Main Menu

Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom…

Facebooktwitterlinkedin

…mogą sobie nucić dla uspokojenia, szukający adresu w Ząbkach. Teoretycznie powinno być łatwo, tabliczki na każdym rogu ulicy, na każdym domu. Praktycznie, tabliczek brak lub są nieczytelne. Starzy mieszkańcy chodzą „na pamięć”. Nowi i przyjezdni są bez szans. Tabliczkowy bałagan w Ząbkach trwa od lat… i od lat się nie zmienia.

Według przepisów na początku i na końcu każdej ulicy powinna być tabliczka z nazwą. Powinny być oznaczone skrzyżowania. W Ząbkach widać, że nikt nie dba ani o prawidłowe oznaczenie ulic, ani o to by tabliczki, które są, były estetyczne i czyste. Jeśli są, to są  brudne, zakurzone, często zardzewiałe. Choć częściej po prostu ich nie ma.

Z naszych obserwacji widać, że w całym mieście są ulice bez tabliczek lub z tabliczkami nieczytelnymi, zniszczonymi, pozalepianymi „dzikimi” ogłoszeniami. Na przykład, do wymiany jest tabliczka z nazwą ulicy Powstańców przy skrzyżowaniu z Piłsudskiego. Jest stara, pordzewiała i zaklejona ogłoszeniami. Zupełnie nieczytelne są tabliczki w bocznych ulicach odchodzących od ulicy Szwoleżerów. Brakuje również tabliczek w ulicach odchodzących od ulicy Batorego. Tu – najczęściej przy samej Batorego – są. Brakuje ich dalej przy skrzyżowaniu z ulicą Górnośląską. To nie jest jednostkowy przypadek, gdzieindziej nie jest lepiej, a czasem… gorzej.

Nowy typ tabliczki

Nowy typ tabliczki

W Ząbkach nie ma jednolicie ustalonego wzoru tabliczek z nazwami ulic (przynajmniej nic na to nie wskazuje). Wymiennie funkcjonują tabliczki na niebieskim tle – starego wzoru, znanego z lat „słusznie minionych” – z tabliczkami z zielonym paskiem u dołu i herbem miasta w rogu, na beżowym tle. Nowe ulice otrzymują zwykle tabliczki z zielonym paskiem. Najczęściej są umieszczane na słupku. Różne tabliczki, różne miejsca i sposoby mocowania. To potęguje oznaczeniowy bałagan.

Za inwentaryzację i wymianę tabliczek w UM Ząbki odpowiada Referat Dróg i Komunikacji Miejskiej. Zadania swoje realizuje po zgłoszeniu obywateli lub radnych. Nie ma jednak procedury sprawdzania w jakim stanie są oznaczenia ulic w naszym mieście.

O tym, że zgłoszenia nie są traktowane z należytą powagą, przekonał się nawet Radny Miasta – Pan Robert Świątkiewicz. Opisał to na swoim blogu. W roku 2013 zgłaszał problem wymiany zniszczonych tabliczek. Po ponad dwumiesięcznym oczekiwaniu, musiał interweniować u zastępcy burmistrza nadzorującego Referat  Dróg i Komunikacji Miejskiej i… sprawa dalej się przeciągała. Jeśli Radny Miasta ma trudności, to co może zwykły obywatel?

Jaka to ulica?

Jaka to ulica?

Według państwowego rejestru TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju) w Ząbkach są 202 ulice, które mają nadane nazwy i jedna „integralna część miejscowości” – Drewnica. Szacując tylko po cztery na ulicę, potrzeba prawie tysiąc tabliczek z nazwami ulic. Dodatkowo ponad 6 tysięcy tabliczek adresowych do oznaczenia posesji. To niemała liczba i niemałe koszty. Koszty są sprawą ważną, ale drugoplanową. Najważniejsze jest jak tabliczki mają wyglądać.

O tym jak ma wyglądać oznaczenie ulic i informacja wizualna w Ząbkach dyskutuje się od lat i – niestety – końca dyskusji nie widać. Część wybiera opcję „warszawską”, znaną z ulic stolicy. Za główny argument przyjmuje – jak wejdziemy w skład Warszawy, to nie będziemy nic zmieniać. Oponenci twierdzą, że Ząbki muszą zachować swoją odrębność. Jest też wersja pośrednia „warszawsko-ząbkowska”. Nie chodzi tylko o oznaczenie ulic, ale o tzw. SIM czyli System Informacji Miejskiej.

System Informacji Miejskiej „to system jednolitych pod względem wizualnym, architektonicznym i konstrukcyjnym nośników przekazujących informacje o charakterze miejskim” (definicja wg Wikipedii) stosowany głównie w aglomeracjach czyli miastach charakteryzujących się rozległym obszarem. Czy miastu Ząbki potrzebny jest obecnie SIM? Na ROZLEGŁYM obszarze niecałych 11 kilometrów kwadratowych, wliczając lasy i nieużytki, gdy od lat nie można uporządkować tabliczek z nazwami ulic. Na to pytanie odpowiedzcie sami.

Gdzie ten dom?

Gdzie ten dom?

Fakt, w Ząbkach nie ma systemu informacji miejskiej, dzięki której można sprawnie dotrzeć w wybrane miejsca, ale czy go brakuje? Za to mamy stare i mało czytelne tabliczki z nazwani ulic o różnym wyglądzie. W większości zdewastowane. Dowolność panuje w oznakowaniu posesji.

Może warto się zastanowić, czy w przyszłości –  może i niezbyt odległej – wdrożyć systemu informacji miejskiej, dzięki któremu poruszanie się po naszym mieście będzie prostsze. Wdrożenie nowego systemu trzeba poprzedzić uporządkowanie oznaczeń nazw ulic i posesji. Dopóki tego nie zrobimy, dopóty nie ma co marzyć o SIM.

SIM nie jest sprawą prostą warto o nim i jego wyglądzie rozmawiać. Wspomniany już Radny Miasta Pan Robert Świątkiewicz przygotował w zeszłym roku swoja propozycję (patrz http://robertswiatkiewicz.pl/wp-content/uploads/2013/12/projekt-SIM-Ząbki.pdf). Ile osób się z nią zapoznało i wyraziło swoje zdanie?

Ile osób zna propozycję podziału Ząbek na obszary czyli „dzielnice” (zamieszczamy ją pod artykułem)? Co o nim sądzicie?

To sprawy ważne, ale najważniejszą i najpilniejszą jest oznaczenie ulic niegodne naszego miasta. Czas to zmienić.

(mp)

Propozycja podziału Ząbek na obszary

  • Obszar Nr 1 – „Centrum-Szwaby”, wyznaczony: torami PKP, ul. Legionów, ul. Ks. Skorupki, ul. Piłsudskiego, ul. Zaciszną.
  • Obszar Nr 2 – „Miasto ogród – północ”, wyznaczony: torami PKP, ul. Jana Pawła II, ul. Bema, ul. Batorego, ul. Wolności, ul. 11 -Listopada, Rychlińskiego.
  • Obszar Nr 3 – „Drewnica”- wyznaczony: granicami z m. st. Warszawa, miastem Marki, Miastem Zielonka, torami PKP, ul. Rychlińskiego, ul. 11-Listopada, ul. Wolności, ul. Batorego.
  • Obszar Nr 4 – „Ostrowszczyzna – Łąki”, wyznaczony: torami PKP, granicą z m. st. Warszawa, ul. Batorego, ul. Bema.
  • Obszar Nr 5 – „Miasto ogród – południe”, wyznaczony: torami PKP, granicą z miastem Zielonka, ul. Ks. Skorupki, ul. Legionów.
  • Obszar Nr 6 – „Sikorskiego – Parcele”, wyznaczony ul. Skorupki, granicą z miastem Zielonka, ul. Gajową, ul. Sikorskiego, ul. Kołłątaja, ul. Westerplatte, ul. Piłsudskiego.
  • Obszar Nr 7 – „Piłsudskiego – Wołąsy”, wyznaczony ul. Piłsudskiego, granicą z m. st. Warszawa, torami PKP, ul. Zaciszną.
  • Obszar Nr 8 – „Szwoleżerów – Bałuty”, wyznaczony ul. Sikorskiego, ul. Kołłątaja, ul. Westerplatte, ul. Piłsudskiego, ul. Andersena, granicą z miastem Zielonka.
  • Obszar Nr 9 – „Powstańców – Podlasie”, wyznaczony: granicą z m. st. Warszawa, ul. Piłsudskiego, ul. Andersena, granicą z miastem Zielonka.
Facebooktwitterlinkedin