Main Menu

Ząbki uroczyście obchodziły 95 Rocznicę Odzyskania Niepodległości

Facebooktwitterlinkedin

biegniepodleglosci

11 listopada 1918 jest symboliczną datą odzyskania niepodległości przez Naród Polski  po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. 95. rocznicę tego szczególnego wydarzenia mieszkańcy Ząbek uczcili w sposób szczególny.

Obchody święta rozpoczęły się w Ząbkach mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Miłosierdzia Bożego, celebrowaną przez proboszcza Andrzeja Kopczyńskiego. Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim przybyłym: władzom miasta, dyrektorom ząbkowskich szkół i placówek, nauczycielom, straży miejskiej, pocztom sztandarowym, mieszkańcom oraz ząbkowskim legionistom za przybycie na mszę i wspólne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości. W homilii proboszcz podkreślał, że naród polski powinien „patrzeć w tę samą stronę”, jednoczyć się, nie dzielić, gdyż niepodległość nie jest dana nam na zawsze i można ją stracić. Zaznaczył, że obecne czasy sprzyjają pogubieniu się, obieraniu niewłaściwej drogi, ze względu na chaos informacyjny wokół nas.

Po mszy pod pomnikiem kardynała Wyszyńskiego kwiaty złożyli: prezes Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Popiełuszki Ryszard Walczak, władze miasta: przewodniczący rady Wojciech Gut, burmistrz Ząbek Robert Perkowski i zastępca burmistrza Artur Murawski, a także delegacja uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 2 z dyrektor Małgorzatą Zyśk. Po czym zebrani udali się do dolnego kościoła, aby obejrzeć montaż słowno-muzyczny wykonany przez uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 2, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli. Montaż traktował o orientacji dzisiejszego społeczeństwa na temat uroczystości obchodzonych w dniu 11 listopada. Młodzież w humorystyczny sposób oddała stan wiedzy naszego społeczeństwa na powyższy temat.

Po części artystycznej delegacja władz miasta składająca się z przewodniczącego rady, burmistrza i zastępcy burmistrza, w imieniu społeczności ząbkowskiej złożyła kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Ząbek i Drewnicy w Parku Miejskim im. Szuberta w Ząbkach. Ząbkowscy legioniści zgromadzeni przy pomniku wraz z grupką harcerzy i mieszkańców, widowiskowo, przy wykorzystaniu rac, upamiętnili rocznicę odzyskania niepodległości. Dosłownie zaraz po tym wydarzeniu ze stadionu miejskiego, ulicami miasta ruszył VI Ząbkowski Bieg Niepodległości, którego meta znajdowała się przy Publicznym Gimnazjum nr 1. Zawodnicy przebiegli ulicami: Gdyńską, Lipową, Langiewicza, Gajową, Kwiatową, Sikorskiego, Kołłątaja i Harcerską. Piękna słoneczna i dość ciepła, jak na tę porę roku pogoda sprzyjała frekwencji zawodników. W biegu wystartowały 132 osoby. Pierwsza setka otrzymała pamiątkowe medale. Na wszystkich czekał ciepły bigos i herbata. W budynku szkoły, gdzie witały gości uczennice, przypinając biało – czerwone kotyliony, odbyło się wręczanie pucharów i dyplomów dla najlepszych biegaczy. Dystans w najkrótszym czasie pokonali panowie – w kategorii mężczyzn I miejsce zajął Sylwester Kuśmierz z czasem 10,6 min., II miejsce Mateusz Dąbrowski – 10,18, III miejsce Michał Dąbrowski – 10,26. W kategorii open pań I miejsce zajęła Patrycja Berezowska z czasem 11,46. W kategorii szkoły podstawowe najlepiej pobiegli Marta Mrówka i Jan Stolarski, a w kategorii gimnazjum – Wiktoria Mizerakowska i Adam Przychodny.

Po tych gorących emocjach zgromadzeni zostali zaproszeni do budynku gimnazjum, gdzie odbyło się wręczenie medali i pucharów dla zwycięzców. Na koniec zgromadzeni zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, z przygotowanych śpiewników. Odśpiewano: Rotę, Wojenko, wojenko, Piechota, My pierwsza brygada, Jak długo w sercu naszym, Boże coś Polskę i Krakowiaka Kościuszkowskiego.

Miła i gościnna atmosfera, poczęstunek, a przede wszystkim sama idea – świętowania 95 rocznicy odzyskania niepodległości, spowodowała, że spędzone wspólnie przez ząbkowską społeczność popołudnie można zaliczyć do bardzo udanych.

Organizatorzy 95 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Ząbkach: Parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach, Miasto Ząbki, Legioniści ZL’11, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkach, Publiczne Gimnazjum nr 1 i Publiczne Gimnazjum nr 2. Nad bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwała Straż Miejska w Ząbkach.

Iwona Potęga
foto. Bogdan Śladowski

Facebooktwitterlinkedin