Main Menu

Amnestia dla przetrzymywaczy książek! Tylko w maju!

Facebooktwitterlinkedin

Wypożyczyłeś książki z Miejskiej Biblioteki. Nie oddałeś. Czas mija. Kara rośnie. Dostałeś upomnienie. Oddaj w maju. Skorzystaj z amnestii. Nie zapłacisz kary. Przygotuj już dziś, bo dziś dzień szczególny – Światowy Dzień Książki.

Idea Dnia Książki wywodzi się z Katalonii. 23 kwietnia jest w tym regionie Hiszpanii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, św. Jerzego (Sant Jordi). Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Obecnie każdy, kto w tym rejonie Hiszpanii kupi książkę w dniu 23 kwietnia, otrzymuje z nią kwiat.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii już w 1926 roku. Jego autorem był wydawca z Walencji – Vicente Clavel Andrés. Oficjalnie Dzień Książki zaczęto w Hiszpanii obchodzić cztery lata później, w 1930 roku. Zwyczaj ten podchwyciły w 1964 roku pozostałe kraje hiszpańskojęzyczne.

Miejska Biblioteka Publiczna przy Orlej

Miejska Biblioteka Publiczna przy Orlej

Światowy Dzień Książki, a właściwie Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony jest w większości krajów świata od 1996 roku. Ustanowiono go rok wcześniej na 28. sesji Konferencji Generalnej UNESCO (na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców). Ma promować czytelnictwo i ochronę własności intelektualnej.

Datę 23 kwietnia wybrano również dlatego, że dla literatury światowej ma symboliczne znaczenie. W tym dniu (w roku 1616) zmarli światowej sławy twórcy Miguel de Cervantes i William Szekspir. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, m.in. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Polsce Dzień Książki obchodzimy od 2007 roku. Podobnie jak we wszystkich krajach, jest on okazją do prezentacji książek, spotkań z twórcami, wieczorów autorskich, wystaw i zabaw organizowanych przez szkoły, a także obdarowywania się książkami (w tym audio- i e-bookami – to znak czasu). W tym dniu księgarze w wielu krajach mają zwyczaj rozdawania dzieciom talonów na książki i przekazywania organizacjom humanitarnym części pieniędzy uzyskanych tego dnia ze sprzedaży. W Hiszpanii 23 kwietnia król wręcza najpoważniejszą nagrodę literacką dla autora hiszpańskojęzycznego – Premio Cervantes.

Od czasów Szekspira czy Cervantesa świat się zmienił, jednak ich twórczość pozostała uniwersalna i nadal jest chętnie czytana. Dziś jesteśmy świadkami, jak zmieniają się możliwości czytania. Kiedyś samo wyprodukowanie książki i uzyskanie do niej dostępu było czasochłonne i utrudnione – dziś, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym literatura znalazła się na wyciągnięcie ręki. Z pojawieniem się specjalnych czytników, smartfonów i tabletów, każdy otrzymał możliwość zbudowania własnej, olbrzymiej biblioteki na przestrzeni kilkunastu centymetrów kwadratowych.

Jest gdzie poczytać i przejrzeć gazety.

Jest gdzie poczytać i przejrzeć gazety.

Od początku lat 90. XX wieku świat zaczął przenosić dokonania literackie z papieru na systemy elektroniczne, ale prawdziwy rozkwit „cyfrowej literatury” nastąpił na początku XXI wieku. Rozwój tego typu technologii wynika z kilku podstawowych czynników. Ważnym jest dostępność – nie musimy już specjalnie wybierać się do tradycyjnej księgarni czy oczekiwać na kuriera. Kolejnym plusem cyfryzacji są kwestie ekonomiczne. Ceny ebooków i audiobooków są niższe od tradycyjnych książek, choć nie tak jak być powinny. Sam koszt wytworzenia ebooka czy audiobooka jest dużo niższy niż wyprodukowanie książki tradycyjną metodą. Nowoczesne rozwiązania wpływają także na stan naszej planety – nie trzeba ścinać drzew potrzebnych do produkcji papieru.

Ebooki pozwalają gromadzić ogromne biblioteki na niewielkich kościach pamięci. Wygodnie jest je czytać na elektronicznych czytnikach z ekranami przypominającymi kartkę papieru. W czasie spaceru, jazdy samochodem niezastąpione są audiobooki – książki czytane.

W dzisiejszym świecie mamy masę obowiązków. Robimy wiele rzeczy naraz. Nowoczesne technologie przychodzą nam z pomocą, między innymi ułatwiając kontakt z literaturą. Podczas codziennego przemieszczania się – każdą wolną chwilę możemy starać się spożytkować wartościowo i sprawiać, że nasza codzienność będzie przyjemniejsza.

Nie wszystkim nowoczesne rozwiązania przypadły do gustu. Wielu woli tradycyjną, papierową książkę. Chce czuć pod palcami szorstkość papieru. Słyszeć szelest przewracanych stron. Dlatego papierowa książka żyje i będzie żyła nadal, a z nią tradycyjne biblioteki. Biblioteka ma też podstawowa zaletę – oprócz wielu innych – by przeczytać książkę, nie musimy jej kupować. Nie wydajemy pieniędzy. Dla wielu to ogromne ułatwienie w dostępie do literatury.

Można skorzystać z bogatego księgozbioru.

Można skorzystać z bogatego księgozbioru.

Zachęcamy do odwiedzin i korzystania z naszej, ząbkowskiej Miejskiej Biblioteki. Ma bogaty księgozbiór udostępniany na miejscu i wypożyczany do domu. Jest też prasa codzienna i czasopisma. W czytelni skorzystamy z księgozbioru podręcznego – leksykonów, encyklopedii, słowników oraz książek niebeletrystycznych z różnych dziedzin. Przejrzymy wydawnictwa albumowe.

Po latach funkcjonowania w sali dawnego kina “Jagódka” przy remizie strażackiej, Miejska Biblioteka jest w lepszym miejscu. Zajmuje pomieszczenia w pasażu Orla (Ząbki, ul. Orla 6, lokal 75; tel. 22 781 62 53). Łączy nowoczesność z tradycyjnym modelem funkcjonowania. Nie wychodząc z domu, przez internet, przejrzymy katalog i wyszukamy potrzebną książkę. Zamówiona będzie na nas czekała w godzinach otwarcia: we wtorki i środy od 10 do 16; w czwartki i piątki od 13 do 18; w soboty od 9 do 13.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ząbkach zaprasza wszystkich chętnych. Książki czekają nie tylko w Dniu Książki.

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)