Main Menu

Andaluzja – hiszpański hit wakacji 2015

Facebooktwitterlinkedin

Spalona od gorąca ziemia, błękitne niebo, prażące słońce, zacienione patia z fontannami, kolorowe azulejos i dziesiątki donic z bujną roślinnością. Andaluzja większości kojarzy się z pełnymi temperamentu mieszkańcami. To ludzie otwarci, spontaniczni, marzycielscy, przywiązani do swojej tradycji. Czy to powoduje, że Polacy czują się w Andaluzji dobrze i wybierają ten region?

Andaluzja jest piękna i zróżnicowana. Inna jest Granada. Inna Kordoba. Inna część południowa, skupiona wokół Malagi. Można się zaszyć dalej od wybrzeża, w otoczeniu wzniesień i gajów oliwnych, niezwykłych historycznych miast i miasteczek. Można wybrać jedno z czterech wybrzeży: Costa de Almeria, Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa Tropical.

Granada jest bardzo malownicza. Przyjeżdża się tutaj między innymi po to, żeby zobaczyć słynną Alhambrę – dawną twierdzę mauretańskich kalifów. Ci, którzy chcą uczestniczyć w czymś wyjątkowym mogą rozważyć przyjazd w dniach 19 czerwca – 10 lipca, kiedy odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca. Festiwal jest prawdziwą mieszanką różnorodnych atrakcji i odbywa się w najpiękniejszych zakątkach miasta, na świeżym powietrzu w ogrodach Generalife, w pałacu Arrayanes de la Alhambra.

Andaluzja

Andaluzja

Obok Granady znajduje się najwyższym łańcuch górski Hiszpanii Sierra Nevada. Amatorzy pieszych wycieczek powinni wejść na szczyt Mulhacen (3842 m npm), należący do Korony Europy, z którego przy dobrej pogodzie widać wybrzeże Afryki. W zależności od czasu jaki mamy na jego zdobycie, możemy wybrać wariant trudniejszy i łatwiejszy. Przy łatwiejszym wjeżdżamy na wysokość 2700 m i po trzech godzinach jesteśmy na szczycie.

Warto zadbać o dogodną bazę wypadową i przyjemny wypoczynek. Dom ulokowany pomiędzy Granadą, Kordobą i Malagą zapewni wszelkie wygody i niezwykłe widoki. Panorama turkusowego jeziora Iznajar z piaszczystą plażą i wzniesień porośniętych gajami oliwnymi, koi nerwy. W okolicy warto zwiedzić malownicze miasteczko Villanueva De Tapia położone na wzgórzu, szczególnie w sierpniu kiedy są obchodzone dni patronki miasta – św. Pilar.

Bardziej na południe, w pobliżu Malagi leży Ronda, miasto słynące z dzielącego je na pół wąwozu oraz korridy. Wąwóz El Tajo to pionowe majestatyczne ściany, dzielące miasto na część starszą, założoną jeszcze w średniowieczu i nowszą. Można się pomiędzy nimi przemieszczać, korzystając z jednego z trzech mostów, z których najbardziej niezwykły jest tzw. Puente Nuevo. Krążą legendy, że jego twórca – po zakończonej w 1735 roku budowie – rzucił się w przepaść, żeby nigdy nie próbować stworzyć czegoś równie doskonałego i pięknego. Sam most niestety nie okazał się tak wytrzymały i po sześciu latach od otwarcia zawalił się, co kosztowało życie 50 osób.

Ronda

Ronda

Poza El Tajo i Puente Nuevo znakiem rozpoznawalnym Rondy jest korrida, która odbywa się jedynie raz w roku, we wrześniu. Na kilka dni miasto zmienia się w wielki festyn. Ściągają amatorzy walki z bykami z całego świata. W Rondzie bowiem znajduje się najstarsza, wciąż działająca arena do walki z bykami.

I wreszcie Costa del Sol, południowe wybrzeże z Marbellą, miastem w którym urodził się Pablo Picasso. W mieście jest muzeum artysty, które prezentuje bogatą kolekcję jego dzieł. A w dzielnicy Marbelli o nazwie Puerto Banus w porcie jachtowym można spotkać sławnych i bogatych. Wokół Marbelli i Puerto Banus znajdziemy wiele pól golfowych. Tutaj ceny i luksus rosną.

Andaluzja to flamenco, azulejos i… wino. Flamenco – niezwykle ekspresyjny taniec, uosabia życie, z jego radością i cierpieniem. Powstał z wymieszania różnych wpływów, od mauretańskich do żydowskich i orientalnych. W lipcu w Granadzie i okolicznych mniejszych miasteczkach odbywa się festiwal flamenco. Najwięcej pokazów flamenco jest w dzielnicy Sacromonte w Granadzie.

Wielokolorowe kafle Azulejos to symbol południowej Hiszpanii. Barwne, ceramiczne płytki wywodzą się ze sztuki islamskiej. Można je zobaczyć wszędzie: na ścianach, podłogach, balkonach, patiach, tabliczkach z nazwami i numerami ulic. To popularna forma pamiątki.

Alhambra

Alhambra

Mozaika krajobrazów Andaluzji sprzyja różnorodności obszarów winnych. Każdy z nich wyróżnia się odmienną glebą, klimatem, uprawianymi winoroślami jak i uzyskiwanymi z nich winami. Dzięki swojej niepowtarzalności, andaluzyjskie wina cieszą się dużym uznaniem i zainteresowaniem na rynkach światowych.

Wina z Andaluzji mogą się poszczycić aż sześcioma Świadectwami Pochodzenia (Denominación de Origen DO), a wytwarzane są na czterech obszarach produkcji: DO Condado  de Huelva, DO Jerez-Xeres-Sherry i Manzanilla-Sanclucar de Barrameda, DO Montilla-Moriles, DO Malaga i Sierra de Malaga.

Poza winami z chronionych obszarów produkcji, w Andaluzji rozwija się również produkcja win stołowych i win regionalnych (vino de la tierra) – białych, różowych i czerwonych. Nie są to wina tradycyjne, a wytwarzane są ze szczepów zarówno miejscowych, jak i sprowadzanych do Andaluzji.

Jednych i drugich warto spróbować.

Dobrym rozwiązaniem, dla wybierających się do Andaluzji samochodem lub wypożyczających auto, jest wynajęcie domu. W przypadku wyjazdu większej grupy, np. dwóch rodzin, jest to nie tylko wygodne, ale może się okazać tańsze. Można to zrobić dużo wcześniej, korzystając z wyspecjalizowanych firm i ich stron internetowych.

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »