Main Menu

Drużyna Gimnazjum nr 1 „numerem jeden”

Facebooktwitterlinkedin

IV Międzynarodowy Turniej Piłkarski Młodzieży Szkolnej przeszedł do historii. Zakończył się tryumfem zespołu publicznego gimnazjum z Ząbek. Puchar „2010” został w Polsce. Zdobi szkolną gablotę trofeów sportowych.

To już kolejna edycja turnieju organizowanego przez Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II. Pierwszą, planowaną na kwiecień 2010 roku, odwołano. Tragiczna katastrofa w Smoleńsku i żałoba narodowa zaprzątnęła serca i umysły. Ufundowany wtedy puchar z rokiem „2010” stał się nagrodą przechodnią o szczególnym znaczeniu. W następnych latach puchar zdobywała drużyna młodych piłkarzy z St Peter the Apostle High School z Clydebank i puchar jechał do Szkocji.

Czwartą edycję turnieju rozegrano w dniach 16-18 kwietnia na szkolnym „orliku”. Wzięło w niej udział szesnaście zespołów z siedmiu państw: Białorusi, Czech, Litwy, Niemiec, Szkocji, Ukrainy i Polski. To był prawdziwie międzynarodowy turniej.

Ząbki wystawiły dziewięć drużyn. Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 2 po dwa zespoły. Szkoła Podstawowa nr 3 jeden. Publiczne Katolickie Gimnazjum jeden. Publiczne Gimnazjum nr 1 trzy. Zagraniczne drużyny były głównie ze szkół polonijnych z Białorusi, Czech, Litwy i Ukrainy. Była też drużyna Niemców z Haren i dwie drużyny Szkotów z Clydebank koło Glasgow.

Zmagania przebiegały w dobrej atmosferze i czasem były zaskakujące. Niespodzianką było odpadnięcie drużyn szkockich w fazie eliminacji. Tego nikt się nie spodziewał . Sami Szkoci też. Tryumfatorzy poprzednich edycji byli faworytami turnieju i ich typowano jako zwycięzców. Zespoły szkockie pokazały ładną grę, ale nieskuteczną. Być może zabrakło im szczęścia.

Ostatecznie zwycięstwo odniosła drużyna z Gimnazjum nr 1 w Ząbkach i do nich trafił puchar. Po latach udało się go odebrać niepokonanym wcześniej Szkotom.

Poziom w fazie finałowej był wyrównany. Mecze zacięte. Sportowe widowisko stało na wysokim poziomie. Zawodnicy walczyli fair play. Nie było brutalności i agresji. Twarde starcia, które się zdarzały były efektem nieustępliwej gry.

Wyniki fazy finałowej były następujące:

I Miejsce – drużyna Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Ząbkach (Polska).

II Miejsce – drużyna Progimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Wilnie (Litwa).

III Miejsce – drużyna Piłkarskiego Klubu FC NEMAN – Grodno (Białoruś).

IV Miejsce – drużyna Gymnasium Haren (Ems) w Haren (Niemcy).

Najlepszym zawodnikiem IV Międzynarodowy Turniej Piłkarski Młodzieży Szkolnej sędziowie uznali Kiryła Kirkickiego z Białorusi, a najlepszym bramkarzem Andrzej Babalis z Litwy.

Atrakcją na zakończenie był mecz towarzyski Polska–Szkocja, rozegrany na murawie głównego boiska klubu Dolcan Ząbki. Szkoci starali się zrewanżować się za niepowodzenie w turnieju, ale nie udało się. Gimnazjaliści ząbkowskiej „jedynki” byli świetnie przygotowani. Trzykrotnie ulokowali piłkę w bramce przeciwnika. Szkoci zeszli pokonani 0-3.

Mimo porażki Szkoci byli zadowoleni z przyjazdu do Polski, gdzie spotkali się z gościnnym przyjęciem. Podobnie jak inni goście, już zapowiedzieli swój udział w kolejnej edycji turnieju – za rok.

Udział Szkotów w turnieju piłkarskim to wynik ponad dziesięcioletniej współpracy edukacyjnej Publicznego Gimnazjum nr 1 ze szkołą St Peter the Apostle High School. W tym roku w ramach współpracy odbędzie się jeszcze wyjazd grupy uczniów na zajęcia w szkockiej szkole, wspólny polsko-szkocki obóz edukacyjny w Polsce i edukacyjny wyjazd grupy nauczycieli gimnazjum do Szkocji w celu zapoznania się z organizacją i metodami pracy szkoły w Clydebank.

(foto: UM Ząbki)

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)