Main Menu

Agencja Pocztowa przy Piłsudskiego 84 już działa

Facebooktwitterlinkedin
Piłsudskiego 84 - Tu ma być Agencja Pocztowa

Piłsudskiego 84 – Tu ma być Agencja Pocztowa

Na poniedziałek, 13 (nomen omen) kwietnia, Poczta Polska zaplanowała otwarcie Agencji Pocztowej przy ulicy Piłsudskiego 84. „Zaplanowała” jest dobrym słowem, bo pod tym adresem nie ma żadnych zewnętrznych oznak, że tak się stanie.

W Ząbkach są obecnie tylko trzy placówki pocztowe: nowoczesny Urząd Pocztowy Ząbki 1 przy Orlej 8 ze strefą całodobową, Urząd Pocztowy Ząbki 3 przy Powstańców 26 i Agencja Pocztowa przy Malczewskiego 3. To stanowczo za mało. Nowa agencja pocztowa na pewno się przyda, choć problemu nie rozwiąże.

Agencja Pocztowa przy Piłsudskiego będzie działała od poniedziałku do piątku, od godziny ósmej do osiemnastej. Nadzór będzie pełnił Urząd Pocztowy Ząbki 1.

Według Poczty Polskiej liczba placówek jest wystarczająca i zgodna z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 9 stycznia 2004 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych. Nie jest to prawdą. Rozporządzenie mówi o jednej placówce pocztowej (urzędzie lub agencji) na 7 tys. mieszkańców. Dopiero po uruchomieniu agencji przy Piłsudskiego Poczta Polska spełni warunki rozporządzenia, i to według swojej interpretacji – ok. 30 tys. mieszkańców, więc potrzebne są cztery placówki.

Poczta Polska bierze pod uwagę liczbę mieszkańców zameldowanych, a nie faktyczną. Zameldowanych w Ząbkach jest ok. 31 tysięcy, a mieszkających – według ostatnich szacunków – 65 tysięcy. To bardzo wygodna interpretacja, bo rozporządzenie mówi o jednej placówce pocztowej na „7000 mieszkańców na terenie miast”, ale – niestety – nie określa jak to liczyć.

Urząd Pocztowy Ząbki 1 przy Orlej

Urząd Pocztowy Ząbki 1 przy Orlej

Mieszkańcy mają inne zdanie. Placówek pocztowych powinno być – co najmniej – dwa razy więcej. Tłocząc się w kolejkach, czekając nie raz i godzinę na odbiór listu poleconego, psioczą i nie rozumieją pokrętnej argumentacji Poczty Polskiej, wygodnej dla firmy, ale nie dla jej klientów.

To, że placówek pocztowych jest za mało, wiedzą władze Ząbek. Bronią się, że w kwestii kolejnego urzędu pocztowego są bezradne. To nie jest kwestia pieniędzy, a przepisów – tłumaczą. To nie zrozumiałe stanowisko. Dlaczego Urząd Miasta przyjmuje interpretację Poczty Polskiej? Dlaczego nie przyjmie interpretacji logicznej (faktycznie 65 tys. mieszkańców) i nie skieruje skargi na Pocztę Polską do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (nadzoruje działalność pocztową) na nierzetelne wykonywanie powszechnych usług pocztowych? Ciekawe jaka byłaby odpowiedź. Może warto spróbować. Ciekawe też jak rozporządzenie będzie interpretowała Poczta Polska, gdy zostanie zniesiony obowiązek meldunkowy.

Ząbki potrzebują więcej placówek pocztowych. Nowa agencja pocztowa to tylko kropla w morzu pocztowych potrzeb mieszkańców.

Aktualizacja

Agencja Pocztowa przy Piłsudskiego 84 działa. Jest dobrze oznaczona. Pierwsi klienci są zadowoleni.

Piłsudskiego 84 - budynek ma już oznaczenia Poczty Polskiej

Piłsudskiego 84 – budynek ma już oznaczenia Poczty Polskiej

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »