mieszkańców Wołomina. Będą mogli dobrą drogą dojechać do Warszawy. Bardzo dziękuję zarządowi województwa- mówił po podpisaniu w grudniu ub.r. porozumienia z marszałkiem Adamem Struzikiem dot. budowy dojazdu do S8 i węzła Czarna-Wołomin Starosta Wołomiński Piotr Uściński. – Zapadła dobra decyzja w strategicznej dla rozwoju Wołomina i okolic sprawie czyli budowy dojazdu do S8 i węzła Czarna-Wołomin. To można powiedzieć „być” dla Wołomina. Proste połączenie ułatwi dojazd do i z Warszawy, i na wschód. Zachęci potencjalnych inwestorów, pracodawców. – podkreślał Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Solis.

Obwodnica ma poprawić spójność sieci drogowej. Powstanie jednolity ciąg komunikacyjny – północna obwodnica Warszawy od węzła A2 i S8 w Konotopie do wybudowanej wcześniej obwodnicy Radzymina. Nowa droga ma usprawnić ruch pojazdów m.in. oddzielając ruch tranzytowy od lokalnego i ułatwić komunikację przez Marki, Ząbki, Zielonkę, Kobyłkę, Radzymin i Wołomin.

Piotr Kaczorek
Rzecznik Prasowy Starostwa Wołomińskiego
wyk. materiały GDDKiA

Facebooktwitterlinkedin